Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Europejskie 2023. Prezes Marcin Nowak: Ceremonie na stadionie Wisły mają być pokazem na światowym poziomie

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023
Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Wojciech Matusik
Rozstrzygnięcie przetargu na organizację ceremonii otwarcia i zamknięcia, akcja promocyjna na sto dni przed inauguracją imprezy oraz przywiezienie z Rzymu „światła pokoju” – to część z nadchodzących wydarzeń związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce, które odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca tego roku.

Dziś (tj. 28 lutego) upływa termin składania ofert w przetargu na organizację ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich. Do wczoraj nie wpłynęła ani jedna, ale prezes spółki IE 2023 Marcin Nowak jest przekonany, że takowe się pojawią i nie zakłada, by termin miał zostać wydłużony.

- Z niecierpliwością oczekujemy na finalne rozstrzygnięcie. Z doświadczenia wiemy, że firmy często składają oferty w ostatnim możliwym dniu – podkreśla Marcin Nowak. - Następnie czeka nas wyłonienie zwycięskiego podmiotu, które trochę potrwa, to nie będzie dzień czy dwa, ale pewnie jakieś kilkanaście dni, tak aby ocena końcowa zgłoszonych koncepcji była jak najbardziej merytoryczna. I dająca nam nadzieję na to, że oba te wydarzenia będą naprawdę na europejskim, wręcz światowym poziomie.

Jakie są główne założenia obu ceremonii na stadionie Wisły Kraków?

To będą uroczystości o charakterze podniosłym, trochę artystycznym – tłumaczy Nowak. - Po części otwarcie będzie mieć charakter oficjalny zgodnie z kanonem olimpijskim, czyli z przemarszem 48 zgłoszonych reprezentacji z Europy, z zapaleniem ognia, przy czym w tym przypadku nie ognia olimpijskiego, ale światła pokoju, który już niebawem do Polski przywędruje z Rzymu. Chcemy, by było to wydarzenie bez precedensu, pokazujące, że sport potrafi jednoczyć ludzi, a zarazem zamierzamy w trakcie ceremonii przemycić najważniejsze wartości dla regionu, dla państwa, czyli pokazać trochę tradycji, trochę kultury, tego, w co wierzymy, tego, z czym się identyfikujemy. Mam nadzieję, że będzie to wielki pokaz naszej polskości, tego, z czego jesteśmy najbardziej dumni.

Marcin Nowak przypomina, że stadion przy Reymonta będzie nie tylko areną widowiska artystycznego, lecz także zmagań sportowych, co stanowi duże wyzwanie organizacyjne.

- Chodzi o to, by połączyć te trzy elementy, czyli ceremonię rozpoczęcia i zakończenia, a pomiędzy tymi wydarzeniami przeprowadzić rywalizację rugby 7 kobiet i mężczyzn. Sportowcy będą walczyć o złoty medal III Igrzysk Europejskich, ale oprócz tego o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie i liczymy, że nasze panie powtórzą sukces z poprzedniego roku. Przypominam, że na tym samym stadionie zdobyły tytuł mistrzyń Europy i teraz również liczymy, że nie tylko włączą się do walki o medale, ale przede wszystkim o kwalifikację do Paryża, co byłoby historycznym wydarzeniem dla polskiego rugby.

Prace instalacyjne na stadionie przy Reymonta w Krakowie rozpoczną się pomiędzy 8 a 10 czerwca, dokładny termin uzależniony jest od tego, czy piłkarze Wisły będą rozgrywać w tym czasie baraż o ekstraklasę (termin finału to 10 lub 11 czerwca).

- Mierzymy się z tym, by ewentualnie opóźnić prace o dzień czy kilkadziesiąt godzin. Dla ekipy, która będzie budowała infrastrukturę sceniczną, każda godzina będzie na wagę złota. Natomiast mamy pewne doświadczenia i wiemy, że nieznaczne przesunięcie terminu będzie możliwe – zapewnia Nowak, dodając, że osobna umowa, jaką spółka podpisze, zagwarantuje Wiśle wymianę murawy po zakończeniu igrzysk.

Spółka IE 2023, ogłaszając przetarg na ceremonie, określiła pewne ramowe wymagania dla wykonawców.

- Tak jak podczas każdej tego typu ceremonii, tak i na tej pojawi się jakiś artysta, który będzie motorem napędowym całego wydarzenia – wyjaśnia Nowak. - Ale o części artystycznej jeszcze nie możemy, ani tak naprawdę nie powinniśmy mówić, bo to będzie wiadome w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni, gdy zostanie wyłoniony wykonawca. Chcemy przemycić w ceremonii element zaskoczenia, pokazać coś, czego nikt się nie spodziewa, ale za wcześnie jeszcze mówić o tym, w którym kierunku pójdziemy. Oczywiście w programie znajdzie się część typowo oficjalna, składająca się z przemówień, wystąpień najważniejszych osób, wśród nich będzie prezydent European Olympic Committees. W części formalnej nastąpi też to, co kibice kochają najbardziej, czyli przemarsz reprezentacji. W tym wypadku będzie to 48 reprezentacji narodowych komitetów, które wejdą na stadion jako uczestnicy parady.

Spółka IE 2023 planuje umieścić znicz z przywiezionym do Krakowa z Rzymu „światłem pokoju” na Placu wielkiej armii Napoleona pomiędzy hotelem Sheraton i Wawelem, lecz – jak mówi prezes Nowak - „w każdej naszej działalności ograniczają nas zamówienia publiczne, w związku z czym czekamy na oficjalne rozstrzygnięcia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Igrzyska Europejskie 2023. Prezes Marcin Nowak: Ceremonie na stadionie Wisły mają być pokazem na światowym poziomie - Dziennik Polski

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto