Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z samorządowcami powiatów bocheńskiego, brzeskiego i wielickiego [ZDJĘCIA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W Brzesku spotkali się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy z powiatów brzeskiego, bocheńskiego i wielickiego, 19.11.2021
W Brzesku spotkali się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy z powiatów brzeskiego, bocheńskiego i wielickiego, 19.11.2021 Paweł Michalczyk
Będą dodatkowe fundusze na inwestycje drogowe, które dotychczas nie miały szans dofinansowania w ogłaszanych naborach - to najważniejszy wniosek z piątkowego (19.11.2021) spotkania w Brzesku. Wzięli w nim udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy z powiatów brzeskiego, bocheńskiego i wielickiego.

FLESZ - Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków

od 16 lat

Minister Andrzej Adamczyk ogłosił w Brzesku, że pod wpływem głosów płynących od samorządowców, ministerstwo infrastruktury modyfikuje zasady przyznawania pieniędzy na inwestycje drogowej. W 2022 roku zostanie ogłoszony nabór na drobne remonty, które do tej pory przegrywały z dużymi projektami na kompleksową przebudowę dróg i skrzyżowań, obejmującą również zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych, oświetlenie, budowę ciągów pieszo-rowerowych itd.

- Dawało to wiele punktów i w rankingu wniosków sytuowało te kosztowne przedsięwzięcia bardzo wysoko, a wniosek dotyczący prostej przebudowy, remontu, naprawy nawierzchni zawsze spadał bardzo nisko i lądował na liście rezerwowej. Dzisiaj to zmieniamy - zadeklarował minister Andrzej Adamczyk.

Do końca pierwszego kwartału 2022 ma zostać ogłoszony dodatkowy nabór na proste prace remontowe na drogach gminnych i powiatowych. - Będą zatem dodatkowe pieniądze, miliard złotych w skali kraju na proste zadania - zapowiedział w Brzesku Adamczyk.

To jednak nie wszystko, bo ministerstwo pracuje nad jeszcze innym rozwiązaniem, które ułatwiłoby budowę chodników, ciągów pieszo-jezdnych i przejść dla pieszych. - Będziemy mieli propozycję, abyście przygotowywali wnioski o dofinansowanie ciągów pieszych, czyli chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych. Również ten komponent będzie wsparty kwotą jednego miliarda złotych w skali całego kraju - dodał Adamczyk.

Minister infrastruktury zapowiedział kontynuację rozwiązań na drogach krajowych, poprawiających bezpieczeństwo pieszych. W Małopolsce w latach 2021-2024 będzie 460 takich zadań za 160 mln zł. W przeważającej mierze będzie to doświetlenie istniejących przejść dla pieszych.

W trakcie dyskusji pojawił się m.in. temat sądeczanki. Obawy społeczne dotyczące preferowanego wariantu wyraził wójt gminy Gnojnik Sławomir Paterek. W odpowiedzi nie padły jednak żadne nowe informacje poza już znanymi (kilka tygodni temu został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, uwzględniający trzy warianty, w tym ten, preferowany przez wykonawcę, który budzi sprzeciw w gminach Gnojnik i Czchów).

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto