18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: Muzeum Okręgowe przygotuje ekspozycję w kamieniach przy Rynku

Paweł Chwał
Namiastką stałej ekspozycji o przeszłości miasta i regionu jest wystawa "To właśnie Tarnów - wielcy tarnowianie" przy Rynku 3
Namiastką stałej ekspozycji o przeszłości miasta i regionu jest wystawa "To właśnie Tarnów - wielcy tarnowianie" przy Rynku 3 Paweł Chwał
W zwolnionych przez Muzeum Okręgowe kamienicach przy Rynku 20 i 21 powstanie duża ekspozycja o historii Tarnowa i regionu.

Do zagospodarowania w obu budynkach na tarnowskim rynku może być nawet około dwóch tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. - Tak duża przestrzeń pozwoli nam wreszcie na pokazanie wielu cennych zbiorów, które z racji braku miejsca leżą schowane w szufladach i muzealnych archiwach - przyznaje Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego.

Kilka gablot to za mało
O potrzebie stworzenia stałej ekspozycji poświęconej dziejom Tarnowa i regionu mówi się w mieście od dawna. Eksponatów jest za dużo, aby można je było wszystkie prezentować w ratuszu czy w kamienicy przy Rynku 3, gdzie w ubiegłym roku powstała namiastka stałej ekspozycji.

- Kiedy patrzę na te gabloty, to czuję duży niedosyt. Historię Tarnowa potraktowano wybiórczo. Aż prosi się o to, aby ta wystawa była większa - przekonuje Katarzyna Kural, tarnowianka. Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, potwierdza, że wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Tarnowa, pyta nie tylko o to, jakie zabytki koniecznie trzeba w mieście zobaczyć, ale i o to, czy można w jednym miejscu dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze o mieście i jego historii.

- Przykłady innych miast, choćby Krakowa, które prezentują swoją historię w nowoczesny sposób, przy szerokim wykorzystaniu technik audiowizualnych, pokazują, że Tarnów też mógłby mieć taką atrakcję turystyczną - twierdzi Pałach. Poza stałą ekspozycją poświęconą historii Tarnowa marzy mu się także otwarcie niedostępnego na razie dla zwiedzających skarbca tarnowskiej katedry.

Kotłownia na początek
Muzeum przygotowało już projekt architektoniczno-budowlany zagospodarowania kamienic w Rynku 20 i 21. Dysponuje także niezbędnymi pozwoleniami do rozpoczęcia remontu, którego kosztorysowa wartość obliczona została na 8,6 mln zł netto.
Placówka zabiegała o dofinansowanie prac z funduszy norweskich, ale mimo pozytywnej oceny wniosku, pieniądze do Tarnowa ostatecznie nie trafiły. - Mieliśmy pecha, bo przyszło nam rywalizować o nie naprawdę z godnymi rywalami. Dotację dostał ostatecznie Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie - mówi Szpunar.

Ok. 400 tys. zł, które w ramach tzw. wkładu własnego do wniosku deklarowało województwo małopolskie, trafią jednak do Tarnowa. Zdecydował o tym zarząd województwa. Jeszcze w tym roku zmodernizowana ma zostać za nie muzealna kotłownia, która ogrzewa nie tylko gmach główny, ale także m.in. ratusz.

- Stare kotły liczą sobie już ponad 22 lata i są na granicy śmierci technicznej. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby odmówiły posłuszeństwa pozbawiając ogrzewania tyle ważnych budynków - mówi Szpunar.

W kolejnych latach prace objąć mają resztę piwnic, parter i piętro (wyburzona zostanie m.in. część ścian, aby poszerzyć przestrzeń ekspozycyjną, w budynku zamontowana zostanie winda).

Pieniądze na ten cel pochodzić mają z funduszy unijnych przeznaczonych do wydania w latach 2014-2020.

***
Architektoniczne perełki
Kamienice, w których mieści się gmach główny muzeum, oznaczone numerami 20 i 21, to najbardziej renesansowy, poza ratuszem, kompleks budowli przy tarnowskim Rynku. Ich wnętrza zostały połączone w 1780 r. i zaadaptowane pod kwaterę generała Richarda d'Altona, który z ramienia Austrii zajął miasto w 1772 r. Muzeum Okręgowe mieści się w nich od lat 70. ub. stulecia. Na ścianach w środku znajduje się wiele cennych polichromii, które dzięki planowanemu remontowi mają być jeszcze lepiej wyeksponowane. W ramach prowadzonych prac odtworzona ma zostać również kaplica ariańska, która kiedyś znajdowała się pod "dwudziestką", ale w międzyczasie została zamieniona na klatkę schodową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto