Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawożenie borówki amerykańskiej jest ważne! Sprawdź, jaki nawóz możesz stosować do tylko końca lipca, a czym ją zasilić później

Katarzyna Józefowicz
Nawóz dla borówki amerykańskiej musi zakwaszać ziemię oraz dostarczać składników mineralnych.
Nawóz dla borówki amerykańskiej musi zakwaszać ziemię oraz dostarczać składników mineralnych. Katarzyna Laszczak
Borówki amerykańskie nie są trudne w uprawie, jednak mają specyficzne wymagania. Jeśli chcemy, by dobrze owocowały, trzeba im zapewnić odpowiednie podłoże, ale także nawozy. Nie każdy nawóz jest dobry dla borówki amerykańskiej! Bardzo ważne jest także cięcie, bo nie wszystkich gałązkach pojawi się obfitość owoców. Sprawdź, jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską i jakie nawozy stosować do niej.

Spis treści

Borówka amerykańska. Te warunki trzeba jej zapewnić

Borówka amerykańska to okazały krzew owocowy rodem z Ameryki. W naszym kraju radzi sobie jednak doskonale i jest bardzo chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Jeśli jednak ma wydać zadowalające plony, wymaga bardzo szczególnych warunków uprawy, gdyż musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko i próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże o bardzo kwaśnym odczynie pH (3,5–4,5).
Oczekuje też odpowiedniego nawożenia i przycinania. Oba zabiegi są bardzo ważne, gdyż borówka jest krzewem długowiecznym i na jednym stanowisku może być uprawiana nawet przez 20 lat. W tym czasie nieustannie rośnie i owocuje, dlatego zużywa dużo składników pokarmowych i potrzebuje ich uzupełniania.

Dowiedz się więcej: Jak sadzić borówkę amerykańską i jak przygotować ziemię dla niej? ABC uprawy

Ważne podłoże dla borówki amerykańskiej

Podłoże w którym rośnie, musi być też zawsze kwaśne, dlatego trzeba utrzymywać jego odczyn na odpowiednim poziomie. Pomoże w tym sadzenie roślin w zadołowanych w ziemi donicach lub w specjalnie przygotowanych dołach wyłożonych perforowaną folią i wypełnionych kwaśnym torfem, a także odpowiednie nawożenie nawozami zawierającymi w składzie związki (siarkę), które pomagają utrzymać kwaśny odczyn podłoża.

Jaki nawóz pod borówkę amerykańską?

Do nawożenia roślin w przydomowych ogrodach najlepsze będą nawozy wieloskładnikowe, specjalnie dedykowane borówce wysokiej. Do wyboru mamy:

  • nawozy mineralne, które stosuje się kilka razy w sezonie od kwietnia do lipca, w dawkach i terminach zalecanych przez producenta (np. Biopon – Nawóz do borówek, Substral – Nawóz do borówek Magiczna siła),
  • nawozy długodziałające, które podaje się roślinom raz lub dwa razy w sezonie (minimalizują ryzyko przenawożenia np. Substral 100 dni - Nawóz do borówek amerykańskich 2w1)
  • nawozy organiczne i naturalne, które są polecane przede wszystkim w uprawach ekologicznych i w ogrodach przydomowych (np. Planta – Nawóz organiczny pod borówki, Target - Nawóz Zadbany Ogród – do borówek, Compo Bio – Nawóz organiczny do borówek i jagód, Target Natural – Nawóz ekologiczny do borówek).

Nawożenie borówki amerykańskiej – ważne zasady

Wszystkie nawozy, które w składzie zawierają większe dawki azotu, należy stosować najdalej do końca lipca. Użyte do nawożenia krzewów w późniejszym terminie, pobudzą rośliny do tworzenia nowych przyrostów, które nie zdążą zdrewnieć do zimy i przemarzną, osłabiając rośliny i narażając je na choroby. Pod koniec lata można natomiast zastosować odpowiedni nawóz jesienny dla roślin kwasolubnych, który w składzie nie zawiera azotu lub ma go niewiele, za to jest bogaty w wiele innych związków i minerałów, które uodparniają rośliny na trudne warunki atmosferyczne i pomagają przetrwać im zimę (np. Ogród start – nawóz jesienny rośliny kwaśnolubne).

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Oprócz nawożenia, borówki potrzebują też przycinania. Zabieg musi być jednak wykonany w odpowiedni sposób, inaczej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Cięcie borówki najlepiej przeprowadzić pod koniec zimy lub na przedwiośniu w okresie spoczynku roślin, ale po minięciu ryzyka wystąpienia większych przymrozków, czyli w lutym-marcu.

Jak ciąć borówkę?

Pierwsze cięcie przeprowadza się wczesną wiosną w pierwszym roku po posadzeniu borówek, usuwając z krzewów nadmiar pędów i pozostawiając te najładniejsze, nadające kształt całej roślinie. Regularne cięcie borówki rozpoczyna się w 3 roku po posadzeniu, gdyż krzew najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich, a najsłabiej na 6-letnich i starszych.
Podczas zabiegu usuwa się wtedy z krzewu pędy najstarsze (5-6 letnie i starsze), pozostawiając 6-8 najładniejszych, najmłodszych i najsilniejszych pionowych pędów głównych, które w kolejnych latach stopniowo będą zastępowane nowymi, silnymi, młodymi przyrostami. Należy też wyciąć wszystkie pędy uszkodzone, połamane, zdeformowane, krzyżujące się z innymi, pokładające się na ziemi, chore i przemarznięte, a także nadmiar drobnych, cienkich, wiotkich gałązek bocznych, niepotrzebnie zagęszczających krzew.

Sposób na odmłodzenie borówki

Stare, ponad 15-letnie krzewy można też odmłodzić, przycinając ich pędy na wysokości 20-3 cm ponad ziemią. Robi się to w lutym-marcu. Ponieważ jednak po takim zabiegu krzew zaczyna ponownie owocować dopiero w kolejnym sezonie, odmładzanie najlepiej przeprowadzić etapami, w pierwszym roku ścinając połowę pędów, a w drugim roku pozostałe.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto