Gdzie na wakacje 2021 dojedziesz samochodem, czyli bezpieczne wakacje w Polsce i Europie

Akcja specjalna
Wakacje 2021 są nadal trudne dla podróżujących. Jadąc do większości europejskich krajów, musimy przedstawić albo zaświadczenie o szczepieniu, albo negatywny test na obecność koronawirusa. Ale to nie wszystkie wymagania, które musimy spełnić. Sprawdź o, czy musisz pamiętać, alby Twoje wakacje były bezpieczne i przyjemne.

Wielu z nas po długich miesiącach przymusowej izolacji zaplanowało wakacje 2021 za granicą. Tempo szczepień w poszczególnych krajach Europy jest jednak różne. W różnym tempie też luzowane są obostrzenia. W najłatwiejszej, jeśli chodzi o dokumenty, sytuacji są osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Ci bowiem mogą legitymować się specjalnym paszportem covidowym.

tekst ALT

Wakacje 2021 - skąd wziąć paszport covidowy?

Już od 1 lipca będziemy mieli ułatwione podróżowanie po Europie. Obywatele Unii Europejskiej (UE) zaszczepieni na COVID-19 otrzymają tzw. cyfrowy paszport covidowy nazywany też paszportem zdrowotnym. W Europie funkcjonującym pod nazwą EU Digital COVID Certificate.

Ten paszport covidowy jest elektronicznym (lub papierowym) certyfikatem, który ułatwi nam podróżowanie w obrębie Unii Europejskiej. Świadectwo szczepień będzie bowiem zwalniać ozdrowieńców i osoby zaszczepione z obowiązku wykonywania testów lub odbywania kwarantanny.

Certyfikaty COVID w formie kodu QR są już dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na

pacjent.gov.pl

. Są one wydawane osobom, które:

  • są w pełni zaszczepione - otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
  • wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Po 25 czerwca Unijny Certyfikat będzie też można pobrać w aplikacji mojeIKP, oraz mObywatel.
Oczywiście, fizyczną, papierową wersję możemy też otrzymać u lekarza.

Osoby niezaszczepione w wakacje 2021 będą musiały legitymować się jednym z dopuszczalnych w danym kraju testów na COVID-19, które (także w zależności od państwa, do którego jedziemy), będą wykonane nie później niż 48 do 72 godzin przed przekroczeniem granicy.

Wakacje 2021 - kiedy musisz wykonać test lub odbyć kwarantanne?

Bez specjalnych problemów oraz bez konieczności odbycia kwarantanny, możemy wrócić do kraju, mając covidowy paszport. Osoby niezaszczepione, a wracające do Polski ze strefy Schengen będą musiały podlegać kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dopuszczalnym rodzajem testu jest PCR lub antygenowy. Rozwiązanie to obejmuje wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Należy jednak pamiętać, że testy nie są finansowane ze środków publicznych.

Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
Przy powrotach z krajów spoza strefy Schengen, warto jest wcześniej zapoznać się z warunkami, które nakładają lub zezwalają nam na powrót bez obowiązku odbycia kwarantanny.

Wakacje 2021. Aby wjechać do tych miejsc, nie wystarczy paszport covidowy ani test

Podróż samochodem, zwłaszcza w celu zwiedzania zagranicznych miast i miasteczek jest bardzo wygodna. Musimy jednak pamiętać, że nie do wszystkich wjedziemy bez tak zwanej winietki ekologicznej.

Winietka ekologiczna potwierdza jaką normę emisji spalin (Euro), spełnia nasze auto. Te najstarsze modele i z silnikami wysokoprężnymi, zazwyczaj mają zakaz wjazdu do centrów wielu miast. Nowsze, jeśli spełniają normy, muszą legitymować się winietką i wtedy bez obaw i mandatu możemy wjeżdżać do stref, gdzie są one wymagane.

A tych - wbrew pozorom - nie jest wcale tak mało. W samych Niemczech obowiązuje blisko 60 stref ekologicznych (głównie to centrum miasta), gdzie nie wjedziemy bez winietki.

Podobna strefa istnieje od 2015 roku w Paryżu, a także w Antwerpii, Brukseli i Genewie.

Winietki zazwyczaj nabędziemy w stacjach serwisowych (po okazaniu dowodu rejestracyjnego), a w Polsce możemy je zamówić z wyprzedzeniem w biurach Polskiego Związku Motorowego.

Wakacje 2021 - mandaty za słuchanie muzyki. Za co jeszcze?

Mandaty, to przykra konsekwencja nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Niestety, coraz częściej dotycząca i naszych kierowców jeżdżących za granicą. Nie łudźmy się też, że skoro wykroczenie popełniliśmy poza naszym krajem, to przysłowiowo nam się "upiecze".

Do zapłaty mandatu za wykroczenie popełnione za granicą zobowiązują polskich kierowców przepisy międzynarodowe. Podstawą do egzekwowania kar jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/413 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego.
A ponieważ większość wymiany danych pomiędzy krajami UE odbywa się elektronicznie, zatem nie powinno nas dziwić, że prędzej czy później przyjdzie do nas wezwanie do zapłaty za wykroczenia poczynione poza naszym krajem.

A mandaty w UE nie są wcale tanie. U naszego zachodniego sąsiada kara za przekroczenie prędkości wynosi od 15 do nawet 680 euro. Koszty nieprawidłowego parkowania wahają się od 20 do 100 euro, a przejazd na czerwonym świetle, może nas kosztować od 20 do 360 euro. Już samo korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego może narazić nas na karę w wysokości 100 euro.

Co ciekawe, mandat możemy dostać też za jazdę przy zbyt głośnej muzyce. Mandat w takim wypadku wyniesie 10 euro.
My doradzamy, by nie łamać przepisów i zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju ograniczenia.

Wszystkim zmotoryzowanym życzymy szerokiej drogi!

Partner cyklu

tekst ALT

Materiał oryginalny: Gdzie na wakacje 2021 dojedziesz samochodem, czyli bezpieczne wakacje w Polsce i Europie - Gazeta Krakowska

Dodaj ogłoszenie