Tarnów. Nowy rozkład jazdy autobusów

Dziś początek zimowych ferii. W Tarnowie to jednocześnie dzień wejścia w życie rewolucyjnych zmian w komunikacji miejskiej. To wcale nie przesadzone określenie, zmieniają się bowiem nie tylko rozkłady jazdy, ale również numeracja linii autobusowych. Generalnie kursów ubywa, bo "trzeba oszczędzać".

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© Michał Gąciarz)

Zobacz też: Tarnów. Palikot zaczął się sypać


Od 20 lat w Tarnowie nikt nie ingerował w miejskie linie autobusowe na taką skalę. - Osoby starsze mogą się na początku trochę pogubić - komentuje kierowca miejskiego autobusu, który od pasażerów usłyszał już sporo krytycznych uwag na temat wprowadzanych dziś nowych rozkładów jazdy.

Jedna z ważniejszych nowinek to odmienna numeracja autobusów. Zmianie ulega oznakowanie ponad połowy linii. Tylko 12 spośród 28 pozostanie przy dotychczasowych numerach. W dodatku cztery kolejne linie od dziś przechodzą do historii. W wielu przypadkach autobusy pozostawianych linii pojadą lekko zmienionymi trasami. Choćby po to, by przejąć pasażerów z tras skazanych na likwidację. To dlatego np. część kursów popularnej linii "9" odbywać się będzie przez ul. Czarna Droga, a autobus "41" dojedzie od dziś aż na ul. Przemysłową.

Zarząd Komunikacji Miejskiej jeszcze w piątek instalował na przystankach ostatnie nowe rozkłady jazdy i kolportował ulotki. A od poniedziałku wyśle na miasto przeszkolonych ludzi, którzy zdezorientowanym pasażerom pomogą znaleźć właściwy numer linii czy najlepsze połączenie.

Zmiany mają nie tylko uporządkować sieć miejskiej komunikacji, ale i przynieść oszczędności. Według nowych rozkładów jazdy autobusy przejadą rocznie o około 400 tysięcy kilometrów mniej niż do tej pory.
∨ Czytaj dalej

A to oznacza o ponad 2 mln zł niższe wydatki w ciągu roku.

- W obliczu rosnących cen paliw, takie posunięcia są konieczne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie przewidujemy podnoszenia cen biletów - twierdzi Krzysztof Kluza, dyrektor ZKM w Tarnowie. Co ze sprzedanymi wcześniej biletami okresowymi? Wydane na linie, których trasy zostaną zmienione, zachowują ważność. Jeśli ktoś zechce z nich zrezygnować, ZKM zwróci koszty za niewykorzystany okres. Bilety wydane na linie likwidowane można wykorzystywać na odcinkach nowych linii, których trasy pokrywają się z likwidowanymi.

Nieprzypadkowo wejście w życie tak radykalnych zmian w komunikacji miejskiej wyznaczono na początek ferii zimowych. Nowe autobusowe porządki nie wpłyną dziś na absencję w klasowych salach. Że do komplikacji może dochodzić, ZKM zdaje sobie sprawę. Czeka więc na wszelkie uwagi pasażerów. Można kierować je mailem zkm@zkm.tarnow.pl lub pod nr tel. 14 688 86 30.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Tarnowa. Zapisz się do newslettera!
Andrzej Skórka Andrzej Skórka
źródło: Naszemiasto.pl

Komentarze (4)

avatar
avatar
pasażerka (gość)

Po prostu skandal.W autobusach tłok a zlikwidowanie linii 36 i 12 to szczyt arogancji w stosunku do os ob,które dojeżdżają na cmentarz w Mościcach.

avatar
Ja (gość)

"lekko zmienione trasy"-może lepiej od razu zlikwidowac wszystkie linie-będzie TANIO , EKOLOGICZNIE-nie wiem po co zmieniono numerację- żeby chyba był jeszcze wiekszy bałagan niz jest-żal mi kierowców którzy zostali zwolnieni w ramach tego totalnego bałaganu ...totalna porażka !!

Wybierz kategorię