Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fatalna jakość powietrza w Tarnowie i regionie. Tak źle już dawno nie było. Wydane zostało ostrzeżenie dla miasta i sąsiednich powiatów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Problemy ze smogiem mogą utrzymywać się w Tarnowie przez cały wtorek - 7 lutego. Fatalna jakość powietrza ma wpływ na nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym
Problemy ze smogiem mogą utrzymywać się w Tarnowie przez cały wtorek - 7 lutego. Fatalna jakość powietrza ma wpływ na nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym Archiwum
Do Tarnowa wrócił… smog. W nocy z poniedziałku na wtorek (6 na 7 lutego) normy jakości powietrza były kilkukrotnie przekroczone, co odczuli przede wszystkim astmatycy i osoby, które mają kłopoty kardiologiczne. Fatalna jakość powietrza utrzymywać ma się niestety przez cały dzień. Dla Tarnowa i okolicznych powiatów wydane zostało nawet w tej sprawie ostrzeżenie.

Fatalna noc pod względem jakości powietrza w Tarnowie

Analiza danych ze stacji monitoringu powietrza Inspekcji Ochrony Środowiska przy ul. ks. Romana Sitko pokazuje, że najgorzej było w poniedziałek pomiędzy godz. 20 a północą. Dopuszczalne normy dla pyłu zawieszonego PM 10 (50 mikrogramów na metr sześcienny) były przekroczone wówczas bowiem ponad dwukrotnie. W szczytowym momencie zanieczyszczenie powietrza wynosiło 112,1 mikrograma na metr sześcienny.

Jeszcze większe przekroczenie dopuszczalnej normy odnotowano w nocy w Tarnowie w przypadku pyłu zawieszonego PM 2,5. O północy jego stężenie w centrum miasta wynosiło 98,2 mikrogramy na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi 25 mikrogramów. Tego rodzaju pył jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się o wiele łatwiej przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. Pył zawieszony PM 2,5 jest odpowiedzialny m.in. za: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych.

Ostrzeżenie dla miasta i sąsiednich powiatów

We wtorek (7 lutego) rano jakość powietrza w Tarnowie wprawdzie nieco się poprawiła, ale nadal dopuszczalne normy dla PM 10 i PM 2,5 były przekroczone – w przypadku tego drugiego nawet dwukrotnie.

Ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne wydane zostało ostrzeżenie pierwszego stopnia o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM 10 między innymi dla Tarnowa oraz powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego. Obowiązuje ono we wtorek przez cały dzień.

Dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze powinni: ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, nie zapominać o normalnie przyjmowanych lekach, a w przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem. Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.

W związku z przekroczeniami norm jakości powietrza wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej poza domem a także powstrzymanie się od wietrzenia pomieszczeń.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto