Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Breń. Urokliwy mostek w breńskim parku został odnowiony. W jesiennej scenerii prezentuje się wspaniale [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Mostek po renowacji wygląda cudownie
Mostek po renowacji wygląda cudownie powiatdąbrowski.pl
Mostek na kanale wodnym w zespole dworsko-parkowym w Brniu, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Powiślu dąbrowskim. Obiekt jest często wybierany na sesje zdjęciowe m.in. przez młode pary. W ostatnich tygodniach mostek został gruntownie odnowiony. Zobaczcie, jak wyglądał wcześniej i jak się prezentuje obecnie. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Przejścia dla pieszych 3D

Wizytówka parku w Brniu odzyskała dawny blask

Biały mostek jest ozdobą kompleksu parkowego w Brniu. Niewielka przeprawa łączy park z zabytkowym dworem Konopków, a także stanicą turystyczną. Zbudowany jest z bali dębowych, które zamocowane są na fundamentowych ławach, a ciężar całej konstrukcji waży kilkanaście ton.

W ostatnim czasie na obiekcie coraz bardziej widoczne były jednak różne zniszczenia. Wszystko przez wodę, a także warunki atmosferyczne, które spowodowały, że jego drewniane elementy ulegały uszkodzeniu. Dlatego dokonano niezbędnych prac konserwacyjnych, aby nie dopuścić do dalszej degradacji.

Dąbrowskie starostwo informuje, że w przyszłym roku zaplanowano kolejne prace renowacyjne w urokliwym parku.

Zabytkowy park w stylu wersalskim

Zespół dworsko - parkowy w Brniu powstał w XV wieku. Jego pierwszym właścicielem był Piotr Breński, pochodzący z rodu Breńskich herbu Półkozic. Od 1667 roku posiadłość należała do Czartoryskich. Za ich panowania został założony piękny park w stylu wersalskim, którego twórcą był Książe Józef Czartoryski. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów - Pfaffinera, który kierował pracami przy zakładaniu parku.

Park breński był jednym z najpiękniejszych ogrodów w całej Galicji. W swojej świetności park przetrwał do końca II wojny światowej. Ostatnim rodem dziedziczącym dobra breńskie było Konopkowie. Dzisiejszy, jest pozostałością po pięknym ogrodzie, w którym zieleń formowano w sposób geometryczny, drzewa strzyżono w różne kształty, tworzono ściany z niszami, w których stały mitologiczne rzeźby.

Stanica turystyczna i Centrum Polonii

W ostatnich latach, aby odtworzyć piękno parku dokonano na nim nowych nasadzeń. W parku wybudowano również nowe alejki.

Zabytkowy spichlerz wchodzący w skład kompleksu został natomiast zaadaptowany pod stanicę turystyczną. W środku wybudowano kuchnię, dużą salę jadalno -wypoczynkową oraz zaplecze sanitarne . Znalazło się tam również pomieszczenie magazynowe i gospodarcze. Obiekt służyć będzie zarówno mieszkańcom powiatu, jak i turystom odwiedzającym Powiśle.

W dworze Konopków obecnie znajduje się Centrum Polonii. Odbywają się w nim wydarzenia kulturalne oraz konferencje. W obiekcie znajdują się także pokoje gościnne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Breń. Urokliwy mostek w breńskim parku został odnowiony. W jesiennej scenerii prezentuje się wspaniale [ZDJĘCIA] - Dąbrowa Tarnowska Nasze Miasto

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto