Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blokada DK 75 w Gnojniku. Mieszkańcy przeciwni budowie "Sądeczanki" według wariantu forsowanego przez GDDKiA [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Mieszkańcy gminy Gnojnik blokowali drogę krajową nr 75 przez dwie godziny
Mieszkańcy gminy Gnojnik blokowali drogę krajową nr 75 przez dwie godziny Robert Gąsiorek
Kilkadziesiąt osób blokowało dziś (27.08) przejście dla pieszych na drodze krajowej nr 75 w Gnojniku. W ten sposób protestowali przeciwko planowanemu przebiegowi "Sądeczanki", który forsuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ludzie boją się wysiedleń oraz poprowadzenia ruchu przez centra kilku miejscowości w gminie. Mimo to drogowcy wystąpią o decyzję środowiskową.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

W piątkowe (27 sierpnia) popołudnie, kilka minut po godz. 15 obok przejścia dla pieszych w centrum Gnojnika zgromadziło się około 50 osób. Cała grupa co kilka minut wchodziła na przejście dla pieszych, blokując na moment przejazd drogą krajową nr 75 między Brzeskiem a Nowym Sączem. Trzymali transparenty z hasłami: "Nie chcę zostać bezdomny" lub "Nie dla wariantu C i F". Porządku pilnowało kilku funkcjonariuszy brzeskiej drogówki, ale i tak chwilami tworzyły się spore korki.

- Chcemy w ten sposób pokazać GDDKiA, że nie godzimy się na taki przebieg "Sądeczanki", jaki się proponuje - mówiła pani Małgorzata z Lewniowej, jedna z protestujących.

Samorządy swoje, a GDDKiA swoje

Droga ekspresowa S75, czyli tzw. "Sądeczanka" rodzi się w bólach już od wielu lat. Do tej pory Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowywała aż 22 warianty przebiegu trasy mającej stanowić najszybsze połączenie Nowego Sącza ze zjazdem z autostrady A4 w Brzesku. Większość z nich została jednak oprotestowana przez mieszkańców i samorządy, przede wszystkim z powiatu brzeskiego.

Ostatecznie w grze pozostały trzy warianty przebiegu drogi. Jeden z nich (wariant A) przebiega m.in. po granicy gminy Gnojnik z gminami: Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana. Jako jedyny został zaakceptowany przez wszystkie samorządy i większość mieszkańców.

Kolejne dwa warianty, określane jako C i F, to już kość niezgody. Biegną szlakiem przez centrum gmin Gnojnik oraz Czchów (powiat brzeski). Mimo sprzeciwu mieszkańców i władz samorządowych, GDDKiA mocno forsuje zwłaszcza wariant C.

- Uzyskał on najlepszą ocenę, jeśli chodzi o aspekty społeczne, techniczne i ekonomiczne - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Monika Skrzydlewska z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Zdesperowani mieszkańcy gminy Gnojnik wyszli blokować drogę

W gminie Gnojnik napięcie rośnie. Mieszkańcy dali upust złości, organizując piątkowy protest i utrudniając w godzinach szczytu trasę między Brzeskiem, a Nowym Sączem. Chcą zmiany decyzji w sprawie budowy przyszłej trasy S75.

- To nie jest tak, że my w ogóle nie chcemy budowy "Sądeczanki". My nie zgadzamy się na ten wariant, którego chce GDDKiA. To jest nie do pomyślenia, żeby tak państwo Polskie traktowało obywateli - mówi Sylwia Kornaś z Lewniowej, organizatorka protestu.
Według wariantu C, nowa trasa będzie przebiegała przez centrum miejscowości, w której mieszka. - Wieś zostanie przecięta na pół. Mieszkańcy będą mieli okrutnie utrudniony dostęp do sklepu, czy do kościoła - dodaje.

Artur Seniuk, sołtys Lewniowej, zwraca uwagę, że pod drogę zostanie zajęty pas o szerokości 50 metrów, wraz z atrakcyjnymi działkami, na których w ostatnim czasie wybudowało się wiele nowych domów.

- Oddziaływanie tej drogi będzie wysoko uciążliwe. Przez miejscowość biegnie też droga powiatowa w kierunku Zakliczyna i będzie do niej budowany zjazd z Sądeczanki, powstaną różne ślimaki drogowe, akurat w miejscach gdzie stoją budynki - podkreśla sołtys Lewniowej.

Ruch powinno wyprowadzać się na obrzeża miejscowości, a nie odwrotnie

Wysiedlenia i wyburzenia to właśnie główny problem mieszkańców gminy Gnojnik. Sylwia Kornaś podkreśla, że przy wyborze wariantu C, do zrównania z ziemią przewidziano prawie 400 budynków, podczas gdy w wariancie A, przez większą część mieszkańców akceptowanym, mowa o usunięciu niewiele ponad 200 zabudowań.

- Dlaczego prowadzi się drogę przez tak zaludniony i gęsto zabudowany teren? Dlaczego my mieszkańcy, mamy cierpieć? - pyta.

Identyczne są nastroje w Gnojniku, gdzie z "Sądeczanką" w wersji GDDKiA kolidować ma około 20 budynków.

- W dodatku droga ma iść przez środek nowo wybudowanej hali firmy Pagen, która daje dużo miejsc pracy dla mieszkańców. Mówi się o obwodnicach, żeby wyprowadzać ruch poza zamieszkałe tereny, a tutaj ma być odwrotnie - zaznacza Krzysztof Jewuła, sołtys Gnojnika.

Jedna błędna decyzja może zniszczyć życie wielu mieszkańców

Protest popierają władze samorządowe gminy Gnojnik. Janusz Filip, zastępca wójta, podkreśla, że GDDKiA powinna posłuchać tego, co ludzie mają do powiedzenia. - Nie po to były te wszystkie konsultacje, żeby wybierać wersję trasy najlepszą według GDDKiA. Powinno się słuchać wszystkich stron i znaleźć kompromis - mówi.

Mieszkańcy Gnojnika nie są osamotnieni w protestach. Jednym głosem z nimi mówią w sąsiedniej gminie Czchów.

- Względy społeczne powinny przeważyć. Mówiąc o ekonomii, trzeba mieć na myśli ludzi i ich dobro. Nie można niszczyć życia społecznego czy gospodarczego jedną błędną decyzją - mówi stanowczo Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

Państwa nie stać na wariant A?

Samorządowcy z gmin powiatu brzeskiego jednogłośnie opowiadają się za przebiegiem trasy S75 według wariantu A. Zwracają uwagę, że jest on o około 2,5 km krótszy niż ten, który budzi tyle emocji.

Według GDDKiA wariant A byłby o wiele droższy, ponieważ na granicy gminy Lipnica Murowa i Iwkowej trzeba byłoby wybudować ponad kilometrowej długości tunel.

- Wychodzi na to, że z punktu widzenia wnoszących zastrzeżenia najlepiej by było, żeby ta droga prowadziła przez góry - tunelami i estakadami. Dzisiaj państwa polskiego nie stać na tak drogą i tak skomplikowaną inwestycję - mówił podczas niedawnej wizyty na moście w Kurowie, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

GDDKiA przekonuje, że żaden z trzech wariantów nie został jeszcze ostatecznie wybrany. Do końca września drogowcy zamierzają jednak złożyć wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej na budowę "Sądeczanki", według oprotestowanego przez mieszkańców gminy Gnojnik i Czchów wariantu C.

- RDOŚ będzie przeprowadzać jeszcze konsultacje społeczne, więc mieszkańcy gminy Gnojnik będą mogli wyrazić swoje zdanie w kwestii wariantów planowanej trasy - przekonuje Monika Skrzydlewska.

W tym momencie w Programie Budowy Dróg Krajowych na "Sądeczankę" zabezpieczono 3 miliardy złotych. Według przedstawicieli rządu, jeśli samorządy dojdą wkrótce do porozumienia w sprawie ostatecznej wersji trasy, droga mogłaby zostać oddana do użytku w 2026 roku.

współpraca: Joanna Mrozek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Blokada DK 75 w Gnojniku. Mieszkańcy przeciwni budowie "Sądeczanki" według wariantu forsowanego przez GDDKiA [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto