Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne odkrycie na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Takiej ilości i tak dobrze zachowanych macew nikt się nie spodziewał!

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Okazało się, że w ciągu miesiąca odkopano tam 100 nagrobków, w większości z hebrajską inskrypcją pochodzą z początków XIX wieku. Niewykluczone jedna, że będą nawet i starsze.
Okazało się, że w ciągu miesiąca odkopano tam 100 nagrobków, w większości z hebrajską inskrypcją pochodzą z początków XIX wieku. Niewykluczone jedna, że będą nawet i starsze. archiwum Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie
Około 100 macew odkryto w jednej z kwater cmentarza żydowskiego przy ul. Szpitalnej w Tarnowie podczas ostatniej inwentaryzacji. Tablice w większości pochodzą z początku XIX wieku, a odczytaniem znajdujących się na nich inskrypcji zajmą się teraz specjaliści.

Renowacja jednego z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce zakończyła się niespełna cztery lata temu. Odnowiona została m.in. część kirkutu, powstały także alejki i zamontowano tam oświetlenie.

Przy okazji prowadzonych prac Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie inwentaryzował zachowane na cmentarzu nagrobki. W sumie udało się odczytać do tej pory 5,5 tysiąca nazwisk umieszczonych na macewach.

Członkowie komitetu po zimie kontynuowali prace poszukiwawcze. Było to możliwe dzięki darczyńcom ze Stanów Zjednoczonych.

- Wiele nagrobków jest zapadniętych bądź przysypanych ziemią czy zarośniętych trawą. Udało nam się pozyskać grant, by przeprowadzić ich inwentaryzację – tłumaczy Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Niezwykłe odkrycie na cmentarzu żydowskim

Prace rozpoczęły się na najbardziej zaniedbanej kwaterze w sektorze szóstym. Okazało się, że w ciągu miesiąca odkopano tam 100 nagrobków, w większości z hebrajską inskrypcją pochodzą z początków XIX wieku. Niewykluczone jednak, że są wśród nich także starsze.

- Ta ilość nas zaskoczyła. Wydawało nam się, że w najbardziej zaniedbanej części cmentarza będzie ich dużo mniej - podkreśla Adam Bartosz.

Odczytaniem macew zajmą się specjaliści, działający przy biurze Naczelnego Rabina w Warszawie, którzy przygotują inwentarze cmentarne, a następnie opublikują je internecie. Na kirkucie w Tarnowie ekipa ma pojawić się w najbliższym dniach.

Prace związane z inwentaryzacją prowadzone będą prawdopodobnie do wakacji. Członkowi komitetu spodziewają się, że mogą jeszcze natknąć się nawet na kilkaset kolejnych macew.

- Zależy nam na tym, żeby przywrócić pamięć o pochowanych tam osobach – podkreśla Adam Bartosz.

Żydowska nekropolia w Tarnowie to jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy w południowej Polsce. Pierwsze wzmianki na jego temat datowane są na wiek XVI, a najstarsze zidentyfikowane nagrobki pochodzą na XVII stulecia. W czasie II wojny światowej Niemcy dokonywali na jego terenie masowych egzekucji. W 1991 roku do Muzeum Holocaustu przekazana została oryginalna brama cmentarza.

Piesi i kierowcy na celowniku tarnowskiej drogówki

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto