Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz długo żyć? Tych rzeczy nie rób! Oto największe grzechy przeciwko długowieczności. Sprawiają, że rośnie ryzyko przedwczesnej śmierci

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Na to, jak długo przyjdzie nam być, pracujemy dosłownie każdego dnia. Warto więc wiedzieć, co skraca nam życie – i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany.
Na to, jak długo przyjdzie nam być, pracujemy dosłownie każdego dnia. Warto więc wiedzieć, co skraca nam życie – i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany. millann/123RF
Długość życia zależy od naszych nawyków. Co jednak konkretnie skraca ten czas i sprawia, że umieramy przedwcześnie? Na ten temat przeprowadzono wiele badań. Dzięki nim wiadomo, czego najlepiej nie robić. Oszacowano także, jak konkretne zwyczaje i sytuacje odbierają nam cenne chwile na tym świecie. O długowieczności nie myślmy więc dopiero w pewnym wieku – już od teraz można wiele zdziałać, by zmniejszyć ryzyko zgonu i spędzić więcej lat w dobrym zdrowiu.

Spis treści

Kiedy człowiek się starzeje?

Starzenie się i starość należą do największych współczesnych tabu. Jako biologiczny początek tego procesu określa się 35. rok życia, a więc czas, gdy większość osób czuje się w pełni sił. Możliwości nowoczesnej medycyny i panujący kult młodości sprawiają, że jej granicę przesuwamy coraz dalej, jednak natury nie da się oszukać. Dlatego o zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat i jak najwcześniej zacząć świadomie wybierać, czy każdego dnia pracujemy na wydłużenie życia, czy na jego skrócenie.

Choć kwestia starzenia się dotyczy każdego z nas, na co dzień staramy się nie myśleć o nieuchronnym losie, który nas czeka. To błąd, bo już dziś możemy nie tylko zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób późnego wieku i przedwczesnej śmierci, ale też ograniczyć konieczność martwienia się na zapas o swoje zdrowie.

Od czego zacząć? Od zdobycia wiedzy na temat tego, jak nasz codzienny styl życia wpływa na jego długość. W galerii przedstawiamy 10 czynników, które według badań mają konkretny wpływ na to, ile czasu dane nam będzie spędzić razem z naszymi bliskimi – a także na to, czy zrobimy to we względnym zdrowiu.

Czytaj też: Proste zmiany, niezwykłe efekty. Poznaj 10 sposobów na lepsze życie. Sprawdź, jakie dobre nawyki szybko zaprocentują poprawą samopoczucia

Jaka jest długość życia w Polsce?

Polska jest krajem, gdzie przeciętna długość życia jest niższa niż w większości krajów europejskich. Według danych Eurostat z 2021 r. szacowana oczekiwana długość życia w Polsce to 79,6 lat u kobiet i 71,6 lat u mężczyzn. Średnio dla mieszkańca kraju to 75,5 lat, o oznacza 7. miejsce od końca w zestawieniu państw UE.

Liczby te uległy w ostatnim czasie zmniejszeniu, co miało związek z pandemią COVID-19. Jeszcze w 2019 roku Główny Urząd Statystyczny podawał, że w naszym kraju kobiety osiągają wiek 81,8 lat, natomiast mężczyźni mieli dożywać wieku 74,1 lat. Obecnie jednak długość życia znów się wydłuża, co widać po liczbach GUS podanych w marcu 2023 r. Zmiany dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Sprawdź też:

Opracowane przez urząd tablice trwania życia (a dokładniej: tablice średniego dalszego trwania życia) są podstawą do wyliczania emerytur. Pokazują one, ile miesięcy życia ma przed sobą statystyczna osoba w danym wieku. Podano, że dalsza spodziewana długość życia to:

  • dla 60-latka – 254,3 miesięcy (rok temu było to 238,9 miesiąca),
  • dla 65-latka – 210 miesięcy (wcześniej – 196,2 miesiąca).
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto