Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Blisko dwieście zadań do wyboru, do podziału 14 milionów. Głosowanie już się rozpoczęło!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Głosowanie w 6. edycji BO Województwa Małopolskiego uroczyście zainaugurowali przedstawiciele zarządu województwa i małopolskiego sejmiku wrzucając głosy do urny w tarnowskiej agencie UMWM przy al. Solidarności
Głosowanie w 6. edycji BO Województwa Małopolskiego uroczyście zainaugurowali przedstawiciele zarządu województwa i małopolskiego sejmiku wrzucając głosy do urny w tarnowskiej agencie UMWM przy al. Solidarności Paweł Chwał
Można już oddawać głosy w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do wyboru jest blisko dwieście zadań o charakterze regionalnym i ogólnowojewódzkim, które zgłosili sami mieszkańcy lub stowarzyszenia. Do podziału jest rekordowa suma 14 milionów złotych.

Projekty już zaakceptowane. Można wybierać spośród blisko 200 zadań w całej Małopolsce

Lista zgłoszonych i dopuszczonych do głosowania projektów jest w tym roku bardzo obszerna. To w sumie 198 zadań dotyczących różnych sfer życia. Najwięcej, bo aż 102 projekty związane są ze sportem, 39 dotyczy kultury, a 30 to inicjatywy prospołeczne i prozdrowotne. Są też zadania infrastrukturalne, edukacyjne, turystyczne i ekologiczne.

- Województwo w miarę posiadanych środków stara się dostrzegać potrzeby mieszkańców i je realizować. Niemniej jednak jest pewna grupa zadań, ważnych dla lokalnych społeczności – czy to ciekawy pomysł, interesujące wydarzenie, inwestycja na mniejszą skalę - które, z różnych względów często nie mogą się przebić i zaistnieć. Szansą dla nich jest właśnie budżet obywatelski – zauważa Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.

Jak dodaje, pomysłodawcy ciekawych projektów, za którymi stoją często lokalni aktywiści, społecznicy, różnego rodzaju stowarzyszenia uczynili pierwszy krok zgłaszając zadanie do BO. - Teraz przed nimi kolejne wyzwanie, muszą obronić swój projekt i przekonać jak najwięcej osób, żeby na niego zagłosowały i w ten sposób zdobyć dofinansowanie – dodaje wicemarszałek.

Jak i do kiedy głosować?

Głosowanie właśnie się rozpoczęło i potrwa do 16 czerwca (głosy papierowe można wrzucić do urn ustawionych w kilkunastu miejscach w całej Małopolsce lub wysyłając je pocztą, ale odpowiednio wcześnie, gdyż decyduje data wpływu do urzędu a nie data stempla). Dwa dni dłużej – do 18 czerwca – trwać będzie głosowanie przez Internet.

Tegoroczną nowością jest to, że Małopolanie będą mogli oddać… dwa głosy. Jeden na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, a drugi na zadanie regionalne.

W tym drugim przypadku istotne jest jednak to, gdzie się mieszka. Osoby z Tarnowa czy okolicznych powiatów mogą poprzeć projekt, który dotyczy tylko tego konkretnego regionu, a nie z Sądecczyzny czy Podhala, Małopolski Zachodniej czy Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W przeciwnym przypadku głos będzie nieważny.

- Nowy regulamin powoduje, że w tym roku głosowanie będzie z pewnością jeszcze bardziej emocjonujące i z niecierpliwością będziemy czekać do września na ogłoszenie ostatecznych wyników. W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota 14 mln złotych. Mam nadzieję, że przy okazji pobity zostanie również rekord liczby oddanych głosów – mówiła w Tarnowie Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego, która czuwa nad realizacją BO.

Gdzie szukać projektów?

O ile w pierwszej edycji – w 2018 roku na zgłoszone projekty zagłosowało ponad 70 tys. Małopolan (mogą to zrobić już osoby od 16. roku życia), to przed rokiem tych głosów było już blisko 250 tysięcy. Zdecydowanie większą aktywność pod tym względem wykazują mieszkańcy miast, aniżeli miasteczek czy wsi. Podobnie zresztą wygląda sytuacja ze zgłaszanymi projektami. Pełna ich lista znajduje się na stronie internetowej: bo.malopolska.pl

Najwięcej, bo 45 zadań zgłoszonych zostało do głosowania w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, 43 w Małopolsce Południowej, który obejmuje powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki i gorlicki. 36 jest do wyboru w regionie tarnowskim, który obejmuje także powiaty wielicki i proszowicki, a 34 w Małopolsce Zachodniej.

Za sprawą pięciu dotychczasowych edycji BO Województwa Małopolskiego udało się zrealizować dotąd ponad 300 pomysłów Małopolan za kwotę 46 mln złotych.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto