Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkowice chcą być uzdrowiskiem. Na początek wybudują Park Zdrojowy [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Projekt strefy z obiektami do hydroterapii
Projekt strefy z obiektami do hydroterapii archiwum gminy
Na ośmiu hektarach w sąsiedztwie Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach budowany będzie park zdrojowy. Gmina zdobyła właśnie na ten cel ponad 15 milionów złotych unijnej dotacji. To duży krok w kierunku uzyskania przez Ciężkowice statusu gminy uzdrowiskowej.

Na park zdrojowy składać się będą ścieżki spacerowe z wrzosowiskiem o zróżnicowanym stopniu trudności; miejsca do odpoczynku dla dzieci i dorosłych, które zostaną obsadzone różnymi rodzajami kwiatów i roślin oraz specjalnie zaprojektowane - ogród sensoryczny, alpinarium i arboretum (ogród dendrologiczny), a także zespół basenów, sadzawek i brodzików z leczniczymi wodami siarczkowymi.

- O tym, że w Ciężkowicach mamy rzadkie i cenne lecznicze źródła, wiadomo od dawna. Już mistrz Ignacy Jan Paderewski przed ponad stu laty chciał po nie sięgnąć i wybudować tutaj sanatoria, ale nie spotkał się ze zrozumieniem i ta idea padła - mówi Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic.

Kilka lat temu wziął on sobie za cel doprowadzenie zamysłu mistrza do końca. - Badania potwierdziły, że wydajność źródeł w przysiółku Rakutowa jest wystarczająca, aby na ich bazie wybudować zakład leczniczy. Musimy jeszcze uaktualnić wyniki badań dotyczące jakości wody i powietrza. Kolejnym krokiem będzie już skierowanie wniosku do ministra zdrowia - wylicza.

Park zdrojowy, na który gmina pozyskała ostatnio unijne dofinansowanie, ma być jednym z atutów Ciężkowic w staraniach o uzyskanie statusu gminy uzdrowiskowej.

Kolejnym stanie się utworzenie ścieżki w koronach drzew z wieżą widokową oraz domu wody i centrum edukacyjno-naukowego, na które samorząd również stara się o dotacje.

- Projekty zostały przygotowane równie dobrze, jak ten w sprawie parku zdrojowego, dlatego jestem przekonany, że otrzymamy wsparcie. Decyzje powinny zapaść około połowy bieżącego roku - podkreśla Zbigniew Jurkiewicz.

Wszystkie wymienione przedsięwzięcia to elementy szerszego projektu pod nazwą „Źródlany szlak”, który realizuje pięć sąsiadujących ze sobą gmin: Ciężkowice, Zakliczyn, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski oraz Gromnik. Złożony przez nie wniosek do marszałka został wprawdzie pozytywnie oceniony, ale przyznane dofinansowanie okazało się niewystarczające, aby wcielić w życie projekt w całości. - Podjęliśmy decyzję, że wprawdzie nadal będziemy firmować nasz wspólny pomysł, ale każdy z osobna będzie zabiegał o pieniądze na realizację poszczególnych zadań - wyjaśnia Bogdan Stasz, wójt Gromnika.

To właśnie w Gromniku powstanie pierwszy element „Źródlanego szlaku”, a mianowicie piętrowy budynek pełniący funkcje edukacyjne oraz informacyjne. Osoby odwiedzające Pogórze Ciężkowickie będą mogły dowiedzieć się w nim wszystkiego na temat tego, co i gdzie warto zobaczyć w okolicy. - Wszystko zaprezentowane zostanie w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem technik multimedialnych - zapowiada wójt Stasz.

Na parterze gromnickiej rotundy, poza ulotkami i przewodnikami, można będzie także skosztować lokalnych specjałów oraz nabyć miejscowe pamiątki i wyroby rękodzielnicze. Na piętrze powstanie kawiarnia. Gminie udało się już wyłonić wykonawcę. Budynek ma być gotowy w przyszłym roku.

- „Źródlany szlak” to super- pomysł, który na pewno przysporzy nam turystów. Gdyby do skutku doszły również starania Ciężkowic o uzyskanie statusu uzdrowiska, to zyskałby na tym cały region, w tym Tarnów. Kuracjusze, poza zabiegami leczniczymi, chętnie odwiedzają okoliczne miasta. Widzimy to doskonale między innymi po osobach, które w tym momencie jeżdżą na turnusy do Buska czy Solca Zdroju. Przy okazji pobytu w Świętokrzyskiem, niejednokrotnie organizują sobie wypady właśnie do Tarnowa - zauważa Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji. Jego zdaniem, dużym atutem Ciężkowic jest również dogodne położenie - przy drodze do Krynicy oraz rozpoznawalność za sprawą Skamieniałego Miasta. - Jeśli pojawią się dodatkowe atrakcje, to wielu mieszkańców Warszawy czy Śląska chętnie zatrzyma się tu na dłużej, niż tylko na krótki odpoczynek w drodze na południe, do Krynicy czy Muszyny - twierdzi Pałach.

Ciężkowice zyskają nową atrakcję

Park zdrojowy powstanie na 8-hektarowej działce między Skamieniałym Miastem a ciężkowickim Rynkiem, w sąsiedztwie wodospadu. Zanim pojawią się tam ogrody sensoryczne i miejsca do wodolecznictwa, cały teren zostanie uzbrojony w sieci wodociągów, kanalizacji, dróg i chodników. Sam park podzielony będzie na cztery strefy: lasu i ścieżek spacerowych, relaksu, obiektów hydroterapii oraz relaksu przyrodniczego. Wszystko ma być gotowe do 2020 roku.

Szlak połączy pięć pogórzańskich gmin

„Źródlany szlak” to wspólna inicjatywa pięciu pogórzańskich gmin. W ramach niego w Ciężkowicach powstać ma także „Skalna Baszta” (geologiczna ekspozycja edukacyjna zwieńczona tarasem widokowym), łazienki mineralno-lecznicze w Brzozowej, Turzy, Słonej i Dąbrówce Szczepanowskiej, wieża widokowa w Rzepienniku Strzyżewskim, rotunda w Gromniku, miejsca do odpoczynku i relaksu w Łowczówku, Lubince, a w Słonej i Dąbrówce Szczepanowskiej dodatkowo również tężnie. Cała trasa szlaku liczyć ma około 100 kilometrów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto