Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest koncepcja kolejnego zbiornika retencyjnego w Joninach pod Tarnowem. Ma chronić przed powodziami i skutkami suszy oraz służyć rekreacji

Paweł Chwał
Zbiornik retencyjny w Joninach powstać ma na końcowym odcinku potoku Wolninka, który wypływa spod Pustej Góry, wykorzystując bardzo korzystne dla inwestycji naturalne ukształtowanie terenu w tym miejscu. Działki są już dawno wykupione
Zbiornik retencyjny w Joninach powstać ma na końcowym odcinku potoku Wolninka, który wypływa spod Pustej Góry, wykorzystując bardzo korzystne dla inwestycji naturalne ukształtowanie terenu w tym miejscu. Działki są już dawno wykupione Archiwum
Powstała koncepcja budowy zbiornika wodnego w Joninach koło Ryglic. Nowy akwen pełnić ma zarówno funkcję retencyjną w przypadku powodzi, jak również rezerwuaru wody w czasie suszy. Dodatkowo, z czego szczególnie cieszą się w gminie, możliwe będzie zagospodarowanie go w części na działalność rekreacyjną.

Kolejne podejście do budowy zbiornika w Joninach

Zlecona przez Wody Polskie koncepcja budowy zbiornika w Joninach została zaprezentowana niedawno w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. To kolejne podejście do tej potrzebnej i wyczekiwanej przez mieszkańców podtarnowskich miejscowości inwestycji, która zwiększyć ma przede wszystkim bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Szwedka, będącej jednym z głównych dopływów Białej Tarnowskiej. Powodzie z 2009 i 2010 roku pokazały bowiem dobitnie, jak bardzo potrzebny jest w tym miejscu zbiornik, który pomoże ochronić życie i mienie ludzi przed skutkami gwałtownych ulew. Wody spadło wówczas tyle, że nie była w stanie pomieścić się w korycie rzeki, zalewając wiele domów i gospodarstw.

- Zbiornik z jednej strony chroniłby przed skutkami powodziami, odciążając Szwedkę i Białą, a jednocześnie stanowiłby bardzo potrzebny na naszym terenie rezerwuar wody do celów gospodarczych czy przeciwpożarowych. Ostatnie lata to bowiem coraz częstsze susze – tłumaczy Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Położenie planowanego akwenu w naturalnej dolinie oraz uregulowane kwestie własnościowe sprawiają, że budowa – jak przekonuje burmistrz – powinna pójść sprawnie i nie pociągnąć za sobą kolosalnych kosztów.

- Wszystko od ponad dekady jest już w zasadzie przygotowane do tej inwestycji. Tereny pod planowany zbiornik zostały wykupione, a mieszkańcy przesiedleni. Potrzeba tylko przygotować projekt i uzyskać nową decyzję środowiskową, bo poprzednia już wygasła. Największe koszty związane będą przede wszystkim z postawieniem zapory. Ta w Joninach – jak na tego typu inwestycje – nie będzie jednak jakoś szczególnie wielka. Ma mieć około 60 metrów długości dzięki wyjątkowo korzystnemu ukształtowaniu terenu, który w tym miejscu tworzy naturalną nieckę – przekonuje Paweł Augustyn.

Ekolodzy już raz zablokowali tę inwestycję

Koszty wykonania zbiornika w Joninach oszacowane zostały na ok. 30 mln złotych. Jego budowa sfinansowana ma zostać w całości z pieniędzy rządowych. W ramach inwestycji powstać ma także przepławka dla ryb, a także nowe drogi serwisowe wokół zbiornika i dojazdowe do znajdujących się po przeciwległej stronie domów.

- Projekt został zgłoszony przez RZGW w Krakowie do programu Feniks, który jest obecnie na etapie przygotowania – tłumaczy Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, RZGW w Krakowie.

Jak dodaje, przez ostatnie lata podjętych zostało szereg działań mających udokumentować zasadność realizacji zbiornika retencyjnego w Joninach. Chodziło m.in. o to, aby nie powtórzyła się sytuacja sprzed ponad dekady, kiedy to wskutek protestów ekologów przygotowana już do realizacji inwestycja została skutecznie zablokowana, a zarezerwowane na ten cel pieniądze unijne zostały przekierowane na budowę podobnego zbiornika w Krakowie Bieżanowie.

Podawane wówczas przez ekologów argumenty, że budowa akwenu zaszkodzi populacji strzebli potokowej – niewielkiej, ledwo kilkucentymetrowej rybki, z czasem okazały się nietrafione.

- Były w międzyczasie takie lata, kiedy potoki całkowicie wyschły. Ryby nie miały szans na przeżycie. Gdyby był zbiornik, to zgromadzona w nim woda cały czas zasilałaby te rzeczki i potoki, dając szansę na przetrwanie nie tylko strzebli potokowej, ale również innym, żyjącym w nim zwierzętom - zauważa Paweł Augustyn.

Kiedy rozpocznie się budowa?

Zbiornik pełnić ma funkcje wielozadaniowe: gromadzić nadmiar wody podczas intensywnych opadów deszczu, a tym samym zmniejszać jej dopływ do Białej w Tuchowie, a w czasie suszy stanowić jej rezerwuar. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, możliwe będzie zagospodarowanie go również do celów rekreacyjnych, co ma uatrakcyjnić ofertę turystyczną gminy Ryglice.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to budowa zbiornika w Joninach rozpocznie się w przyszłym roku. Byłaby to druga taka inwestycja w powiecie tarnowskim. Ponad osiem lat temu wybudowany został podobny akwen na potoku Korzeń w Skrzyszowie, który chroni przed powodziami m.in. Tarnów. Pełni on jednak przede wszystkim funkcję retencyjną.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto