Brzesko. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z samorządowcami powiatów bocheńskiego, brzeskiego i wielickiego [ZDJĘCIA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W Brzesku spotkali się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy z powiatów brzeskiego, bocheńskiego i wielickiego, 19.11.2021
W Brzesku spotkali się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy z powiatów brzeskiego, bocheńskiego i wielickiego, 19.11.2021 Paweł Michalczyk
Udostępnij:
Będą dodatkowe fundusze na inwestycje drogowe, które dotychczas nie miały szans dofinansowania w ogłaszanych naborach - to najważniejszy wniosek z piątkowego (19.11.2021) spotkania w Brzesku. Wzięli w nim udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy z powiatów brzeskiego, bocheńskiego i wielickiego.

FLESZ - Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków

Minister Andrzej Adamczyk ogłosił w Brzesku, że pod wpływem głosów płynących od samorządowców, ministerstwo infrastruktury modyfikuje zasady przyznawania pieniędzy na inwestycje drogowej. W 2022 roku zostanie ogłoszony nabór na drobne remonty, które do tej pory przegrywały z dużymi projektami na kompleksową przebudowę dróg i skrzyżowań, obejmującą również zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych, oświetlenie, budowę ciągów pieszo-rowerowych itd.

- Dawało to wiele punktów i w rankingu wniosków sytuowało te kosztowne przedsięwzięcia bardzo wysoko, a wniosek dotyczący prostej przebudowy, remontu, naprawy nawierzchni zawsze spadał bardzo nisko i lądował na liście rezerwowej. Dzisiaj to zmieniamy - zadeklarował minister Andrzej Adamczyk.

Do końca pierwszego kwartału 2022 ma zostać ogłoszony dodatkowy nabór na proste prace remontowe na drogach gminnych i powiatowych. - Będą zatem dodatkowe pieniądze, miliard złotych w skali kraju na proste zadania - zapowiedział w Brzesku Adamczyk.

To jednak nie wszystko, bo ministerstwo pracuje nad jeszcze innym rozwiązaniem, które ułatwiłoby budowę chodników, ciągów pieszo-jezdnych i przejść dla pieszych. - Będziemy mieli propozycję, abyście przygotowywali wnioski o dofinansowanie ciągów pieszych, czyli chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych. Również ten komponent będzie wsparty kwotą jednego miliarda złotych w skali całego kraju - dodał Adamczyk.

Minister infrastruktury zapowiedział kontynuację rozwiązań na drogach krajowych, poprawiających bezpieczeństwo pieszych. W Małopolsce w latach 2021-2024 będzie 460 takich zadań za 160 mln zł. W przeważającej mierze będzie to doświetlenie istniejących przejść dla pieszych.

W trakcie dyskusji pojawił się m.in. temat sądeczanki. Obawy społeczne dotyczące preferowanego wariantu wyraził wójt gminy Gnojnik Sławomir Paterek. W odpowiedzi nie padły jednak żadne nowe informacje poza już znanymi (kilka tygodni temu został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, uwzględniający trzy warianty, w tym ten, preferowany przez wykonawcę, który budzi sprzeciw w gminach Gnojnik i Czchów).

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie