Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Małopolsce. Prawie 300 tys. zgłoszonych problemów

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Swoje szóste urodziny obchodzi Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), która od 5 października 2016 roku funkcjonuje na terenie całego kraju. Od początku działania do końca września 2022 roku w KMZB w Małopolsce naniesiono 298 232 zagrożenia z czego prawie 53 proc. zgłoszeń zostało potwierdzonych. Dla porównania na drugim miejscu znalazło się woj. śląskie z liczbą 286 607 zgłoszeń.

To nowoczesne interaktywne narzędzie pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać policji informacje o zagrożeniach w wybranych 24 kategoriach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. KMZB w Małopolsce ciągle cieszy się olbrzymim zainteresowaniem od czasu wdrożenia projektu.

Kategoriami, które cieszą się największym uznaniem wśród Małopolan to: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Kategorie te stanowią 73 % wszystkich zgłoszeń. W omawianych kategoriach w wyniku podjętych działań przez policję zostało skutecznie wyeliminowano 121 760 zagrożeń.

W 2022 roku, do końca września, Małopolanie zgłosili do KMZB ponad 34 000 zdarzeń , które w ich ocenie wpływają na poziom bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania lub najbliższym otoczeniu. Prawie 55 % zgłoszeń w wyniku przeprowadzonych działań weryfikacyjnych przez policję zostało potwierdzonych a dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy na tym etapie wyeliminowano blisko 14 000 zgłoszeń. Kategorie, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu to: przekraczanie dozwolonej prędkości – 10 409 zgłoszeń, nieprawidłowe parkowanie – 9 781 zgłoszeń, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 3 051 zgłoszeń.

W dostępnym katalogu w KMZB znajdziemy szereg zagrożeń wykraczających wskazane obszary. Użytkownik ma możliwość zgłoszenia problemów, które dotyczą m.in. dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, znęcania się na zwierzętami czy używania środków odurzających itp.

Samo zgłoszenie zdarzenia w KMZB jest bardzo proste i intuicyjne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Wystarczy wejść na stronę internetową Policji dowolnej komendy wojewódzkiej miejskiej czy powiatowej gdzie znajdziemy link do KMZB

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto