Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tarnów planuje współpracę z Urzędem Marszałkowskim w sprawie lokalnej komunikacji. Ma to poprawić warunki podróżowania

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Obecnie przewozami mieszkańców gminy Tarnów zajmuje się prywatny przewoźnik. Warunki podróżowania pozostawiają jednak wiele do życzenia, zwłaszcza że autobusy są już wiekowe
Obecnie przewozami mieszkańców gminy Tarnów zajmuje się prywatny przewoźnik. Warunki podróżowania pozostawiają jednak wiele do życzenia, zwłaszcza że autobusy są już wiekowe Paulina Marcinek
Po fiasku rozmów z miastem na temat komunikacji podmiejskiej, gmina Tarnów postawiła na prywatnego przewoźnika. Teraz chce poprawić komfort pasażerów korzystających z autobusów. Ma w tym pomóc porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Autobusy miejskie przestały kursować do gminy Tarnów ponad dwa lata temu. Wójt nie podpisał nowego porozumienia z miastem w sprawie współfinansowania kursów, tłumacząc to wygórowanymi kwotami, jakich oczekiwał magistrat.

Od tego czasu przewozami mieszkańców gminy Tarnów zajmuje się prywatny przewoźnik. Warunki podróżowania pozostawiają jednak wiele do życzenia, zwłaszcza że autobusy są już wiekowe.

- Są małe, więc w godzinach szczytu jest naprawdę ciasno, a w lecie dodatkowo gorąco i duszno - podkreśla pani Kasia, która codziennie korzysta z komunikacji lokalnej.

Gmina Tarnów planuje rozwój komunikacji we współpracy z Urzędem Marszałkowskim

Władze gminy mają pomysł, jak to poprawić. Samorząd zawrócił się o pomoc do Urzędu Marszałkowskiego.

- Chcieliśmy pozyskać rządowe pieniądze na dopłatę do komunikacji. Jednak są one przeznaczone na komunikację wewnątrz gminy, my z nich nie możemy korzystać, ponieważ dowozimy ludzi poza gminę, do Tarnowa. Chcemy więc zawrzeć porozumienie z Urzędem Marszałkowskim, by uzyskał rządowe pieniądze na komunikację i to firmował – tłumaczy Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

Dzięki współpracy z województwem gmina otrzymałaby dopłatę 3 złote do wozokilometra, a resztę pokryłaby z własnego budżetu. W praktyce oznaczałoby to, że przeznaczy na komunikację lokalną tyle ile do tej pory (prawie 4,5 mln złotych rocznie), ale pasażerowie pojadą lepszymi autobusami w bardziej komfortowych warunkach.

Pojazdy mają być wyposażone w system powiadomienia głosowego, a mieszkańcy dostęp do internetowych aplikacji i rozkładów jazdy.

Jak udało nam się ustalić, od 1 lipca planowane jest przekazanie obsługi gminnej komunikacji nowemu organizatorowi. Miałyby nim zostać Koleje Małopolskie. Przetarg na wybór przewoźnik ma zostać ogłoszony w maju. Podstawową zmianą dla pasażerów byłaby konieczność wyrobienia Małopolskiej Kart Aglomeracyjnej lub konieczność posiadania aplikacji iMKA.

Jak podkreślał wójt gminy Tarnów podczas czwartkowej (23 marca) sesji Rady Gminy Tarnów, zmiany w komunikacji są możliwe do zrealizowania, dzięki zaangażowaniu poseł Anny Pieczarki.

- Udało nam się merytorycznie przekonać ministra (infrastruktury - przyp. red.), że autobusowe linie dowozowe w gminie Tarnów przy dobrej współpracy z województwem małopolskim są bardzo potrzebne - podkreślała podczas sesji parlamentarzystka Ziemi Tarnowskiej.

Akcja policjantów z drogówki na ulicach Tarnowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto