Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów, Kraków. Kolejna prestiżowa nagroda dla Adama Bartosza

Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
Adam Bartosz, muzealnik, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, były dyrektor Muzeum Okręgowego, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawanej osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

Adam Bartosz od lat intensywnie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o historii galicyjskich Żydów oraz ich zagładzie. Opracował m.in. dwa szlaki turystyczne: po żydowskich zabytkach Tarnowa i po tutejszym cmentarzu żydowskim. Z jego inicjatywy cmentarz ten został uporządkowany, a w 2017 roku rozpoczęto realizację dużego projektu jego renowacji, która powinna zakończyć się w tym roku.

Adam Bartosz kierował też renowacją miejsca nazistowskiej zbrodni dokonanej na tarnowskich Żydach w Zbylitowskiej Górze oraz remontami cmentarzy żydowskich w Pilźnie, Brzostku, Gorlicach i Rzepienniku Strzyżewskim. Jego osiągnięciem są również coroczne "Dni Pamięci Żydów Tarnowskich" – z wystawami, seminariami naukowymi, koncertami muzyki żydowskiej oraz wydarzeniami upamiętniającymi żydowskie ofiary Holokaustu.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt artykułów o tematyce żydowskiej, a także wiele publikacji książkowych.
Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Adam Bartosz otrzymał Nagrodę Specjalną dyrektora Muzeum POLIN.
Drugim laureatem Nagrody im. ks. Stanisława Musiała został prymas-senior, abp Henryk Muszyński.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w piątek 1 marca w Urzędzie Miasta Krakowa. Dzień wcześniej, w czwartek 28 lutego o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Barbary przy Małym Rynku 8 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. Stanisława Musiała.

Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy Rektor UJ. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody zostali: prof. Jan Błoński oraz Miasto i Gmina Chmielnik, prof. Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek, prof. prof. Bożena i Jerzy Wyrozumscy oraz Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, Anna Lebet-Minakowska i ks. Manfred Deselaers, Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza (Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan, Dariusz Rozmus), prof. Stanisław Krajewski i Mirosław Skrzypczyk, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Zofia Radzikowska, prof. Jan Małecki i prof. Aleksander Skotnicki, Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec oraz ks. prof. Michał Czajkowski i Urszula Antosz-Rekucka.

WIDEO: Prosty przepis na pyszny i zdrowy koktajl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto