Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkowice. Ławeczka z Paderewskim stanęła na Rynku. Z fortepianu płyną dźwięki menueta [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Pomnik I. J. Paderewskiego na ciężkowickim Rynku
Pomnik I. J. Paderewskiego na ciężkowickim Rynku Paweł Chwał
W Ciężkowicach - na Rynku odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Monument jest wyjątkowy. Ma formę ławeczki z siedzącą na niej naturalnej wielkości postacią Mistrza oraz fortepianem, z którego dochodzą dźwięki menueta G-dur op.14 nr 1 – uważanego za najpopularniejszy utwór w dorobku Paderewskiego.

Pomnik wykonany jest z brązu, a ławeczka jest na tyle szeroka, aby każdy chętny mógł przysiąść na chwilę przy Paderewskim, by zrobić sobie na przykład z nim zdjęcie na pamiątkę lub posłuchać muzykę odtwarzaną przez zamontowane w pomniku urządzenie.

Na ścianie bocznej fortepianu umieszczona została inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”.

Autorką pomnika jest Ewa Fleszar – artysta rzeźbiarz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pieniądze na jego wykonanie pochodziły ze zbiórki publicznej oraz od samorządów i sponsorów.

Monument został odsłonięty w czwartek popołudniu. Uroczystość wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski nie bez powodu ma swój pomnik w Ciężkowicach. Wybitny pianista, kompozytor, a przede wszystkim wybitny mąż stanu, filantrop i premiera II Rzeczypospolitej przez pewien czas swojego życia był mocno związany z miasteczkiem i mocno zasłużył się dla Ziemi Ciężkowickiej.

W roku 1897 nabył Paderewski posiadłość w Kąśnej Dolnej. Przez sześć lat – do 1903 roku – dworek w Kąśnej był polskim domem artysty. Obiekt ten jest jedynym na świecie zachowanym do naszych czasów, domem Mistrza. Funkcjonuje obecnie pod nazwą Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jako ośrodek koncertowy i miejsce pamięci oraz muzeum Paderewskiego. Dzięki Paderewskiemu, w Ciężkowicach, powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Z funduszy Mistrza wybudowano, stojącą na rynku, kapliczkę św. Floriana. Z inicjatywy Paderewskiego założono w Ciężkowicach kółko rolnicze, zakład wikliniarski oraz rozwijało się rzemiosło ludowe. W roku 1898 dokonał Paderewski zakupu kamienicy w której utworzył Kasyno – Klub Inteligencji Obywatelskiej. Wsparł finansowo budowę szkół w Kąśnej i Ciężkowicach, budowę kościoła w Ciężkowicach, dla którego ufundował dzwon „św. Urban” oraz remont kościoła w Jastrzębiej. W Kąśnej wybudował ochronkę – przedszkole dla dzieci.

Po roku 1903 Paderewski wielokrotnie wracał do Kąśnej i Ciężkowic, przyjaźnił się bowiem z ówczesnymi właścicielami dworu – Heleną i Włodzimierzem Kodrębskimi. Ostatni raz, w Ciężkowicach, był Paderewski w 1910 roku, kiedy to ufundował tablicę na pamiątkę 500 setnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Tablica ta została wmurowana w skałę „Piekło” w Rezerwacie „Skamieniałe Miasto”, która od tamtej pory nosi nazwę „Grunwald”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto