Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej przysięgi terytorialsów na Rynku w Tarnowie. Rekruci szkolą się i przejdą wymagający egzamin w terenie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tarnowski batalion WOT jest czwartym, który sformowano w Małopolsce. Pierwsza przysięga żołnierzy na Rynku planowana jest na 3 grudnia
Tarnowski batalion WOT jest czwartym, który sformowano w Małopolsce. Pierwsza przysięga żołnierzy na Rynku planowana jest na 3 grudnia Archiwum/ 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Wojsko wraca do Tarnowa. Już 3 grudnia na Rynku odbędzie się pierwsza od blisko 30 lat w mieście uroczysta przysięga żołnierska. Ślubowanie na sztandar złożą członkowie batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, który jest formowany pod Górą św. Marcina.

Spis treści

Ilu rekrutów przystąpi do przysięgi w Tarnowie? Uzależnione jest to od tego, ilu pozytywnie zaliczy żołnierski egzamin w terenie, tzw. pętlę taktyczną po 16-dniowym szkoleniu trwającym od 18 listopada.

Najpierw szkolenie, potem grudniowa wojskowa przysięga na Rynku w Tarnowie

- Mamy ponad dwustu chętnych, ale ta liczba się zmienia. Część z nich postanowiło bowiem odłożyć udział w szkoleniu na później, na ferie świąteczne i zimowe, kiedy nie ma zajęć w szkołach i na studiach – zauważa porucznik Adam Trębacz, rzecznik prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie.

Sporą część rekrutów stanowią uczniowie starszych klas szkół średnich i studenci. Podczas szkolenia podstawowego ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobędą podstawy wojskowego rzemiosła. Poznają m.in. budowę i zasady eksploatacji sprzętu wojskowego, będą uczyć się strzelać, nauczą się podstaw taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Pętla taktyczna terytorialsów pod Tarnowem

Zwieńczeniem szkolenia jest „pętla taktyczna”. Trwa ona całą dobę i odbywa się w terenie, niejednokrotnie na poligonie, a rekruci zmagają się w trakcie niej z zadaniami, podczas których weryfikowana jest ich wiedza i umiejętności.

Sprawdzane jest m.in. to, czy potrafią posługiwać się bronią, maską przeciwgazową, poruszać się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielać pomocy medycznej na polu walki. Oceniania jest również współpraca zespołowa. Niewykluczone, że egzamin przeprowadzony zostanie na terenie powiatu tarnowskiego.

- Do przysięgi zostaną dopuszczeni ci, którzy pozytywnie zaliczą „pętlę” i przeszli „szesnastkę”. W przypadku tych, którzy byli już w wojsku i żołnierskie rzemiosło jest im znane, a teraz chcą wstąpić w szeregi WOT, wystarczy 8-dniowe szkolenie. Oni już raz składali przysięgę, dlatego drugi raz nie będą do niej przystępować, ale również będą obecni podczas uroczystości na tarnowskim Rynku, jako pododdział towarzyszący – wyjaśnia por. Adam Trębacz.

Przygotowują siedzibę dla WOT w biurowcu przy Kochanowskiego w Tarnowie

Tymczasowa siedziba Sztabu 113 Batalionu Lekkiej Piechoty w Tarnowie znajduje się w Wojskowym Centrum Rekrutacji przy ul. J. Dąbrowskiego. Pozostanie tam do czasu zakończenia prac remontowych i adaptacyjnych w dawnym biurowcu Zakładów Mechanicznych przy ul. Kochanowskiego.

To właśnie tam terytorialsi z tarnowskiego batalionu docelowo mają się szkolić i rozwijać swoje umiejętności. W planach jest jednak dużo zajęć w terenie - w podtarnowskich gminach, a także na strzelnicach LOK w Krzyżu oraz Zakładów Mechanicznych.

Batalion WOT w Tarnowie liczyć będzie 650 żołnierzy, z czego 50 stanowić ma zawodowa kadra jednostki, stale obecna w jej siedzibie. Pozostałych 600 wojskowych będzie podzielonych na kompanie, które rotacyjnie w weekendy mają uczestniczyć w szkoleniach. Na przenosiny do Tarnowa zdecydowało się już wielu żołnierzy WOT, którzy do tej pory służyli w innych małopolskich batalionach.

Powrót do bogatych wojskowych tradycji w Tarnowie

Tarnów ma bardzo bogate tradycje wojskowe. W zaborze austriackim, a zwłaszcza w dobie autonomii galicyjskiej, Tarnów był silnym garnizonem wojskowym. W mieście znajdowało się m.in. dowództwo austriackiej 11. Brygady Kawalerii, rozlokowane były szwadrony 2. Galicyjskiego Pułku Ułanów, a przez miasto przechodziły pułki ułanów, dragonów i strzelców.

W II Rzeczpospolitej w mieście stacjonowały m.in. 5 Pułk Strzelców Konnych oraz 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej a w czasach PRL: 14 Pułk Piechoty przeformowany w 1962 roku w 14 Kołobrzeski Pułk Zmechanizowany.

W mieście były dwa obiekty koszarowe. Jeden przy ul. Mościckiego - w tzw. dolnych koszarach (obecnie teren OHP oraz Tarnowskiej Szkoły Wyższej ANS), a drugi przy ul. Mickiewicza, gdzie mieściły się tzw. górne koszary (obecnie teren kampusu Akademii Nauk Stosowanych).

Na początku lat 90-tych jednostki zostały rozformowane, a w Tarnowie pozostała tylko Wojskowa Komenda Uzupełnień, obecnie Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto