Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Zaniedbane mauzoleum generała Bema szpeci miasto

Paweł Chwał
Stanisław Rapacz i Mieczysław Kuta przy mauzoleum gen. Bema. Na zdj. poniżej fragment uszkodzonej płyty, na której stoi sarkofag
Stanisław Rapacz i Mieczysław Kuta przy mauzoleum gen. Bema. Na zdj. poniżej fragment uszkodzonej płyty, na której stoi sarkofag Paweł Chwał
Z umieszczonego na kolumnach sarkofagu odpada tynk. Pilnej interwencji wymagają też fundamenty. Mieszkańcy skarżą się na mętną, brudną wodę w stawie. Zamiast ryb, pływają w niej glony i gałęzie

Mauzoleum generała Józefa Bema w parku Strzeleckim w Tarnowie rozsypuje się na oczach osób, które przychodzą tutaj odpocząć. Miasto nie ma jednak pieniędzy, aby chociaż doraźnie zabezpieczyć niszczejący sarkofag bohatera Polski i Węgier. O tym, że usytuowane pośrodku stawu w parku Strzeleckim mauzoleum prezentuje się coraz gorzej, zaalarmowali nas Czytelnicy.

- To urokliwe miejsce, które zamiast być ozdobą miasta, z roku na rok wygląda coraz gorzej. Z mauzoleum odpada coraz więcej tynku, a sam staw jest tak brudny i zamulony, że nie sposób dostrzec w nim już jakichkolwiek ryb, a tym bardziej żab, których kiedyś było tutaj bez liku - skarży się Marek, tarnowski emeryt.

Niedawno zaprowadził nad staw swoich znajomych z zagranicy, którzy kojarzyli to miejsce z pocztówek promujących Tarnów i bardzo chcieli je zobaczyć. - Nie był to dobry pomysł. Wrócili ze spaceru mocno rozczarowani - przyznaje.

Woda tak mętna, że ryb w niej nie widać
Park Strzelecki, a zwłaszcza okolice stawu z mauzoleum Bema, to ulubione miejsce wypoczynku tarnowian. Wczoraj w południe trudno było znaleźć tutaj wolną ławkę, aby przysiąść na niej przez chwilę. Większość odpoczywających, z którymi rozmawialiśmy, potwierdziła słowa naszego Czytelnika.

- Ubolewam przede wszystkim nad wyglądem tej wody. Kiedyś była ona zdecydowanie czystsza. Pływały w niej ryby, można było dostrzec dno. Teraz jest tak mętna, po prostu brudna - zauważa Mieczysław Kuta.

- Miasto nie robi nic, aby poprawić wygląd tego miejsca. Tyle osób dostaje zasiłki z opieki społecznej i dla bezrobotnych. Można by je skierować tutaj, aby odpracowali te pieniądze sprzątając park z liści i gałęzi - proponuje Stanisław Rapacz.

Mauzoleum się sypie, ale się nie zawali

Józef Czupryna z referatu gospodarki komunalnej tarnowskiego magistratu przyznaje, że mauzoleum gen. Bema jest w coraz gorszym stanie. Pilnego remontu wymagają zwłaszcza fundamenty i płyta, na której stoją kolumny podtrzymujące sarkofag.
- Wstępny kosztorys prac, które należałoby w tym miejscu w pierwszej kolejności przeprowadzić, zamknął się w kwocie stu tysięcy złotych. Niestety, miasto nie ma zarezerwowanych na ten cel pieniędzy - mówi. Zapewnia, że mimo widocznych ubytków stabilność mauzoleum nie jest zagrożona. - Na pewno się nie zawali - przekonuje.

Po raz ostatni staw gruntownie został wyczyszczony pięć lat temu. - Samo spuszczenie wody i nalanie nowej do niecki to wydatek czterech tysięcy złotych. Taka operacja wiązałaby się dodatkowo z wyłowieniem ryb i lilii wodnych i nie gwarantowałaby sukcesu - mówi Czupryna.

Kilka lat temu miasto próbowało walczyć z glonami i mętną wodą przy pomocy specjalnych kulek "bokashi" z mikrobami. Te wprawdzie zabiły nieprzyjemne zapachy dochodzące ze zbiornika, ale czystości wody nie poprawiły. Z prac, jakie mają zostać wykonane w tym roku przy mauzoleum planowane jest tylko zamontowanie kolców lub rozwinięcie siatki, aby chronić je przed gołębiami.

Sarkofag na środku stawu
Mauzoleum wzniesiono w 1927 roku pośrodku parkowego stawu, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Pochówek na cmentarzu katolickim nie był możliwy z uwagi na przejście Bema na islam. Sarkofag wznosi się na sześciu korynckich kolumnach otoczonych kulami, nawiązującymi do macierzystego rodzaju broni generała - artylerii. Łączące je łańcuchy wykonano z przetopionych armat. Na ścianach sarkofagu widnieją napisy: w j. polskim - Józef Bem, w j. węgierskim: Bem Apó, a Magyar szabadságharc legnagyobb hadvezére 1848-1849 (Ojczulek Bem, największy wódz walki wolnościowej Węgier 1848-1849), po arabsku - Ferik Murad Pasza oraz daty - 1794 (narodzin), 1850 (śmierci), 1929 (powrotu szczątków do kraju).


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto