Ekskluzywna posiadłość Mistrza Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach sprzedana. Dwór z parkiem kosztował ponad 20 milionów! [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Skarb Państwa kupił posiadłość, w której mieszkali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy
Skarb Państwa kupił posiadłość, w której mieszkali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy Robert Gąsiorek
Udostępnij:
Zespół dworsko-parkowy w Lusławicach, w którym przez ponad 40 lat mieszkali Elżbieta i Krzysztofa Pendereccy, stał się w środę (24 listopada) własnością Skarbu Państwa. Liczący ponad 30 hektarów teren z pięknym dworem, parkiem i arboretum kosztował ponad 20 mln zł.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

Taka była ostatnia wola Krzysztofa Pendereckiego

O przejęciu przez Skarb Państwa posiadłości Pendereckich w Lusławicach mówiło się już od kilku lat. Sam Krzysztof Penderecki wyszedł z propozycją odpłatnego przekazania państwu pięknego zespołu dworsko-parkowego pod Tarnowem. W 2019 roku podpisano w tej sprawie list intencyjny. Przystąpiono do opracowania szczegółów transakcji. Na jakiś czas wstrzymała je jednak śmierć wybitnego kompozytora i dyrygenta oraz pandemia.

Rozmowy kontynuowano z wdową po kompozytorze, Elżbietą Penderecką. Ich efektem jest umowa, którą podpisano 24 listopada 2021 roku. Skarb Państwa nabył oficjalnie posiadłość w Lusławicach, którą będzie się opiekować Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, znajdujące się w po sąsiedzku.

- Myślę, że dzięki państwu polskiemu będzie to zadbany ogród i dwór, który był częścią naszego życia, bo spędziliśmy ponad 55 lat razem. To nie jest łatwy dzień dla mnie, ale jednocześnie ogromnie się cieszę, bo to była ostatnia wola mojego świętej pamięci męża - podkreśla Elżbieta Penderecka.

Pendereccy zmienili oblicze pięknego dworu i parku w Lusławicach

W latach 30-tych ub. wieku w dworze lusławickim przebywał Jacek Malczewski, który założył tu szkółkę dla szczególnie uzdolnionych dzieci wiejskich.

W 1974 roku podupadający zabytek kupili Pendereccy. Dwór sypał się, od wilgoci zgniły podłogi, w pobliskim lamusie zawalone były stropy. 16-hektarowy park zarastały bezwartościowymi samosiejkami. Artysta wraz z małżonką zmienili to miejsce nie do poznania. Stworzyli piękny park z arboretum, w którym rośnie dziś blisko pięć tysięcy drzew.

Skarb Państwa wyłożył miliony za byłą posiadłość Pendereckich w Lusławicach koło Tarnowa

ECM planuje udostępnić zespół dworsko-parkowy mieszkańcom. Będzie można zwiedzać zarówno park, jak i dwór, w którym mieszkał kompozytor. Jak jednak przyznaje Adam Balas, dyrektor ECM, wstęp będzie biletowany. Wkrótce ma zostać przygotowany regulamin zwiedzania. Najprawdopodobniej była posiadłość Pendereckich będzie dostępna od wiosny przyszłego roku.

ECM planuje również organizować zarówno w dworze, jak i parku, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Teren którym, będzie opiekował się ECM, kosztował Skarb Państwa ponad 18 mln zł. Dodatkowo za ponad 5 mln złotych nabyte zostało wyposażenie dworu, w którym mieszkali Pendereccy oraz wartości niematerialne, takie jak prawo do wizerunku artysty i licencje na wykorzystanie znaków towarowych związanych z Krzysztofem Pendereckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie