Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo chętnych do PSP w Tarnowie. Kandydaci na strażaków przechodzą testy sprawnościowe, muszą też pokonać lęk i wejść 20 metrów na drabinę

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W PSP w Tarnowie do zagospodarowania jest 13 zwolnionych etatów, najwięcej od kilku lat
W PSP w Tarnowie do zagospodarowania jest 13 zwolnionych etatów, najwięcej od kilku lat Archiwum
108 osób zgłosiło się w naborze do pracy w Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. W tym roku liczba zwolnionych etatów jest największa od lat. Na zatrudnienia w straży może liczyć 13 najlepszych kandydatów, którzy wcześniej przejdą kilkuetapowy proces kwalifikacyjny

Przed kandydatami do pracy w PSP w Tarnowie kilka etapów naboru

Rozpoczęły się właśnie testy sprawnościowe, w trakcie których kandydaci na strażaków muszą zaliczyć podciąganie na drążku, bieg po kopercie oraz próbę wydolnościową, czyli tzw. beep test. To kolejny etap kwalifikacji, do którego komisja zakwalifikowała ostatecznie 90 osób. 18 podań zostało odrzuconych z powodu niedostarczenia przez kandydatów wszystkich wymaganych dokumentów.

Wyzwaniem dla niektórych będzie na pewno sprawdzian braku lęku wysokości. Polegać on będzie na wejściu z asekuracją na wolnostojącą drabinę mechaniczną – nie opartą, ustawioną pod kątem 75 stopni. Zaliczenie uzyskuje się po wejściu na wysokość 20 metrów zejściu z niej.

Ale to nie koniec testów sprawności fizycznej. Kandydaci na zawodowych strażaków będą musieć się także wykazać na basenie, gdzie sprawdzana będzie ich umiejętność pływania. Próba zostanie im zaliczona pod warunkiem, że przepłyną odcinek 50 metrów w dowolnym stylu w ciągu 90 sekund.

Chętni będą musieli także zrobić dobre wrażenia na komisji podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także – co będzie miało decydujące znaczenie – pozytywnie przejść badania medyczne i testy psychotechniczne.

- Jesteśmy formacją, która musi być w ciągłej gotowości bojowej, a tę zapewnia odpowiednia ilość strażaków, którzy pełnią służbę w systemie zmianowym. Tu nie może być wakatów i braków kadrowych – tłumaczy Marcin Opioła, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie.

Można zdobyć dodatkowe punkty

Dla chętnych do pracy w zawodowej straży pożarnej nie ma ograniczeń wiekowych. Warunkiem jest spełnienie określonych kryteriów i zaliczenie zadań z jak najlepszym wynikiem. Dodatkowo punktowane będą między innymi posiadane kwalifikacje, w tym prawo jazdy oraz ukończone dodatkowe kursy specjalistyczne, które mogą się przydać podczas pracy w straży, jak na przykład obsługi niektórych urządzeń, ratownika medycznego czy nurka. Nie ma też rejonizacji, stąd kandydaci pochodzą nie tylko z regionu tarnowskiego, ale również z innych części Małopolski i sąsiednich województw.

Szczęśliwców, którzy okażą się najlepsi w naborze i pozytywnie przejdą badania czeka jeszcze kilkumiesięczne przeszkolenie zanim będą pełnoprawnymi strażakami tarnowskiej PSP.

W tarnowskie PSP jest w sumie 199 etatów, z czego ponad 160 to strażacy zapewniający gotowość bojową. Służbę pełnią w dwóch JRG w Tarnowie – przy ul. Klikowskiej i Błonie oraz w posterunku czasowym w Siedliskach.

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto