Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą nakręcić serial na jubileusz 70-lecia Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Ma to być opowieść o "Solskim" ale też o życiu Tarnowa

Artur Gawle
Artur Gawle
Serial o tarnowskim teatrze mają stworzyć Krzysztof Borowiec i Monika Faron.
Serial o tarnowskim teatrze mają stworzyć Krzysztof Borowiec i Monika Faron. Artur Gawle
W przyszłym roku Teatr im. L. Solskiego będzie obchodził jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji przygotowywany jest serial, który ma opowiadać o historii tarnowskiego teatru. Jego twórcy zwracają się z prośbą o przekazywanie im materiałów dotyczących "Solskiego".

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie stał się państwową instytucją w styczniu 1954 roku. Dzieje samego ruchu teatralnego sięgają znacznie wcześniejszych lat. W mieście występowały zespoły teatrów lwowskich i krakowskich już w połowie XIX wieku. W murach przy Mickiewicza 4 występował także tuż po wojnie Ludwik Solski, pół wieku wcześniej gościła także Helena Modrzejewska, a w nieodległych szkołach miejskich kształcili się Tadeusz Kantor i Stefan Jaracz.

Historia teatru powiązana z losami Tarnowa

W przyszłym roku świętowane będzie 70-lecie "Solskiego", co stało się pretekstem do powstania filmu dokumentalnego. Jego twórcy nie ukrywają, że chcieliby, żeby oprócz waloru historycznego stał się także opowieścią o mieście.

- Gdy przyjrzymy się historii Solskiego, zobaczymy nie tylko przecież tę placówkę, ale także losy miasta i wszystkie przemiany kulturowe, które miały miejsce w ostatnim wieku. Trochę porywamy się na rzecz niemożliwą, ale już otrzymane wsparcie pozwala liczyć na ostateczny sukces przedsięwzięcia - mówią Monika Faron i Krzysztof Borowiec, dziennikarze odpowiedzialni za realizację produkcji. - Rzecz jasna, że nie zrobimy tego sami, liczymy na pomoc Tarnowian i nie tylko. Będziemy szukać i łowić smakowite historie, by pokazywać je osadzone w kontekście wydarzeń i osób związanych z teatrem - dodają.

Informacje i materiały o życiu tarnowskiego teatru mile widziane

Premiera serialu planowana jest na marzec 2024 roku. Twórcy są obecnie na etapie tworzenia założeń koncepcyjnych i scenariuszowych całego filmu, liczą, że uda się wyprodukować 3-4 odcinki poświęcone historii teatralnej. Pomocne będzie wsparcie i materiały osób związanych w latach wcześniejszych z tarnowską sceną. Setki osób przewinęło się wśród pracowników, a wiele osiągnęło sukces artystyczny, jak chociażby Andrzeja Grabowski, Krzysztofa Stroiński czy Marcin Hycnar.

- Jednym z poszukiwań inicjujących pracę przy serialu, będzie dotarcie do rodzin osób grających w „Zemście” w 1945 roku. W samej zawodowej obsadzie widzimy Ludwika Solskiego w roli Dyndalskiego, Marię Polatowską oraz Włodzimierza Miarczyńskiego. Obok nich ośmioro osób, w tym gimnazjalnego profesora Antoniego Wróbla w roli Cześnika Raptusiewicza. Jestem przekonany, że głębokie rodzinne szafy czy schowki i rodzinna pamięć pomogą nam zrekonstruować obsadę - zaznacza Rafał Balawejder, dyrektor teatru.

Wszelkie materiały i informacje związane z historią tarnowskiego teatru należy kierować na adres mailowy [email protected].

źródło: Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto