Ferie 2023 w Małopolsce czas zacząć! Jak je spędzić w mieście? Darmowe ślizgawki, szkolenia, półkolonie, wycieczki

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik
Ślizgawki, półkolonie, warsztaty w szkołach i instytucjach kultury, szkolenia, wycieczki. Tak zapowiadają się najbliższe dwa tygodnie ferii zimowych w Małopolsce. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na Was w Krakowie, Nowym Sączu czy Tarnowie.

Kraków

Bezpłatne zajęcia w czasie ferii dla dzieci z Krakowa i Ukrainy zorganizowała Fundacja Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i przy finansowym wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Aktywności odbywają się w 17 krakowskich instytucjach kultury, klubach sportowych i organizacjach pozarządowych.

Kolejowy Klub Wodny 1929
Zajęcia sportowe: pływanie, gry zespołowe, narciarstwo biegowe
Dla osób w wieku 6-18
Termin: 30.01-03.02.2023.
Zapisy przez formularz na stronie: https://www.kkw29.pl/

SKILL – Stowarzyszenie Krakowskich Inicjatyw Lokalnych Liderów
Wycieczka do Zakopanego. Spacer po Zakopanem, wyjazd na Gubałówkę, obiad w tradycyjnej restauracji, pobyt w Termach Bania w Białce Tatrzańskiej.
Dla osób w wieku 6-18
Termin: 05.02.2023.
Zapisy: https://forms.gle/hBrW7jP9TPRYrQ8x6

Uczniowski Klub Sportowy Fan Sport
Zajęcia sportowe: wspinaczka
Dla osób w wieku 6-24
Termin: 30.01-03.02.2023 oraz 06-10.02.2023
Szczegóły i zapisy pod numerem telefonu 531 764 330

Teatr im. Juliusza Słowackiego
Warsztaty aktorskie
Termin: 29-31.01.2023 oraz 06-08.02.2023
Dla osób w wieku 16-24
Szczegóły: https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/ferie-w-teatrze-im-juliusza-slowackiego-warsztatyaktorskie-pl
Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: [email protected]

Pełną listę znajdziecie tutaj:

Ponadto w ramach projektu Fundacji Internationaler Bund Polska "Kraków Wspólnie" przez cały czas trwania ferii dzieci, młodzież i dorośli w wieku 6-24 lata mogą korzystać z bezpłatnych ślizgawek odbywających się w godzinach przedpołudniowych na lodowisku przed Nowohuckim Centrum Kultury.

Dla łyżwiarzy przewidziano także dodatkowe atrakcje:
zabawy na lodzie i szlifowanie sportowych umiejętności pod okiem profesjonalnego instruktora łyżwiarstwa (podczas ślizgawek o g. 9.00 i 9.45) gry, zabawy i konkurencje pełne humoru animowane przez Adama Grzankę, nowohuckiego konferansjera, stand-upera, lokalnego działacza i hokeistę (podczas ślizgawek o g. 11.00 i 11.45).

Specjalne wejściówki należy odbierać w kasie lodowiska NCK (bezpośrednio przed wybraną ślizgawką). Wejściówka uprawnia do bezpłatnego skorzystania z lodowiska oraz darmowego wypożyczenia łyżew, kasku i pingwinka. Liczba wejściówek (oraz sprzętu) jest ograniczona – kto pierwszy, ten lepszy!

Godziny ślizgawek:
9.00-9.45
9.45-10.30
11.00-11.45
11.45-12.30.

Godziny otwarcia lodowiska w czasie ferii zimowych: 9.00-20.30.

„Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”
Inicjatywa jest skierowana do dzieci i młodzieży do 24. roku życia z różnymi niepełnosprawnościami. Biorą w nich udział osoby mieszkające w Krakowie lub chodzące tu do szkoły. Dla uczestników to szansa na ciekawe, pełne atrakcji zajęcia odbywające się od poniedziałku do piątku, od godzin porannych do popołudniowych, a dla ich opiekunów dodatkowe wsparcie i możliwość odpoczynku czy załatwienia spraw w czasie, gdy podopiecznymi zajmuje się wykwalifikowana kadra złożona ze specjalistów.

W ramach tegorocznej, zimowej edycji półkolonii planowane są różnorodne zajęcia i atrakcje, między innymi: sportowe, wokalno-ruchowe, manualne i plastyczne, przyrodnicze, gry planszowe, a także wycieczki i wyjścia do kina czy muzeum.

W czasie tegorocznych ferii zajęcia odbędą się w różnych punktach miasta, m.in.: w Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych (Hala 100-lecia Cracovii, al. Focha 40), w Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Podedworze 16 czy w budynku Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja na os. Uroczym 14. Szczegóły TUTAJ

Warsztaty plastyczne, teatralne, biblioteczne, taneczne czy filmowe – to i wiele więcej przygotowały krakowskie centra kultury

Klub Kultury Mydlniki
ul. Balicka 289

„Ferie z kulturą. Zimowe warsztaty artystyczne” od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–15.00. Tegoroczną inspiracją są bajki i utwory Jana Brzechwy. Codziennie na dzieci w wieku 7–12 lat czekają dwa warsztaty artystyczne. W programie: plastyka, rękodzieło, zajęcia muzyczne, sensoryczne, kreatywne i kulinarne. Dodatkowo program wzbogacą darmowe warsztaty z wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności prowadzone częściowo w języku angielskim. Liczba uczestników: 15 osób / warsztat. Koszt: 60 zł / 2 warsztaty. Istnieje możliwość wykupienia udziału w pojedynczych dniach lub przez cały tydzień.

Klub Kultury Paleta
ul. Wrocławska 91
Warsztaty „Magiczny świat filmu”. W programie m.in.: warsztaty plastyczno-filmowe „I ty możesz zostać superbohaterem” i projekt intermedialny „Moja scenografia filmowa”. Liczba uczestników: 12 osób. Koszt: 25 zł / warsztat.

Centrum Kultury Podgórza
Zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na zajęcia organizowane w osiemnastu jednostkach. Zajęcia będą się odbywały od poniedziałku do piątku, głównie w godzinach od 10.00 do 14.00 (poza nielicznymi wyjątkami).

Planowane są dwa rodzaje bloków zajęciowych. Pierwszy – Zimowe Zajęcia Edukacyjne będą miały charakter stacjonarny – w programie m.in. warsztaty teatralne, plastyczne, rękodzieła, podróżnicze. Drugi blok propozycji to Zimowy Klub Juniora, w ramach którego zostaną zorganizowane wycieczki, np. do Muzeum Inżynierii Miejskiej, manufaktury czekolady, pałacu Krzesztofory, Cricoteki, ale także poza Kraków: do parku miniatur w Inwałdzie czy do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Szczegółowe informacje o programie w poszczególnych filiach CKP oraz cenach można znaleźć na stronie ckpodgorza.pl.

Nowohuckie Centrum Kultury
W czasie ferii zimowych NCK zaprasza wszystkie dzieci na Festiwal Teatrów Dla Dzieci, który służy nie tylko popularyzacji teatru wśród najmłodszych widzów, ale także wyrabianiu nawyków obcowania ze sztuką. W tym roku, w środku zimy, w NCK zrobi się zielono. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie ekologia. Poprzez teatralne spektakle, warsztaty i wystawy pokażą dzieciom piękno i różnorodność naszej planety. Festiwalowe inscenizacje odwołują się w rozmaity sposób do natury oraz zachęcają do refleksji nad ochroną tego co nas otacza.

Szczegółowy program na stronie festiwalteatrow.pl. Bilety na spektakle są cenie: 40/35 zł, a warsztatów w cenie 20 zł dostępne są na stronie nck.krakow.pl. Oprócz spektakli teatralnych w czasie ferii NCK zaprasza również na warsztaty artystyczne, zajęcia rekreacyjne i oczywiście plenerowe lodowisko. Bilet wstępu na lodowisko: 10 zł.

Krakowskie Forum Kultury
KFK zaprasza na warsztaty dla dzieci, w tym muzyczne, plastyczne, ruchowe, taneczne i kreatywne – szczegółowy program na stronie krakowskieforum.pl. W Klubie Olsza odbędzie się turnus półkolonii artystycznej, w którym może wziąć udział 14 uczestników w wieku 7-12 lat.

Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2
Podczas ferii zimowych Teatr Groteska organizuje warsztaty teatralne dla grup oraz zaprasza do zwiedzania teatru z aktorem – „Sekrety sceny”. Zajęcia warsztatowe trwają godzinę a „Sekrety sceny” ok 45 min. Koszt oprowadzania wynosi 10 zł od osoby, a warsztaty kosztują 300 zł dla grupy do 30 osób.

Teatr zaprasza także na weekendowe spektakle – w repertuarze: „Nie płacz koziołku” oraz „Przygody dziesięciu skarpetek”, a także spektakle dla młodzieży i dorosłych: „Mistrz i Małgorzata”, „Balladyna” oraz „Kandyd”.

Ferie w krakowskich muzeach
„Ferie w muzeum” to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa, który jest skierowany do dzieci wraz z rodzicami, a także do młodzieży.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Przez dwa tygodnie ferii, od wtorku do piątku, MIT zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na zajęcia w Strefie Kreatywności, połączone z warsztatami i zwiedzaniem wystaw czasowych. Zajęcia trwają od godz. 12.00 do godz. 15.00. Bilet w cenie 50 zł od osoby obejmuje kierowaną zabawę w Strefie Kreatywności, warsztaty oraz wejście na wystawę czasową. Wymagana rezerwacja, e-mail: [email protected], tel. 12 428 66 00 wew. 11.

Muzeum KL Plaszow
Oprowadzania dla młodzieży po terenie byłego KL Plaszow: we wtorki, 31 stycznia i 7 lutego, o godz. 12.00. Miejsce spotkania: Szary Dom ul. Jerozolimska 3. Wymagany wiek uczestników powyżej 14. roku życia. Koszt 10 zł. Zapisy będą prowadzone przez stronę internetową plaszow.org W przypadku chęci uczestnictwa osób poniżej 18. roku życia, wymagane jest złożenie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Wybrane atrakcje z Nowego Sącza:

"Bezpieczne ferie 2023" w MOSiR

- Zapraszamy dzieci do nauki jazdy na łyżwach, a także jazdy na łyżwach z elementami hokeja. Oprócz tego ofertujemy zajęcia z gry w ping ponga, a także na ściance wspinaczkowej. Wszystkie zajęcia będą się oczywiście odbywały pod okiem instruktorów - zapewnia Marcin Rojna, dyrektor MOSIR

"Bezpieczne ferie 2023" w świetlicach środowiskowych
W tym roku 12 w świetlicach środowiskowych młodzi sądeczanie będą mogli skorzystać z wyjść do kina i do teatru, zajęć manualnych w różnych technikach czy zajęć muzycznych. Zaplanowano także spacery po Nowym Sączu oraz karnawałowy bal przebierańców.

"Bezpieczne ferie 2023" w Pałacu Młodzieży
Tradycyjnie Pałac Młodzieży przygotował zajęcia dla kilkuset uczestników. Oferta jest bardzo różnorodna, szykuje się również bal karnawałowy. Po szczegóły organizatorzy odsyłają do strony www.rodzinny.nowysacz.pl

Tarnów

Skromną ofertę szykuje Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Uczniowie tarnowskich szkół będą mogli taniej korzystać przed południem - trzy razy w tygodniu - z parku wodnego i krytej pływalni w Miejskim Domu Sportu (wejściówka 4 zł za godzinę). Dwa razy w tygodniu poślizgają sie też na lodowisku za 3zł. TOSiR planuje też zorganizowanie sześciu wyjazdów na narty do Słotwiny Arena w Krynicy Zdroju.

- W tym roku wprowadziliśmy jednak opłaty autokarowe (35 zł przyp. red), ponieważ w poprzednich wiele osób nie szanowało tych bezpłatnych, zapisywało się i nie korzystało z wyjazdu, blokując miejsca innym – tłumaczy Arkadiusz Marszałek, dyrektor TOSiR.

Po pandemicznej przerwie zajęcia podczas ferii zaplanował też Pałac Młodzieży w Tarnowie. Dla dzieci z Tarnowa i uczniów miejskich szkół pięciodniowy turnus (w godz. 8-16) będzie kosztował 465 złotych, dla pozostałych 530 złotych. W programie m.in. wyjścia na basen, kina, czy wyjazd do kopalni soli w Bochni. Uczestnicy mogą liczyć też na posiłki i warsztaty.

W Tarnowie z bezpłatnych zajęć będzie można skorzystać jedynie w nowo otwartym Domu Kultury na Osiedlu Westerplatte oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego.

W pierwszym tygodniu szkolnej laby (od 30 stycznia - 3 lutego) w domu kultury zaplanowano zabawy plastyczne, aktorskie i twórczego projektowania. Ferie otworzy 28 stycznia „Mały bal dla wielkich ludzi” czyli karnawałowa impreza dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty przygotowania stroju na zabawę taneczną.

- Na feriach nie kończymy, bo po nich przygotowaliśmy sporo innych darmowych zajęć dla dzieci i dorosłych. Będzie rękodzieło, szycie na maszynie, warsztaty teatralne muzyczne, a nawet myślimy o utworzeniu chóru – zapowiada Dorota Omylska-Bielat, specjalistka od imprez w DK na os. Westerplatte

W filiach MBP w Tarnowie dzieci i młodzieży będą mogły posłuchać opowiadań, wziąć udział w zabawach edukacyjnych, pogadankach w języku angielskim, a także wykonać maski karnawałowe.

Bogata i bezpłatna oferta zajęć czeka natomiast w Centrum Kultury i Bibliotek gminy Tarnów. Dzieci z podtarnowskich miejscowości będą miały do dyspozycji m.in. zajęcia z robotyki, gry planszowe, czy zajęcia literackie.

Noc w Bibliotece i inne ciekawe zajęcia - w Bochni

Miejski Dom Kultury w Bochni organizuje dla dzieci wieku powyżej 6 roku życia zimowe warsztaty artystyczne od 30 stycznia do 3 lutego. Warsztaty są płatne (20-25 zł).

Na bezpłatne zajęcia zaprasza z kolei Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz jej filie. W sobotę (28 stycznia) w oddziale dla dzieci i młodzieży odbędzie się Noc w Bibliotece „Hotel Transylwania”, czytelnia zaś oferuje spotkania dla uczniów szkół średnich z elementami biblioterapii.

Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ferie 2023 w Małopolsce czas zacząć! Jak je spędzić w mieście? Darmowe ślizgawki, szkolenia, półkolonie, wycieczki - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie