Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w Krakowie jest fatalna

pb
Stacja monitorująca jakość powietrza na Al. Krasińskiego w Krakowie
Stacja monitorująca jakość powietrza na Al. Krasińskiego w Krakowie Michał Gąciarz / Polska Press
Środa przywitała krakowian gęstym smogiem. Jakość powietrza w stolicy Małopolski jest fatalna. Niestety, jego stan ma w kolejnych dniach pogarszać się.

Nad Krakowem ponownie zawisła gęsta "smogowa czapa". Wszystkie krakowskie stacje monitorujące poziom zanieczyszczeń pokazują, że stan ostrzegawczy został kilkukrotnie przekroczony. Po godzinie 7 rano najgorzej było na Kurdwanowie (ul. Bujaka), gdzie stacja pokazała stężenie pyłów PM10 na poziomie 207 μg/m3 (poziom dopuszczalny to 50 μg/m3). Trzykrotne przekroczenie poziomu dopuszczalnego odnotowaliśmy w Centrum (al. Krasińskiego), gdzie wartość wyniosła 152 μg/m3. "Tylko" dwukrotnie (103 μg/m3) przekroczenie stanów odnotowano na ul. Bulwarowej.

Równie źle prezentuje się stężenie pyłów PM2,5, których stężenia po godzinie 7 wynosiły odpowiednio 123, 138 i 90 μg/m3.

Na najbliższe dni prognozy są bardzo niepokojące. Zarówno w czwartek jak i w piątek jakość powietrza według strony www.malopolska.pl/powietrze ma się pogarszać.

Komunikat WZZK dla obszarów: Kraków, Małopolska południowo-wschodnia, Małopolska północna, Małopolska południowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto