Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2,7 mld euro z Unii Europejskiej na rozwój Małopolski do 2027 roku. Na co wydamy pieniądze?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
2,7 mld euro będzie do wykorzystania w Małopolsce z funduszy unijnych na lata 2021-2027.
2,7 mld euro będzie do wykorzystania w Małopolsce z funduszy unijnych na lata 2021-2027.
Fundusze Europejskie w Małopolsce na lata 2021-2027 to 2,7 mld euro. Strumień pieniędzy popłynie do miast i gmin na transport, ekologię, zdrowie, badania i rozwój, kulturę, turystykę, usługi społeczne, tworzenie miejsc pracy.

- Dokument przygotowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego w możliwie największym stopniu odpowiada na potrzeby rozwojowe regionu, wyznaczając drogę do przemyślanych inwestycji poprzez następne siedem lat. Blisko 2,7 mld euro to realne wsparcie rozwoju naszego regionu - podkreśla marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Dotychczasowe unijne inwestycje, projekty infrastrukturalne powoli w Małopolsce się kończą. Teraz nadszedł czas na rozdział środków w ramach nowej perspektywy unijnego wsparcia na lata 2021-2027.

Pieniądze na na badania i rozwój

Dzięki 312 mln euro nadal będzie można budować nowoczesną przestrzeń dla małopolskiego biznesu i gospodarczą markę regionu. Fundusze Europejskie służyć będą realizacji inwestycji badawczo – rozwojowych, a także projektów obejmujących wdrożenia wyników prac B+R. Przedsiębiorcy wciąż będą mogli korzystać z bonów na innowacje i wsparcia dla start-upów.

Znajdzie się też dofinansowanie inwestycji w badania i rozwój oraz wykorzystanie potencjału uczelni i centrów badawczych do zwiększenia popytu na innowacje.

Znaczne wsparcie na ekologię i walkę ze smogiem

510 mln euro środków unijnych umożliwi m.in. inwestowanie w nowe źródła energii odnawialnej, poprawę, jakości powietrza, rozwój systemów gospodarki odpadami oraz wsparcie służb ratunkowych i ochronę różnorodności biologicznej.

- Dzięki tym środkom będziemy mogli zadbać o bezpieczeństwo ekologiczne regionu. Rozwijając zieloną i niebieską infrastrukturę tworzyć będziemy „miasta z klimatem” poprawiając w ten sposób, jakości życia mieszkańców oraz odporność miast na skutki zmian klimatu. Ponadto wprowadzimy model szkół neutralnych klimatycznie. Chcemy, aby działania te przyczyniły się też do zmniejszenia tak dotkliwego w Małopolsce problemu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Dotowane będą także projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, czyli odchodzimy od marnotrawienia zasobów naturalnych na rzecz recyklingu - zaznaczają w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Wśród priorytetów znalazło się także naprawienie relacji z naturą, czyli ochrona gatunków i plan odbudowy zasobów przyrodniczych. - Osiągnięcie neutralności klimatycznej, którą zakłada Europejski Zielony Ład jest możliwe, jednak wymaga szerokich, intensywnych i konsekwentnych działań, w które mamy szanse się zaangażować - dodają w Urzędzie Marszałkowskim.

Kontynuacja transportowej rewolucji

Nowoczesne, ekologiczne autobusy, komfortowe węzły przesiadkowe i parkingi park&ride, a także kilometry nowych ścieżek rowerowych zakończonych parkingami bike&ride” – to inwestycje realizowane w Małopolsce w ostatnich latach. Dzięki nowym środkom unijnym transportowa rewolucja będzie kontynuowana.

136,3 mln euro zarezerwowano na rozwój niskoemisyjnego transportu dla małopolskich miast i 201 mln euro dla regionu – tyle środków unijnych zabezpieczono w programie Fundusze Europejskie dla Małopolski na transport w duchu eko, który systematycznie podbija małopolskie miasta.

- Mieszkańcy coraz częściej zmieniają swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i przesiadają się na proekologiczne środki transportu. Korzyści z takiej zmiany odczuwają zarówno pasażerowie, bo zwiększa się komfort podróżowania, jak i gminy, bo dzięki np. wymianie floty na autobusy hybrydowe i elektryczne obniżają koszty transportu, a nowe węzły, parkingi i obwodnice wyprowadzą ruch z centrów miast - wyliczają w Urzędzie Marszałkowskim.

Dofinansują usługi społeczne i nowe miejsca pracy

Blisko 300 mln euro z UE ma zostać zainwestowanych w budowę i rozwój obiektów wspierających usługi społeczne.

- Zadbamy o poprawę równego dostępu do usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia, szkoleń i uczenia się przez całe życie oraz opieki zdrowotnej. Wzmocnimy rolę kultury i turystyki - zapewniają w Urzędzie Marszałkowskim.

Z kolei 659,4 mln euro przeznaczonych zostanie na tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój Małopolan i ich kompetencji zawodowych. Wsparcie przekazane zostanie tam, gdzie jest zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym, pomoc uzyskają także podmioty ekonomii społecznej.

Małopolanie znów będą mogli brać udział w programach profilaktyki zdrowotnej. Dedykowane wsparcie uzyska społeczność romska. Zwiększyć ma się także dostęp do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.

Są fundusze na Małopolską Giełdę Rolną

W ramach nowego unijnego rozdania jest też 211,3 mln euro na wsparcie projektów zwiększających wpływ wspólnot lokalnych na rozwój obszarów wiejskich. To środki między innymi na ochronę i opiekę nad zabytkami, budowę nowych tras rowerowych, rewitalizację miast i realizacje działań przyczyniających się do rozwoju turystyki uzdrowiskowej.

W tym segmencie znajdą się też fundusze na wsparcie stworzenia Małopolskiej Giełdy Rolnej. Analizy wykazały, że optymalną lokalizacją dla centrum/giełdy rolnej jest Kraków. Wstępnie brany jest pod uwagę teren na północy Krakowa. Zdecydowano, że taka lokalizacja będzie najlepsza ze względu na to, by zapewnić jak najlepsze warunki odbiorcom, a w Krakowie jest ich najwięcej, to m.in. właściciele sklepów, restauratorzy. Plany są takie, by na terenie giełdy był wydzielony osobny plac z żywnością ekologiczną. Mają być też inne funkcje np. związane z pakowaniem i sortowaniem towarów.

Nowy obiekt miałby powstać do końca 2030 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 300 mln zł z czego połowa miałaby pochodzić z funduszy unijnych. W ramach wkładu własnego przekazane zostałyby pieniądze Województwa Małopolskiego oraz wielu partnerów projektu, takich jak inne jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, czy rolnicy.

Pomoc dla regionów odchodzących od wydobycia węgla

Będzie można też skorzystać z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w Programie Fundusze Europejskie dla Małopolski. To jedno z narzędzi Europejskiego Zielonego Ładu, czyli działań na rzecz zrównoważonej gospodarki.

Fundusz jest przeznaczony dla regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla, a tym samym są narażone na negatywne skutki społeczne odchodzenia od tego surowca.

254 min euro ma zostać przekazane dla Małopolski Zachodniej, gdzie ogniskują się tego rodzaju problemy. Program dotyczy konkretnie czterech powiatów: wadowickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego i olkuskiego. Będą to inwestycje w gospodarkę i środowisko, ale przede wszystkim w człowieka, by osoby stopniowo tracące pracę w górnictwie, mogły się przekwalifikować i miały gdzie pracować.

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 2,7 mld euro z Unii Europejskiej na rozwój Małopolski do 2027 roku. Na co wydamy pieniądze? - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto