Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azoty planują w Tarnowie wielkie inwestycje

Andrzej Skórka
Zakłady azotowe w Tarnowie.
Zakłady azotowe w Tarnowie. fot. Wojciech Matusik
Tarnów od kilku miesięcy czeka na deklaracje dotyczące inwestycji Grupy Azoty. Według naszych nieoficjalnych ustaleń spółka nie szykuje rewolucji, która pozwoliłaby tarnowskim zakładom nadrobić zapóźnienie w stosunku do innych firm z grupy. Nie znaczy to jednak, że zarząd rezygnuje z rozwoju w Mościcach. Zaangażuje się tu w przynajmniej dwa projekty z działki produkcyjnej. To rozbudowa produkcji nawozów oraz nowa fabryka poliamidu.

Na oficjalne ogłoszenie tych planów trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Najpierw zamierzenia inwestycyjne musi zatwierdzić rada nadzorcza Grupy Azoty. Być może stanie się to na posiedzeniu planowanym na początku przyszłego miesiąca.

Kilka tygodni temu w rozmowie z "Gazetą Krakowską" były prezes Grupy Azoty Jerzy Marciniak przekonywał, że jeszcze za jego czasów spółka przymierzała się do zainwestowania w Tarnowie kwot rzędu nie setek milionów, ale miliardów złotych. Teraz wygląda jednak na to, że tarnowskie zakłady Grupy Azoty nie są oczkiem w głowie nowego kierownictwa spółki. Poza tym w branży coraz głośniej o pogarszającej się koniunkturze, a taki klimat nie sprzyja inwestowaniu na szeroką skalę.

Miasto mimo wszystko sporo skorzysta. Po pierwsze, na budowach zajęcie powinni znaleźć pracownicy spółek-córek specjalizujących się w realizacji inwestycji. Poza tym rosnąca produkcja firmy z czasem przyniesie dodatkowe dochody miastu z tytułu udziałów w podatkach płaconych przez Azoty.

Według naszych rozmówców, praktycznie już zapadła decyzja, iż w Mościcach powstanie kolejna instalacja do granulacji nawozów sztucznych. Rozbudowa Azotów w tym kierunku podyktowana jest zamiarem umocnienia pozycji drugiego co do wielkości producenta nawozów sztucznych w Europie. Ich sprzedaż to wciąż jedna z bardziej dochodowych dziedzin produkcji spółki.

Koszty tego przedsięwzięcia trudno w tej chwili dokładnie określić. Nieoficjalnie mówi się o kwocie 200 mln zł. W ślad za tym powstałoby kilkadziesiąt miejsc pracy. Przede wszystkim na stanowiskach związanych z obsługą pakowania i załadunku produktu.

Grupa Azoty zamierza również w Tarnowie wybudować nową fabrykę wytwarzającą tworzywo sztuczne, znane pod nazwą Poliamid 6. W ten sposób zagospodarowałaby duże ilości kaprolaktamu produkowanego przez spółkę w Puławach. Sam surowiec sprzedaje się ponoć nie najlepiej, przetworzony np. na poliamid ma lepsze wzięcie.

- Tym bardziej że znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu - twierdzą nasi rozmówcy. Instalacja ma stanąć na działce o powierzchni 13 hektarów. Szacuje się, że z tą inwestycją wiązałoby się stworzenie od 20 do 40 miejsc pracy.

Spółka na temat planów inwestycyjnych milczy. Tarnów czeka od połowy minionego roku na ich ogłoszenie. Po dołączeniu zakładu w Puławach do grupy Azotów i zmianie zarządu zapowiedziano opracowanie nowej strategii inwestycji. Początkowo jej ujawnienie miało nastąpić wczesną jesienią zeszłego roku. Potem zapowiadano to na listopad, wreszcie na styczeń 2014.

Z naszych informacji wynika, że zarząd Grupy Azoty zatwierdził we własnym gronie plany inwestycyjne, ale podczas styczniowego posiedzenia rada nadzorcza ich nie zaakceptowała. Koncepcje uzupełnione po jej zaleceniach będą przedmiotem obrad prawdopodobnie na początku lutego. Do tego czasu spółka oficjalnie swoich zamiarów raczej nie zaprezentuje.

Przedłużające się milczenie niepokoi nie tylko załogę Azotów, ale również tarnowskich parlamentarzystów. - Nie dysponujemy żadnymi informacjami, które wskazywałyby, że zakłady w Tarnowie czekają poważniejsze inwestycje, które miałyby napędzić lokalną koniunkturę - przyznaje poseł Edward Czesak, szef struktur PiS w regionie tarnowskim. - Zamierzamy się o to zapytać.
W PO wiedza na ten temat wcale nie jest większa.

- W najbliższych dniach mam zaplanowane spotkanie z prezesem Grupy Azoty Pawłem Jarczewskim i rozmowę o planach spółki dotyczących Tarnowa - zaznacza poseł Robert Wardzała.

Jego partyjna koleżanka Urszula Augustyn twierdzi, że niebawem zorganizowana będzie w Tarnowie konferencja prasowa spółki poświęcona inwestycjom. Lepiej poinformowani są związkowcy z Azotów, ale przekazanych przez zarząd wstępnych informacji nie chcą ujawniać.

- Na dziś mogę powiedzieć tyle, że przewidywane są w Tarnowie poważne inwestycje i tymi wiadomościami jesteśmy trochę uspokojeni - powiedział "Krakowskiej" Andrzej Sikora, przewodniczący "Solidarności" w Azotach.

Chemiczna specyfika

Granulacja mechaniczna - proces produkcyjny pozwalający na wytwarzanie nawozów mineralnych w postaci jednorodnych, stabilnych grudek. Ich parametry pozwalają na zastosowanie w gospodarstwach posiadających rozsiewacze nawozów, dla których istotny jest kształt granulek i duży promień wysiewu. Pierwszą w Tarnowie linię do mechanicznej granulacji nawozów oddano do użytku pod koniec minionej dekady.

Kaprolaktam - organiczny związek chemiczny. Jest półproduktem, z którego wytwarzane są poliamidy.

Poliamid 6 - wysokiej jakości sztuczne tworzywo konstrukcyjne. Znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, elektrotechnice, budowie maszyn, przemyśle meblowym, produkcji sprzętu sportowego, urządzeniach agd, produkcji folii i włókien dywanowych.

Inwestycje w Mościcach
W ciągu ostatnich pięciu lat Azoty zainwestowały w Tarnowie około 550 milionów złotych. W zeszłym roku wydatki na ten cel wyniosły kilkadziesiąt mln i ograniczały się do modernizacji zakładu. Najwięcej - ponad 60 mln pochłonęła instalacja kwasu siarkowego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto