MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

6000 i 9000 zł dopłaty do węgla dla rodzin. To ostania chwila na złożenie wniosku o pieniądze na węgiel. Nie przegap dużego dodatku do opału

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Nie przegap terminu złożenia wniosku o dopłatę do węgla. Można uzyskać nawet 9000 zł dla jednego domu. Masz czas tylko do 30 listopada 2022.
Nie przegap terminu złożenia wniosku o dopłatę do węgla. Można uzyskać nawet 9000 zł dla jednego domu. Masz czas tylko do 30 listopada 2022. rochu2008/123RF.com
To już ostatni moment na złożenie wniosku o dopłatę do węgla! Termin kończy się 30 listopada 2022 roku. Wielu rodzinom przysługuje podwójny i potrójny dodatek do opału. Korzystna dla wielu Polaków zmiana odnosi się do sytuacji, w której dwa lub trzy gospodarstwa domowe dzielą jeden adres. Każda z rodzin może otrzymać dopłatę do węgla w wysokości 3000 zł. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać 6000 i 9000 zł dofinasowania ogrzewania domu w 2022 roku.

Spis treści

Komu przysługuje dofinansowanie węgla w 2022 roku? O tym musisz pamiętać!

Od 17 sierpnia 2022 roku w urzędach gmin można składać formularz o wypłatę dodatku węglowego. O 3000 zł jednorazowego dofinansowania opału mogą wnioskować gospodarstwo domowe, w których głównym źródłem ogrzewania domu jest m.in.:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • trzon kuchenny,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa,
 • piec kaflowy na paliwo stałe.

Wg art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym wymienione źródła ciepła powinny być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do niedawna był to warunek konieczny, żeby można było uzyskać dofinansowanie węgla w 2022 roku. Po najnowszych zmianach dodatek węglowy może zostać przyznany, jeśli źródło ciepła nie zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB.

Podwójny i potrójny dodatek węglowy dla jednego domu? Możesz ubiegać się o 9000 zł dofinansowania węgla

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Poprawka w ustawie umożliwia wypłatę dodatku węglowego nawet każdemu z gospodarstw domowych mieszkających pod tym samym adresem, a nie, jak dotychczas, wg zasady – „jeden adres, to jedna dopłata do węgla dla wszystkich rodzin zamieszkujących w nieruchomości”.

Nowelizacja ustawy umożliwia uzyskanie dodatku węglowego przez te gospodarstwa domowe, które nie złożyły deklaracji CEEB czy nawet wniosku o dodatek węglowy, a są do tego uprawnione. Jeśli rodzina spełnia warunki wynikające z ustawy, to organ przyznający dofinansowanie do opału może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu potwierdzenia prawa do dodatku węglowego 2022.

Kto może ubiegać się o 6000 zł czy nawet 9000 zł dodatku węglowego? Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, żeby uzyskać podwójne lub potrójne dofinansowanie

Posłowie zadecydowali, że możliwa będzie wypłata 3000 zł kilku rodzinom mieszkającym w jednym domu pod warunkiem, że:

 • Poszczególne gospodarstwa domowe tam zameldowane ogrzewają się oddzielnym źródłem ciepła zasilanym węglem. Jeśli w nieruchomości zainstalowanych jest więcej niż jeden piec na węgiel, dodatek 3000 zł należy się dla każdej z rodzin, która korzysta z osobnego źródła ogrzewania.
 • Dodatkowo każde gospodarstwo domowe ubiegająca się o dodatek węglowy musi mieć złożoną oddzielną deklarację śmieciową o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłaty za śmieci muszą być uiszczane regularnie.
 • Znowelizowana ustawa przewiduje również ustalenie nowego adresu rodzinom, które w kilka przebywają pod jednym numerem i ogrzewają pomieszczenia wspólnym piecem. Mają na to czas do 30 grudnia 2022 r. Przykładowo, jeśli dwa gospodarstwa domowe mieszkają we wspólnym domu z osobnymi wejściami albo w dwóch domach na jednej działce pod wspólnym numerem np. 113, to mogą zmodyfikować numerację i wyodrębnić osobne adresy, tj. 113 a i 113b. Po tej zmianie mogą się starać o dwa oddzielne dodatki węglowe po 3000 zł.

Wniosek o dodatek węglowy 2022? Wyjaśniamy, jak go złożyć. Lada chwila mija ostateczny termin wypełnienia formularza

Już od drugiej połowy sierpnia można ubiegać się o dopłatę do węgla na 2022 rok. Wnioski o dofinansowanie węgla są przyjmowane w lokalnych urzędach gminy, w zależności od miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Formularz o dopłatę do opału można złożyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Wnioski będą przyjmowane w urzędach do 30 listopada 2022 roku.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 6000 i 9000 zł dopłaty do węgla dla rodzin. To ostania chwila na złożenie wniosku o pieniądze na węgiel. Nie przegap dużego dodatku do opału - RegioDom.pl

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto