Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: rewolucja w służbie zdrowia [SONDA]

Andrzej Skórka
Związkowcy apelują o referendum. Kto w radzie miasta ich posłucha?
Związkowcy apelują o referendum. Kto w radzie miasta ich posłucha? Andrzej Skórka
W rękach tarnowskich radnych spoczywa decyzja o tym, czy służba zdrowia w mieście zostanie całkowicie skomercjalizowana. Możliwe są jednak i inne scenariusze. Na przykład taki, w którym wszyscy mieszkańcy, w drodze referendum, zyskaliby możliwość wyręczenia w głosowaniu lokalnych polityków.

Za niespełna trzy miesiące Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie i Mościckie Centrum Medyczne rozpoczną funkcjonowanie jako spółki prawa handlowego - taki plan przedstawiło miasto już pod koniec czerwca. Ten sam scenariusz przewiduje skomercjalizowanie Specjalistycznego Szpitala im. Szczeklika rok później. Czy do zmian dojdzie? Nie jest to przesądzone.

Im bliżej terminu podejmowania decyzji, tym atmosfera staje się gorętsza. Przekształceniom sprzeciwiają się zwązkowcy ze Wspólnej Reprezentacji Związkowej "Ochrona Zdrowia 2012". Optymistycznym wizjom przyszłej służby zdrowia roztaczanym przez urzędników przeciwstawiają przesłanki o grożącym tarnowianom ograniczeniu dostępu do bezpłatnej opieki medycznej. Kto ma rację? Najważniejsze argumenty padające w dyskusjach zestawiliśmy w tabeli. Doskonale widać, że w każdej kwestii pojawiają się zarówno racjonalnie brzmiące argumenty "za", jak i "przeciw".

Na razie wszystko wskazuje na to, że ostateczne słowo należeć będzie do polityków. Wydarzenia końcówki września ujawniły jednak, że również oni mają wątpliwości, co do zasadności zmian. Najlepiej pokazują to wyniki głosowania komisji zdrowia rady miejskiej. Opiniując uchwały o przekształceniach MCM i ZPS nie byli w stanie zająć jednoznacznego stanowiska. Kompletnym zaskoczeniem była jednak ich negatywna opinia dla uchwały o komercjalizacji szpitala.
- Można byłoby jeszcze z tym poczekać - zastanawiała się Maria Borys-Latała, szefowa komisji.

Popierająca prezydenta Ryszarda Ścigałę koalicja Tarnowianie - PO wcale nie jest w tym temacie monolitem. Przeciwko reformowaniu przychodni i szpitala opowiedziało się w komisji dwoje radnych prezydenckiego ugrupowania - Jan Niedojadło i Anna Rafińska. Z naszej wiedzy wynika, że również w Platformie istnieją na temat komercjalizacji poważne różnice zdań.

Związkowcy zaapelowali kilka tygodni temu do radnych o zorganizowanie referendum i odwołanie się do woli mieszkańców. PiS zapowiadało złożenie w radzie formalnego wniosku.

- Przygotowujemy dokumenty i konsultujemy sprawę z prawnikami - mówi Kazimierz Koprowski, radny, a zarazem szef partii w mieście. Nie można wykluczyć, że w sprawie referendum zwołana zostanie na dniach nadzwyczajna sesja tarnowskiej rady.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto