Anna Lisowska z YMCA Kraków pierwszą w historii zdobywczynią Pucharu Polski seniorek w kata w karate kyokushin. Zobaczcie zdjęcia

Jerzy Filipiuk
Anna Lisowska (YMCA Kraków) zajęła pierwsze miejsce w kata (formy) podczas XXXVIII Pucharu Polski w karate kyokushin, który odbył się w Płotach (województwo zachodniopomorskie). Triumfowała wśród seniorek, które po raz pierwszy rywalizowały w kata w PP.

Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata ponownie pokazała swą klasę. Wcześniej w tym roku zwyciężyła w mistrzostwach makroregionu południowego, Małopolski i Polski oraz została wicemistrzynią Starego Kontynentu. W Płotach wyprzedziła Elizę Wiskę (Mieleńki Klub Karate Kyokushin) i Angelikę Sielczak (Lipnowski Klub Kyokushin Karate).

W 2023 roku najważniejszą imprezą dla utytułowanej zawodniczki będą mistrzostwa świata, które odbędą się w listopadzie w Holandii. Krakowianka będzie walczyć w obronie złotego medalu, po który sięgnęła w 2021 roku w Krakowie (siedem lat wcześniej triumfowała w MŚ w Tokio).

W Płotach po dwa medale sięgnęli zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai Limanowa (złoty – Wiktor Stochel w kata juniorów młodszych 14-15 lat, brązowy – Arkadiusz Kądziołka w kumite juniorów młodszych 14-15 lat w kat. 65 kg) oraz duet TKS Kyokushin Karate w Tarnowie (srebrne – Magdalena Hajduk w kumite seniorek w kat. 55 kg i Filip Hajduk w kumite seniorów w kat. +80 kg).

Kądziołka mógł się pokusić o jeszcze lepszy wynik, ale podczas występów doznał kontuzji stopy i dłoni. M. Hajduk stoczyła trzy pojedynki, jeden wygrywając przed czasem. W finale uległa aktualnej mistrzyni Europy organizacji IKO Darii Dobkowskiej-Szefer (Siemianowicki Klub Kyokushin Karate). F. Hajduk w walce o złoto minimalnie przegrał z Krzysztofem Jelonkiem (Masters Dojo Warszawska ASW). Tarnowski duet prowadził trener Wojciech Hajduk.

W Pucharze Polski startowało 319 zawodniczek i zawodników z 64 klubów. Sędzią głównym imprezy był shihan Andrzej Drewniak (9 dan) z Krakowa, wiceprezes Polskiego Związku Karate i prezes Polskiej Organizacji Kyokushinkai.