Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nam przyniesie 2023 rok? Igrzyska Europejskie, nowy most na Dunajcu, ścieżka w koronach drzew i nie tylko

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W 2023 roku oddane zostaną do użytku ważne inwestycje, m.in. nowy most na Dunajcu, przebudowany stadion w Mościcach czy ścieżka w koronach drzew. Ulicę Szkotnik czeka duża modernizacja
W 2023 roku oddane zostaną do użytku ważne inwestycje, m.in. nowy most na Dunajcu, przebudowany stadion w Mościcach czy ścieżka w koronach drzew. Ulicę Szkotnik czeka duża modernizacja Archiwum
Igrzyska Europejskie to będzie najważniejsze wydarzenie tego roku w Tarnowie. W mieście i okolicy w 2023 roku będzie się sporo działo, nie tylko za sprawą sportowej imprezy, ale również finiszu oczekiwanych od dawna inwestycji.

Tarnów przygotowuje się na Igrzyska Europejskie 2023

Igrzyska będą odbywać się od 21 czerwca do 2 lipca, a w Tarnowie rozgrywane będą cztery konkurencje: badminton, wspinaczka sportowa, a także piłka ręczna i piłka nożna plażowa. O ile w przypadku dwóch pierwszych wykorzystane zostaną istniejące obiekty, to z myślą o konkurencjach plażowych w Mościcach powstają: nowoczesny park wodny z zapleczem oraz stadion sportowy z zadaszoną trybuną.

Przebudowywane są drogi i skrzyżowania, parkingi, zajezdnia autobusowa, powstaje nowy węzeł przesiadkowy przy ul. Błonie.

Prace realizowane są non stop. Mrozy na szczęście zelżyły, śnieg stopniał, stąd można nadrobić zaległości z początku grudnia, kiedy aura była iście zimowa.

Nowy most na Dunajcu i łącznik Tarnowa z A4

Do wręcz historycznych inwestycji, które powstają na naszych oczach zalicza się budowa potężnego, ponad 800-metrowego mostu na Dunajcu, wraz z łącznikiem autostradowym i nowym rondem pomiędzy Tarnowem a Ostrowem.

Nowa droga, która usprawni wjazd do miasta od zachodu i autostrady A4, ma być oddana do użytku jesienią przyszłego roku. Do tego czasu kierowcy muszą się jeszcze liczyć ze sporymi utrudnieniami w tym miejscu.

Mocno zmieni się ulica Szkotnik w centrum Tarnowa, gdzie rozpoczyna się remont na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z Szujskiego oraz z Mościckiego i Sikorskiego.

Niemal równocześnie prowadzone będą prace przy wjeździe do Tarnowa od strony Skrzyszowa. Wraz z nowym rokiem ruszy bowiem budowa ronda w miejscu, gdzie ulica Okrężna krzyżuje się z Braci Saków.

- Będzie to jedna z większych, przyszłorocznych inwestycji drogowych, której koszt wyniesie ponad 23 miliony złotych. Zakres prac, poza budową ronda, zakłada bowiem także remont ulicy Braci Saków, aż do Parku Sanguszków i inspekcji weterynaryjnej – tłumaczy Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W 2023 roku rozpocznie się także przebudowa ulicy Pasterskiej w Mościcach oraz Błonie wraz z powiększeniem o dodatkowe pasy ruchu newralgicznego skrzyżowania ze Spokojną i Nowodąbrowską oraz z Bora-Komorowskiego.

Podniebna trasa w Ciężkowicach

W tym roku region tarnowski zyska wielką atrakcję turystyczną. Mowa o budowanej w Ciężkowicach ponad kilometrowej Ścieżce w Koronach Drzew. Inwestycja przechodziła różne koleje losu, ale na kolejny poślizg nie można już sobie pozwolić, gdyż czasu na rozliczenie dotacji unijnej zostało niewiele.

- Prace przy podniebnej trasie zakończą się w kwietniu. Potem będą konieczne odbiory techniczne. Chcemy udostępnić ją turystom przed wakacjami – wylicza Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.

Wcześniej otwarte zostanie Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstało przy Muzeum Przyrodniczym.

Nie tylko inwestycje, czyli Akademia Tarnowska, synod diecezji tarnowskiej

Nadchodzący rok to czas jubileuszu 25-lecia powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Od października jest to już uczelnia akademicka i czeka już tylko na formalne zatwierdzenie jej nowej nazwy - Akademia Tarnowska. Decyzję o tym podejmą posłowie.

Już wiadomo, że od przyszłego roku akademickiego uczelnia kształcić będzie również psychologów, a nie jest wykluczone, że również lekarzy. W ministerstwie czeka bowiem już tylko na akceptację kompletny wniosek o utworzenie w Tarnowie Wydziału Lekarskiego.

W tym roku nastąpi również uroczyste zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Pierwotnie miał trwać trzy lata, ale przedłużył się w związku z pandemią. Podjęto w trakcie jego trwania tematy dotyczące m.in. rodziny, katechizacji, parafii i ewangelizacji. Podczas sesji plenarnych przyjętych zostało 13 dokumentów.

Jesienią odbędą się z kole wybory parlamentarne, w których mieszkańcy miasta i regionu wybiorą przedstawicieli Ziemi Tarnowskiej do Sejmu oraz Senatu RP.

Z podwyżek wiadomo na razie tylko o jednej. Od 1 stycznia o 5,6 proc. rośnie cena ciepła dostarczanego do tarnowskich mieszkań przez MPEC. W górę idzie również stawka podatku VAT - z 5 do 23 proc.

Bardzo prawdopodobne, że w ciągu roku wróci temat podwyżki podatku od nieruchomości w Tarnowie, wyższej opłaty parkingowej czy droższych biletów MPK. Miasto będzie bowiem szukać sposobów na załatanie dziury w budżecie.

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto