Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Części do systemu rakietowego Patriot będą produkowane w Tarnowie. Zakłady Mechaniczne zawarły umowę z amerykańskim koncernem

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Zakłady Mechaniczne przez produkcję części do systemu Patriot mogą otworzyć sobie drogę do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot.
Zakłady Mechaniczne przez produkcję części do systemu Patriot mogą otworzyć sobie drogę do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot. Raytheon
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne podpisały umowę z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon Missiles & Defense na dostawę części do systemu rakietowego Patriot. Ma on być podstawą polskiego systemu obrony powietrznej "Wisła".

FLESZ - Na polskim rynku drożeje piwo

Amerykański koncern do końca 2022 roku ma dostarczyć nad Wisłę dwie baterie systemu Patriot. Nowoczesne zestawy rakietowe będą elementem systemu obrony powietrznej, która jest sztandarowym programem modernizacji Wojska Polskiego.

W ostatnich tygodniach poinformowano, że swój udział w projekcie tworzenia nowego systemu będą miały tarnowskie Zakłady Mechaniczne. Spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisała już w tej sprawie umowę z Raytheon Missiles & Defense.

- Jest to dla nas ważne wydarzenie, jesteśmy postrzegani jako jedna z wiodących spółek PGZ, a teraz znajdując się na liście tak potężnego globalnego koncernu zbrojeniowego znaleźliśmy się w ekstralidze przemysłu zbrojeniowego - mówi Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Chcemy dobrze wykonać zadanie

Tarnowska firma będzie miała za zadanie w ciągu dwóch lat dostarczyć siłowniki do wyrzutni rakiet M903, która jest przeznaczona dla systemu Patriot. Mają być gotowe na przełomie 2021 i 2022 roku. Same wyrzutnie też są produkowane w Polsce. Tym zadaniem zajmuje się Huta Stalowa Wola.

- Realizacja programu „Wisła” posuwa się do przodu. Jesteśmy otwarci na dalsze partnerskie relacje z polskim przemysłem, by tworzyć nowe okazje do współpracy, uwzględniające lokalną wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystanie najnowszych technologii - podkreśla Shawn Rantas Dyrektor programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense.

Nie wiadomo jednak, ile tarnowskie Zakłady Mechaniczne zarobią na kontrakcie z amerykańskim koncernem. Władze spółki zasłaniają się tajemnicą handlową.

WYNIKI MATUR 2020. Jak z egzaminem dojrzałości poradzili sob...

- To nie jest największy kontrakt w naszej historii. Ale najważniejsza dla Zakładów Mechanicznych jest droga jaka otwiera się przed spółką do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot - podkreśla Henryk Łabędź. - Podchodzimy do realizacji tego kontraktu bardzo poważnie i skupiamy się na dobrym wykonaniu zadania - dodaje.

Pilica na dobrej drodze

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie realizują też inny ważny kontrakt, obejmujący produkcję przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica. Spółka zarobi na tym 450 mln złotych.

- Kontrakt nie jest zagrożony i już nie długo będziemy rozpoczynać dostawy do polskiej armii - zaznacza prezes ZM.

Zestaw Pilica jest przeznaczony do punktowej osłony ważnych obszarów lub obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza, z odległości do 5 km. Podstawowe uzbrojenie zestawu to: podwójne działko kalibru 23 mm o dużej szybkostrzelności oraz dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe typu „Grom”/„Piorun”.

W skład jednego systemu wchodzi też sześć jednostek ogniowych oraz stanowisko dowodzenia, ciągnik artyleryjski, stacja radiolokacyjna, pojazdy transportowe i amunicyjne. Poszczególne elementy produkują różne firmy zbrojeniowe, a całość montowana jest w tarnowskich Zakładach Mechanicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto