Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa mieszkań w Krakowie i Małopolsce: boom w stolicy i w powiecie wielickim, zapaść w Tarnowie, Nowosądeckiem i na północy regionu

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zdecydowanie największe mieszkania w Małopolsce budują mieszkańcy powiatu limanowskiego: przeciętny wybudowany w ostatnim roku lokal miał tam prawie… 178 metrów kwadratowych. To blisko dwa razy więcej niż w Nowym Sączu i Tarnowie i aż trzy razy więcej niż w Krakowie. Wyjaśnienie jest proste: w Limanowej i okolicy buduje się duże domy, a w Krakowie mieszkania będące… w zasięgu możliwości dobrze (świetnie!) zarabiającego krakusa. Na niespełna 60 m kw. w stolicy Małopolski trzeba wysupłać 800 tys. zł, czyli sto krakowskich i 130 małopolskich miesięcznych pensji brutto. Notabene jest to więcej, niż kosztuje wybudowany systemem gospodarczym dom pod Limanową. Ale powierzchnia to jedno, a dostępność mieszkań – drugie. Gdzie w Małopolsce buduje się najwięcej lokali na tysiąc mieszkańców? Nasz ranking, oparty na świeżutkim raporcie krakowskiego GUS, pozwala poczynić bardzo ciekawe obserwacje. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Mieszkania w Małopolsce: na wsi duże, w miastach małe i średnie

Pod względem powierzchni nowo budowanych mieszkań na podium małopolskiej listy znaleźli się, oprócz niedościgłych limanowian, mieszkańcy powiatów nowotarskiego i myślenickiego: ich postawione w 2021 roku lokale (głównie domy) mają średnio po 161,5 metra kw. Tuż za podium znaleźli się mieszkańcy powiatu suskiego z powierzchnią 160,2 m kw. , a za nimi proszowiczanie (157) i mieszkańcy powiatu nowosądeckiego (bez Nowego Sącza – 153 m kw.). Spore mieszkania buduje się także w powiatach: krakowskim (143), brzeskim (139), tarnowskim (bez Tarnowa – 136,8), miechowskim (136,7), wadowickim (132,6) i tatrzańskim (130,6). Nieco mniejsze dominują w powiatach: olkuskim (126,1), dąbrowskim (119,4) i gorlickim (116,8). W pozostałych powiatach też buduje się duże i bardzo duże domy, ale średnią powierzchnię mieszkań obniżają te powstające w budynkach wielorodzinnych. Tak jest m.in. w powiecie bocheńskim (99,9) , wielickim (108,3), chrzanowskim (113,4) i oświęcimskim (110,5).

W największych miastach (stanowiących powiaty grodzkie) zdecydowanie dominuje budownictwo wielorodzinne, więc powierzchnia mieszkań jest odpowiednio mniejsza: w Nowy Sączy są to średnio 92 m kw., w Tarnowie 87,6, a w Krakowie wspomniane 59,2 m kw. – wynika z raportu GUS w Krakowie za rok 2021.

Małopolska: więcej mieszkań o większej powierzchni w ostatnim roku

„W 2021 r. w województwie małopolskim oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrost dotyczył głównie budownictwa indywidualnego. Zwiększyła się przeciętna powierzchnia użytkowa oddawanych mieszkań. Większa niż przed rokiem była również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto” – czytamy w raporcie GUS.

W całym roku przekazano do użytkowania 21,923 mieszkania, czyli o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Prawie dwie trzecie z nich zlokalizowane było w miastach. Zarazem wzrosła rok do roku przeciętna wielkość oddanych mieszkań - z 92,3 m do 98,4 m kw., przy czym w miastach przyrost powierzchni wyniósł 2,4 m kw., a na terenach wiejskich - 2,2 m kw. Jak zauważają statystycy, wszystkie nowe mieszkania miały podstawowe instalacje techniczno—sanitarne, jak wodociąg, kanalizacja oraz centralne ogrzewanie. Wodociąg z sieci posiadało 88,7 proc. mieszkań, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci – 80,8 proc. W gaz sieciowy wyposażonych było 45,7 proc. mieszkań, a do centralnej sieci grzewczej podłączono 37,2 proc. 62,8 proc. mieszkań wyposażono w indywidualne centralne ogrzewanie (46,6 proc. - w kotły lub piece na paliwo gazowe, 11,5 proc. w kotły lub piece na paliwo stałe, głównie węgiel, a 4,7 proc. – inne rodzaje ogrzewania).

Cztery pokoje w małopolskich domach, w mieszkaniach raczej trzy lub dwa

Mieszkania oddane do użytkowania w województwie składały się przeciętnie z czterech izb. 96 proc. domów jednorodzinnych miało cztery lub więcej izb (na wsi 98 proc.), a w budownictwie wielorodzinnym przeważały lokale trzyizbowe (33,8 proc.) i dwuizbowe (33,2 proc.). W 17 powiatach województwa liczba oddanych mieszkań była wyższa niż w 2020 r. Najwyższe względne wzrosty odnotowano w powiecie nowosądeckim, a w dalszej kolejności w olkuskim i limanowskim. Spadek wystąpił m. in. w powiecie miechowskim i Tarnowie.

Miernikiem natężenia budownictwa mieszkaniowego – a zarazem dostępności mieszkań dla mieszkańców - jest liczba oddanych do użytkowania mieszkań na 1000 ludności. W 2021 r. wskaźnik ten wyniósł w Małopolsce 6,4 (w 2020 r. – 5,8). Gdzie pobudowano i udostępniono najwięcej mieszkań, a gdzie najmniej? Nasz ranking, oparty na świeżutkim raporcie krakowskiego GUS, pozwala poczynić bardzo ciekawe obserwacje. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto