Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymieniają piece węglowe. Mieszkańcy są zadowoleni

Robert Gąsiorek
Mieszkańcy miasta mogą uzyskać nawet 90 proc. dofinansowania do wymiany pieców węglowych. Miasto chce poprawić jakość powietrza.

Marzanna Jantoń zdecydowała się wymienić piec węglowy trzy miesiące temu. - Musimy dbać o środowisko, które jest w coraz gorszym stanie. W dodatku miasto dofinansowuje takie wymiany, co jest bardzo dobre. Nie wszystkich byłoby na to stać - mówi kobieta.

Pani Jantoń otrzymała w sumie 1400 zł dofinansowania na zmianę ogrzewania. Argumentem, jaki przemawiał za wymianą pieca węglowego na gazowy, była również jego funkcjonalność. - Mieszkamy na drugim piętrze. Nie ma windy i musieliśmy nosić ciężkie wiadra z węglem z piwnicy. Teraz włącza się tylko piec i jest ciepło. Mniej przy tym naszej pracy. No i w domu jest o wiele czyściej - podkreśla 20-letni Dawid Jantoń, syn pani Marzanny.

Do tej pory w całym Tarnowie przez ostatnie dziesięć lat wymienionych zostało ponad 500 pieców. Właściciele pieców kaflowych mogli liczyć na 700 zł dotacji do każdego z nich. W przypadku posiadaczy pieców centralnego ogrzewania dopłaty sięgały nawet 3 tysięcy złotych. Teraz to wsparcie ma być jeszcze większe.

- W tym roku będziemy mieli środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pozwolą one dofinansować wymianę pieca nawet do 90 proc. - mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Tarnowie.

Tak duża dotacja powinna skusić mieszkańców do zmiany ogrzewania. Kwoty pieców gazowych sięgają nawet 10 tysięcy złotych.

- Piece gazowe średniej jakości kosztują około 2 tysięcy złotych. Jednak te nowocześniejsze to już kwota nawet kilkunastu tysięcy złotych - zaznacza Maciej Tepfer z Tarnowa, który zajmuje się na co dzień wymianą pieców. Mimo że przez ostatnie lata w wielu mieszkaniach zniknęły piecyki kaflowe, to jakość powietrza zwłaszcza w okresach jesiennych i zimowych jest wręcz fatalna.

- W tamtym roku dobowe normy pyłu zawieszonego PM10 były przekroczone 36 razy - mówi Marek Kaczanowski.
Niepokojące jest to, że w pyle PM10 występuje wysokie stężenie benzopirenu.

- Jest to związek bardzo szkodliwy, rakotwórczy. W Tarnowie jego stężenie wynosi 4 nanogramy na metr sześcienny, podczas gdy norma to jest 1 ng - zaznacza dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Tarnowie.

Jak jednak dodaje, Tarnów na tle innych miast pod tym względem nie wygląda najgorzej. Wpływ na to ma jego położenie. - Tarnów leży wzdłuż brzegu Karpat i miasto jest dobrze przewietrzane - zapewnia.
W tym roku na wymianę pieców węglowych wyraziło chęć tylko 60 mieszkańców. Składanie deklaracji potrwa jeszcze do końca maja.

Być może już w lipcu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podzieli fundusze na ten cel na poszczególne miasta regionu. Wtedy wiadomo będzie ilu mieszkańców Tarnowa skorzysta z dotacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto