Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc w Instytucie Lotnictwa 2023. Impreza dla wielbicieli samolotów, robotów i kosmosu już w październiku. Oto lista atrakcji

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Tak było podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa w 2019 roku
Tak było podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa w 2019 roku Szymon Starnawski / archiwum
12. Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się już na początku przyszłego miesiąca. To ogromna atrakcja dla wszystkich entuzjastów lotnictwa, kosmosu i inżynierii. Wydarzenie jest jedyną taką okazja, aby zwiedzić zaplecze badawcze polskiego i światowego sektora lotniczego i kosmicznego. Co roku w imprezie bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Wstęp jest bezpłatny, ale tym razem wymagana jest rejestracja online. Szczegóły poniżej.

Noc w Instytucie Lotnictwa to największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, która promuje sektor lotniczy i kosmiczny w Polsce oraz zawody inżynierskie. W tym roku wydarzenie odbędzie się w piątek, 6 października w godzinach 17.00 - 23.00.

Przyjdź i zobacz śmigłowce, rakiety, roboty...

Impreza jest skierowana do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. W trakcie tej wyjątkowej nocy będzie można spotkać m.in. pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów czy naukowców. Na imprezie zawita prawie 100 wystawców! Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można też zobaczyć 35 statków powietrznych, zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

Bogaty program atrakcji

Odwiedzający 12. Noc w Instytucie Lotnictwa będą mieli okazję zobaczyć wiele lotniczych nowości. Po raz pierwszy na wydarzeniu pojawią się: RWD-8, Zlin 242L, Diamond DA-42, M-346 Bielik, samoloty Gogetair czy śmigłowiec PZL SW-4 Puszczyk. Nowością w tym roku będzie także wystawa statyczna bezzałogowego statku powietrznego HAASTA, opracowanego wspólnie przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz firmę Eurotech.

Powrócą znane z poprzednich edycji: Short SC-7 Skyvan, BushCat, Aviat A-1 Husky, Tecnam P2006T, samoloty Extra-330SC, Extra-300L, dwa AT-3 oraz wiatrakowiec Tercel. Nie zabraknie także wojskowych maszyn, w tym samolotów C-295M CASA, M-28B Bryza, czy śmigłowców Mi-8 i W-3WA SAR Sokół. W strefie śmigłowcowej zawitają m.in. Bölkow Bo 105, dwa Robinsony 44 czy Eurocopter EC135 z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - wymieniają organizatorzy.

Wystawę maszyn uzupełnią także polskie konstrukcje i samoloty historyczne – m.in. PZL-104 Wilga i PZL-130 Orlik, PZL M-18 Dromader i An-2, DHC-1 Chipmunk i T-6 Harvard 4M oraz SB-Lim i Lim-2. Zabytkowe samoloty będzie można oglądać także poza wyznaczoną strefą samolotową, na całym terenie Instytutu – PZL TS-11 „Iskra”, PZL I-22 „Iryda”, PZL TS-8 „Bies”, Jak-23, Lim-5, PZL-104 „Wilga” czy śmigłowiec Mi-2.

Tak było podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa w 2019 roku

Noc w Instytucie Lotnictwa 2023. Impreza dla wielbicieli sam...

W programie imprezy zaplanowano także liczne pokazy:

  • odpalania silników lotniczych – Jak-18 od Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie;
  • wirtualnej akrobacji samolotowej – Wirtualne Biało-Czerwone Iskry;
  • stawiania balonu – Aeroklub Warszawski (atrakcja uzależniona od warunków pogodowych).

Odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w pilotażu na licznych symulatorach lotu – w tym m.in. na szybowcach, samolotach (F-35, F-16), helikopterach, modelach RC. Dostępne będą także żyroskopy, czyli symulatory przeciążeń obecnych w pracy pilota. Wśród atrakcji będzie także sprzęt i pojazdy lotniskowe – m.in. wóz bojowy straży pożarnej, wozy utrzymania powierzchni czy samochód „Follow me” z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W tym roku na Noc dołączą również dwie grupy zajmujące się tzw. biologiczną ochroną obiektów (sokoły oraz psy pracujące na lotnisku). Po raz pierwszy zawita także firma Boeing, która zaprasza na grę terenową dla rodzin z dziećmi (zapisy na miejscu); do obejrzenia będzie także symulator z miejscem do nauki oraz wystawa małych części lotniczych.

Szczegółowy spis atrakcji znajduje się NA TEJ STRONIE.

Wymagana wcześniejsza rejestracja

Każda kolejna edycja imprezy przyciąga coraz więcej uczestników. W poprzedniej, jedenastej, Instytut odwiedziło prawie 58 tys. osób w zaledwie 6 godzin. Łącznie do Instytutu zawitało dotychczas ponad 300 tys. osób. W tym roku wprowadzono jednak ograniczenie - wstęp nadal jest darmowy, ale obowiązuje rejestracja.

Na 12. Noc w Instytucie Lotnictwa możecie się zarejestrować już teraz NA TEJ STRONIE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto