Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkowice szukają pod ziemią wód leczniczych, które mają przybliżyć je do statusu uzdrowiska. Rozpoczął się odwiert na ujęciu "Ignacy"

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Prace przy odwiercie w Ciężkowicach już trwają. Przy Parku Zdrojowym stanie urządzenie wiertnicze z 33-metrowym masztem
Prace przy odwiercie w Ciężkowicach już trwają. Przy Parku Zdrojowym stanie urządzenie wiertnicze z 33-metrowym masztem MUW w Krakowie
W Ciężkowicach oficjalnie zainaugurowano prace wiertnicze, które dzięki wykonanemu odwiertowi mają wydobyć wody lecznicze z podziemnych pokładów i doprowadzić je do Parku Zdrojowego. To kolejny krok w staraniach Ciężkowic o uzyskanie statusu gminy uzdrowiskowej.

Czy leczniczy zdrój tryśnie z ujęcia "Ignacy" w Ciężkowicach?

Odwiert będzie miał ponad 1000 metrów głębokości i powstaje w sąsiedztwie otwartego przed rokiem Parku Zdrojowego. Uzyskana z ujęcia woda docelowo zasilać ma bowiem różne urządzenia hydrotechniczne, które się w nim znajdują, podnosząc dodatkowo jego atrakcyjność oraz wzbogacając je dodatkowo o walory lecznicze. Badania potwierdziły bowiem, że w Ciężkowicach występują wody siarczkowe o bardzo dobrym składzie, które mogą być wykorzystywana do kąpieli leczniczych, w leczeniu chorób reumatycznych, zapaleń nerwów obwodowych, niektórych chorób skóry oraz do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

Nazwa ujęcia „Ignacy” to nawiązanie do Ignacego Jana Paderewskiego, który już ponad sto lat temu, mieszkając w pobliskiej Kąśnej Dolnej rozpoczął starania zmierzające do utworzenia w Ciężkowicach uzdrowiska.

- Dzięki pozyskanym dofinansowaniom z rządowych środków gmina krok po kroku realizuje kolejne etapy przybliżające ją do uzyskania tego statusu – mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski podczas uroczystej inauguracji odwiertu. Przekonywał, że to inwestycja strategiczna, na której zyskają nie tylko Ciężkowice, ale otworzą się dzięki niej nowe możliwości turystyczne dla całej Małopolski.

Kolejne inwestycje w planach

Odwiert pochłonie 10,5 mln zł, z czego większość stanowią środki zewnętrzne pozyskane przez gminę. Prace mają zakończyć się w tym roku, a to oznacza, że już w przyszłym urządzenia w Parku Zdrojowym mogłyby być zasilane wodą leczniczą. Gmina liczy, że uda się jej pozyskać prywatnego partnera strategicznego, który – jak odwiert będzie już gotowy – zechce zainwestować w obiekty uzdrowiskowe, a być może także postawi basen leczniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto