Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugiej takiej wsi jak Zalipie nie ma na świecie. To może być małopolski hit wakacji 2022! Zalipie mieni się kolorami malowanych kwiatów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Zgłoszone domy i zagrody w Zalipiu i okolicy do tegorocznego konkursu "Malowana Chata". Malowidła robią niesamowite wrażenia i zachwycają formą, kolorami i precyzją wykonania
Zgłoszone domy i zagrody w Zalipiu i okolicy do tegorocznego konkursu "Malowana Chata". Malowidła robią niesamowite wrażenia i zachwycają formą, kolorami i precyzją wykonania Urszula Gieroń/Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
Najbardziej znana w Polsce, ciesząca się wielką sławą w świecie "Malowana Wieś", czyli Zalipie, odradza się po pandemii. W miniony weekend przeżywała najazd turystów, którzy chcieli obejrzeć finał tradycyjnego konkursu na najpiękniejsze dekoracje.

Malowana Chata 2022 w Zalipiu koło Tarnowa

Już po raz 59. w Zalipiu odbył się konkurs „Malowana Chata”, podczas którego oceniane były oryginalne i znane na całym świecie zalipiańskie malunki, którymi ozdabiane są domy, całe zagrody, a nawet studnie, psie budy, płoty czy ule.

Wielu postanowiło wybrać się do Zalipia na wycieczkę rowerem, aby obejrzeć wyjątkowe malowidła i oryginalne, kwietne zdobienia, z których słyną tutejsi artyści. Nie tylko kobiety, gdyż tworzeniem przepięknych, kolorowych bukietów na ścianach i sufitach zajmuje się też kilku panów.

Tradycje malarskie przekazywane są w Zalipiu i okolicznych miejscowościach z pokolenia na pokolenie. Dobra okazją do tego, aby zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniała się ta sztuka oraz poznać wyjątkowych twórców i ich dzieła, jest wystawa, która prezentowana jest do sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

W tegorocznym konkursie Malowana Chata wzięło udział 98 osób, pięciu właścicieli obiektów, które zostały ozdobione na ich zlecenie, trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola, jedna świetlica i... strażacy.

"Malowana Chata" to najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce - pierwsza edycja odbyła się w 1948 roku. Konkurs ma na celu podtrzymanie tradycji malowania budynków w znane na całym świecie motywy kwiatowe. Jego organizatorami są: Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Dom Malarek w Zalipiu.

Komisja konkursowa nagrodziła wszystkich uczestników, oceniając ich w różnych kategoriach. I tak, przyznano nagrody za:

  • - malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs,
  • - malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne,
  • - za popieranie sztuki ludowej,
  • oraz w kat. Malująca Rodzina.

Japończycy pod wrażeniem malowanego Zalipia pod Tarnowem

Do Zalipia wracają m.in. Japończycy uznający Zalipie, za jedną z 30 najpiękniejszych miejscowości w Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć. W czerwcu spodziewana jest także duża wycieczka z Ameryki Południowej.
Wielu jest rodzimych turystów, m.in. z Tarnowa i Krakowa.

Poza Zalipiem zdobione domy i zagrody można oglądać także w sąsiednich miejscowościach: Dąbrówce Gorzyckiej, Kłyżu, Kuziach, Niwkach, Świebodzinie, Ćwikowie, Czyżowie i Pilczy Żelichowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto