Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Po awarii cysterny dostawa tlenu dla szpitala w Bochni była zagrożona, uruchomiono bank tlenu w Krakowie

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Zbiornik na tlen przy szpitalu powiatowym w Bochni ma pojemność 3 ton, niebawem ma zostać zamontowany dodatkowy zbiornik o pojemności 11 ton
Zbiornik na tlen przy szpitalu powiatowym w Bochni ma pojemność 3 ton, niebawem ma zostać zamontowany dodatkowy zbiornik o pojemności 11 ton Paweł Michalczyk
Awaria cysterny z tlenem sprawiła, że szpital w Bochni musiał awaryjnie szukać dostawy tego gazu. Służby wojewody uruchomiły jego awaryjną dostawę w formie butli z banku tlenu w Krakowie. Na szczęście, nie było konieczności przewożenia pacjentów do innych placówek.

FLESZ - Paszporty szczepień w UE już w czerwcu?

W dobie pandemii koronawirusa, zapotrzebowanie na tlen wzrosło kilkukrotnie. Dlatego szpital w Bochni musi realizować codzienne dostawy tlenu. Niestety, w niedzielę (11.04.2021) planowa dostawa nie doszła do skutku.

- Cysterna, która jechała z dostawą tlenu przed południem uległa awarii koło Wieliczki. Natomiast po interwencji naszej i wojewody przyjechała druga cysterna - mówi Jarosław Gucwa, wicedyrektor szpitala w Bochni.

Zanim do szpitala w Bochni dojechała dodatkowa cysterna, służby wojewody zorganizowały transport tlenu w butlach. Pochodził on z tzw. banku tlenu w Krakowie na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP (ul. Obrońców Modlina 2).

- Dostawa butli pozwoliłaby szpitalowi w Bochni zabezpieczyć dostawy tlenu do rana - mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski podczas briefingu prasowego w poniedziałek 12.04.2021.

W tym przypadku zadziałała specjalna procedura, według której dyrekcja szpitala zgłasza problem wojewódzkiemu koordynatorowi ds. zaopatrzenia w tlen medyczny, a ten z kolei uruchamia dostawę z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Poza Krakowem, w województwie małopolskim banki tlenu są jeszcze w Dąbrowie Tarnowskiej i Rabce.

Na szczęście, w tym przypadku nie było konieczności przewożenia pacjentów z bocheńskiego szpitala do innych placówek. Według Jarosława Gucwy, w chwili przyjazdu drugiej cysterny zbiornik z tlenem był wypełniony w 25 procentach, więc nie było ryzyka, że go zabraknie. - Nie robiłbym z tego sensacji - zastrzega Gucwa.

Obecnie w szpitalu w Bochni jest pełne obłożenie na oddziale covidowym. Pod respiratorami jest obecnie 23 pacjentów, z czego 12 to osoby chore na COVID-19.

Szpital w Bochni czeka na montaż nowego zbiornika na tlen

Obecnie bocheński szpital dysponuje zbiornikiem na tlen o pojemności 3 ton. Był on wystarczający, dopóki nie wybuchła pandemia koronawirusa. O ile wcześniej średnie zużycie tlenu wynosiło 150-200 kilogramów na dobę, obecnie sięga ono już 1800 kilogramów.

Nowy zbiornik będzie miał 11 ton pojemności. Zostanie ustawiony obok dotychczasowego, dlatego po jego zamontowaniu dostawy tlenu będą znacznie rzadsze. - Liczymy, że nowy zbiornik spowoduje, że wystarczająca będzie dostawa raz na tydzień, ale wszystko będzie zależało od zużycia. Mam nadzieje, że pandemia zostanie opanowana i zbiorniki będziemy mogli uzupełniać tylko raz w miesiącu - mówi Jarosław Gucwa,

W ostatnim czasie bocheński szpital rozbudował instalację tlenową, montując 107 dodatkowych gniazd w trzech oddziałach: dziecięcym i w obu oddziałach chorób wewnętrznych (I i II).

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bochnia. Po awarii cysterny dostawa tlenu dla szpitala w Bochni była zagrożona, uruchomiono bank tlenu w Krakowie - Bochnia Nasze Miasto

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto