Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów zamienia się w wielki plac budowy. Do wydania ma miliony

Paweł Chwał, Paulina Marcinek
archiwum
Najdroższa jest przebudowa specjalistycznej przychodni. Nowa jakość już od października. Powstają nowe boiska, drogowcy naprawią ważne ulice, nie do poznania zmieni się park.

Tarnów budzi się właśnie z zimowego letargu. Magistrat właśnie rozstrzyga przetargi na realizację ważnych dla miasta inwestycji, które powinny poprawić komfort życia mieszkańców. Gdzieniegdzie roboty już zdążyły się rozkręcić. W sumie Tarnów ma zamiar do końca roku wydać ok. 70 mln zł na inwestycje. Efekty zobaczymy w ciągu kilku najbliższych miesięcy. O wielu z rozpoczynających się budowach i remontach mówiło się już od bardzo dawna.

Pacjenci zyskają

Zespół Przychodni Specjalistycznych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie (na naszej mapie pod nr 1), czyli największa w mieście przychodnia, rozrośnie się w tym roku o 16 dodatkowych gabinetów. Poprawią się także warunki dla oddziału chirurgii jednego dnia, który zyska nową salę operacyjną z zapleczem dostosowanym do najnowszych standardów. Przybędzie łóżek dla pacjentów po zabiegach. Inne zmiany? Miejsce analogowego rentgena zajmie sprzęt cyfrowy, a wejście do budynku prowadzić w końcu będzie z poziomu chodnika, a nie jak do tej pory - po pochylni lub schodach.

- Gdy rozbudowa dobiegnie końca, będziemy mogli jeszcze poszerzyć zakres oferowanych przez nas świadczeń, zatrudnić kolejnych specjalistów i walczyć o lepsze kontrakty z NFZ - mówi Artur Asztabski, dyrektor ZPS.

Prowadzone już od jesieni prace napotkały wprawdzie na drobne problemy z osuwaniem się gruntu, ale udało się je opanować, dzięki czemu październikowy termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. Inwestycja pochłonie prawie 13 milionów złotych i jest realizowana „na czynnej przychodni”. To znaczy, że mimo robót nie zawieszono żadnego rodzaju świadczeń.

- Przepraszam za utrudnienia i niedogodności związane z remontem. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Za pół roku wszystko wróci do normy - mówi Artur Asztabski.

Miasto stawia na sport

- Najwyższy czas zainwestować w obiekty sportowe, które od lat stoją zaniedbane i chluby Tarnowowi nie przynoszą - dodaje prezydent Roman Ciepiela.

Pod naciskiem radnych wycofał się wprawdzie z planów przebudowy stadionu lekkoatletycznego pod Centrum Przygotowań Paraolimpijskich, ale za to część pieniędzy z puli zarezerwowanej na ten cel skierował na przygotowanie koncepcji modernizacji Stadionu Miejskiego, na którym rozgrywane są mecze żużlowe i piłkarskie. W tym roku rozpocząć się ma także przebudowa hali widowiskowo-sportowej „Jaskółka”. Obiekt zyska nowy dach, co umożliwi rozgrywanie w Mościcach meczów siatkówki. Zwiększy się liczba miejsc na widowni - z 3 do 5 tysięcy.

O ile przebudowa tych obiektów to pieśń przyszłości, to na stadionie Błękitnych praca wre w najlepsze. Obiekt zyska profil lekkoatletyczny. W sąsiedztwie murawy piłkarskiej pojawią się m.in. skocznie do skoku wzwyż i tyczce oraz rzutnie do rzutu młotem, dyskiem i oszczepem. Po zachodniej stronie powstanie trybuna na 1900 miejsc.

Na boisko wielofunkcyjne czekają z niecierpliwością także uczniowie Gimnazjum nr 4 i SP nr 8 (zdj. nr 5). - W przyszłym tygodniu rozpoczynają się tam prace budowlane. Inwestycja powinna zakończyć się na początku lipca - obiecuje Rafał Nakielny, kierownik Referatu Inwestycji UMT. Wszystko wskazuje na to, że już od połowy wakacji uczniowie będą mieli do dyspozycji boisko do badmintona, a w części południowo-wschodniej boisko trawiaste do piłki nożnej.

Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią powstanie również do jesieni po sąsiedzku - przy ul. Wojska Polskiego (zdj.nr 6). Dodatkowo znajdą się tam również boiska do siatkówki i koszykówki, a także siłownia plenerowa oraz mini plac zabaw. Cała inwestycja pochłonie ok. 2 mln zł.

Parki nam wypięknieją

Swoje oblicze już zmienia Park na Piaskówce. Tamtejszy staw właśnie został powiększony (zdj. nr 7), a to oznacza bliski finał prac trwających już blisko 4 lata.

- Będzie więcej zieleni wokół stawu, roślinność wodna, powstaną nowe alejki - wylicza Stefan Piotrowski, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT. W parku przybędzie ławek i lamp oświetleniowych. Wszystko ma być gotowe jeszcze przed wakacjami.

Miasto ma też gotową dokumentację techniczną rewitalizacji Parku Strzeleckiego z mauzoleum gen. Bema. Zainstaluje tam nowe ławki i kosze na śmieci, a także nową roślinność. W planach są też prace w parku Sanguszków.

Uwaga - remont

Z przedsięwzięć drogowych na pierwszy plan wysuwa się remont ulicy Krakowskiej - od skrzyżowania z ul. Narutowicza i Sikorskiego do wiaduktu kolejowego (zdj. nr 2).

- Ulica zyska przede wszystkim nową nawierzchnię. Wymienione zostaną krawężniki, a podłoże obecnych zatok autobusowych będzie trwalsze, bo z betonu. Przy okazji swoje prace wykonywać będą pracownicy Tarnowskich Wodociągów, wymieniając biegnącej pod jezdnią pokaźne rury o średnicy pół metra - wyjaśnia Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Perturbacji nie da się uniknąć - na czas remontu ruch ograniczony zostanie z czterech do dwóch pasów.

Miasto ogłosiło już także przetargi na remonty dwóch innych ważnych ulic w mieście. W czerwcu rozpocząć się mają prace na przypominającym księżycowy krajobraz odcinku ulicy Bandrowskiego - od ul. Narutowicza do Krakowskiej (zdj. nr 3). Na nowo ułożona zostanie zdewastowana kostka, wyznaczone będą nowe miejsca parkingowe, od strony komisariatu policji. W tym samym czasie remontowana będzie ulica Goldhammera, od ul. Mickiewicza do ul. ks. Sitki. (zdj. nr 4). Droga zyska nową nawierzchnię asfaltową oraz parkingi, na potrzebę których wykorzystane zostaną pobocza, gdzie auta pozostawiane są teraz „na dziko”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto