Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: punkt dla nietrzeźwych pozostanie zamknięty

Andrzej Skórka
Miasto zerwało umowę ze stowarzyszeniem prowadzącym placówkę
Miasto zerwało umowę ze stowarzyszeniem prowadzącym placówkę Andrzej Skórka
Tarnowski magistrat zerwał umowę ze stowarzyszeniem "Ponad barierami", które prowadziło placówkę. Powodem takiej decyzji są nieprawidłowości, jakie w funkcjonowaniu placówki ujawniły kontrole urzędu miasta i sanepidu. Punkt, który rok temu zastąpił izbę wytrzeźwień, będzie nieczynny jeszcze przez ok. miesiąc.

Na pewno POnON-em nie będzie się już zajmowało stowarzyszenie "Ponad Barierami". Magistrat zdecydował się na zerwanie umowy z nim. - Skorzystaliśmy z zapisu w umowie dającego możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy w przypadku nienależytego wykonywania zadania - mówi Magdalena Osiak, dyrektor Centrum Spraw Społecznych w UMT.

Przypomnijmy - po skargach pracowników na warunki panujące w POnON magistrat zarządził w placówce kontrolę. Swoimi uwagami podzielił się z sanepidem. Inspektorzy wydali decyzję o czasowym zamknięciu punktu z powodu nieprawidłowości sanitarnych.

Według medyków ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie na efekty nie trzeba było długo czekać. Ich zdaniem liczba trafiających tam nietrzeźwych pacjentów od razu wzrosła. Co ciekawe - ani miasto, ani policja tego nie potwierdzają. Według ich danych, do szpitalnego oddziału ratunkowego przewieziono 8 pijanych w ciągu sześciu pierwszych dni po zamknięciu POnON.

We wcześniejszym tygodniu, gdy POnON jeszcze normalnie funkcjonował, takich przypadków miało być 9. - To nie policja przewozi nietrzeźwych do szpitala - wyjaśnia komisarz Grzegorz Habel z KMP w Tarnowie. - W sytuacji, gdy nietrzeźwy poprosi o pomoc medyczną, albo policjanci zauważą u niego jakieś obrażenia, wzywamy pogotowie ratunkowe. To personel medyczny podejmuje decyzję o tym, czy taka osoba wymaga przewiezienia na szpitalny oddział ratunkowy.

Nie wiadomo dokładnie, ilu nietrzeźwych z powodu zamknięcia POnON dochodziło do siebie w policyjnych celach. KMP przyznaje, że takiej klienteli przybyło, ale "nie zakłóca to rytmu pracy pomieszczeń dla osób zatrzymanych".

Punkt, który przed rokiem zastąpił zlikwidowaną izbę wytrzeźwień, powinien wznowić działalność w ciągu miesiąca. Wcześniej magistrat musi wyłonić instytucję, która poprowadzi placówkę. - Mamy zapytania od zainteresowanych. W optymistycznym wariancie otwarcie placówki może nastąpić w 15 dni - dodaje dyr. Osiak.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto