Tomasz Malec przy jednym z zamalowanych napisów antysemickich na ul Tomasz Malec przy jednym z zamalowanych napisów antysemickich na ul

Tomasz Malec przy jednym z zamalowanych napisów antysemickich na ul. Żydowskiej (© Paweł Chwał)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

50 napisów i bazgrołów o charakterze antysemickim i rasistowskim doliczyli się w Tarnowie wolontariusze przygotowujący „Mapę mowy nienawiści”.

Najwięcej napisów o antysemickich treściach znajduje się na tarnowskich osiedlach: Westerplatte, Jasna, Zielone, Legionów oraz w rejonie ul. Lwowskiej. Po części mają one charakter kibolski. Słowo „Żyd” lub gwiazda Dawida umieszczane są z premedytacją na ścianach budynków, stacjach Trafo czy murach - po to, aby zdyskredytować konkretny klub piłkarski i jednocześnie ubliżyć jego sympatykom.

- Napisy mówią o nienawiści, skierowanej przeciwko Bogu ducha winnym osobom. Ich autorzy często nie wiedzą nic na ich temat. Poza tym, że spotykają czasem Żydów na ulicach Tarnowa, kiedy ci przyjeżdżają tutaj szukając swoich korzeni - mówi Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy 2.

Napisy policzyli wolontariusze (uczniowie i studenci) fundacji w ramach projektu „Mezuza”, realizowanego wspólnie z Komitetem Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Lokalizację rasistowskich bazgrołów naniesiono na wirtualną mapę i szczegółowo opisano. To pozwoliło uczestnikom projektu na podjęcie kolejnych działań - zajmują się teraz zamalowywaniem napisów.

- Zawsze odbywa się to za zgodą spółdzielni mieszkaniowych oraz właścicieli zniszczonych budynków. Zamalowujemy nie tylko same napisy, ale całe ściany, aby całość prezentowała się estetycznie i nie raziła w oczy - podkreśla Tomasz Malec.

Każdy może włączyć się w akcję usuwania antysemickich i rasistowskich napisów z ulic Tarnowa. Sygnały o nowych można przesłać na adres: projektmezuza@gmail.com

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!