Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: burza polityczna po aresztowaniu prezydenta

Andrzej Skórka
Obowiązki prezydenta Tarnowa pełni Henryk Słomka-Narożański. Najbliższa mwspółpracowniczka Ryszarda Ś. - Dorota Skrzyniarz przebywa na urlopie w USA
Obowiązki prezydenta Tarnowa pełni Henryk Słomka-Narożański. Najbliższa mwspółpracowniczka Ryszarda Ś. - Dorota Skrzyniarz przebywa na urlopie w USA fot. Anna Kaczmarz
Działacze Solidarnej Polski wycofywali się wczoraj z pomysłu zorganizowania referendum w sprawie odwołania aresztowanego tymczasowo prezydenta Tarnowa. Obowiązki nieobecnego od piątku szefa samorządu miasta przejął wiceprezydent Henryk Słomka-Narożański.

Szok po aresztowaniu prezydenta Tarnowa

Prezydent Tarnowa aresztowany

Agenci ABW przeszukują dom prezydenta Tarnowa [ZDJĘCIA]

Poniedziałek był drugim dniem, w którym gabinet prezydenta Tarnowa świecił pustkami. Ryszard Ś. został w piątek rano zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Prezydent podejrzany jest o przyjęcie 50 tys. zł łapówki, która miała jednej z firm drogowych zapewnić "przychylność" urzędników przy rozstrzyganiu przetargów w mieście. Ryszard Ś. wszystkiemu zaprzecza.

Wczoraj do sądu nie wpłynęło jeszcze zażalenie na areszt Ryszarda Ś. Nieoficjalnie wiemy, że prezydenta bronić ma jeden ze znanych krakowskich prawników - Piotr Kardas, profesor w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie chciał jednak rozmawiać o tym z "Gazetą Krakowską".

Na wieść o tarnowskiej aferze Solidarna Polska zapowiadała referendum w sprawie odwołania prezydenta Ś. Na wczoraj konferencję prasową w Tarnowie planował europoseł SP Zbigniew Ziobro. Ostatecznie na nią nie dojechał, a lokalni działacze wycofywali się z pomysłu. - W pewnym momencie wyglądało na to, że referendum jest oczywistością. Mamy jednak do końca kadencji już niewiele czasu. Poza tym nie sądzę, by fakt aresztowania prezydenta zakłócał sprawy miasta - tłumaczył poseł Józef Rojek, szef struktur Solidarnej Polski w Tarnowie. Partia daje sobie jeszcze tydzień na decyzję.

Platforma Obywatelska w Tarnowie apelowała z kolei o wyciszenie atmosfery. Posłanka Urszula Augustyn, szefowa partii w regionie, w winę Ryszarda Ś. nie wierzy. - W najgorszych myślach nie przyszłoby mi to do głowy - podkreśla. - Mam nadzieję, że prezydent udowodni swoją niewinność.

Czy Ryszard Ś., w przypadku ewentualnego uniewinnienia, powinien po tym wszystkim wracać na stanowisko? - Jest osobą odpowiedzialną i sam zdecyduje, czy będzie na siłach dalej rządzić miastem.

W ciągu tygodnia dojdzie natomiast do nadzwyczajnego posiedzenia rady miejskiej. Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wczoraj wniosek o zwołanie sesji. - Radni muszą dostać informację o podziale kompetencji w najwyższym kierownictwie urzędu podczas nieobecności prezydenta - uzasadniał Kazimierz Koprowski, szef partii w mieście.

W proponowanym porządku obrad zapisano jednak także inne punkty. Na przykład dotyczące informacji o pracach zespołu powołanego przez Ryszarda Ś. do zbadania przygotowań do przetargu na budowę łącznika autostrady z al. Jana Pawła II. PiS chciał także wyłączyć wiceprezydenta Słomkę-Narożańskiego z prac tego zespołu. - Wiceprezydent nadzorował inwestycje drogowe, więc w komisji powinna go zastąpić inna osoba - argumentował Koprowski.

Zastępca prezydenta uprzedził jednak wczoraj fakty i zrezygnował z pracy w zespole kontrolnym.
Do czasu wyjścia Ryszarda Ś. na wolność kompetencje prezydenta Tarnowa przejął właśnie Słomka-Narożański. - Urząd pracuje normalnie. Wiceprezydent od rana odbywa liczne spotkania i załatwia bieżące sprawy miasta - zapewniała Dorota Kunc-Pławecka, rzeczniczka Urzędu Miasta. Zastępca prezydenta polecił urzędnikom m.in. sporządzenie zestawienia najważniejszych spraw do załatwienia w nadchodzących dniach.

Publicznie został już skazany, nawet jeśli jest niewinny
Z prof. Zbigniewem Nęckim, psychologiem społecznym, rozmawia Andrzej Skórka

Wiele osób nie wierzy w to, że prezydent Tarnowa dał się skorumpować. Jeżeli się okaże, że rzeczywiście jest niewinny, trudno będzie mu po tym wszystkim odbudować wizerunek?
Sprawa prezydenta Tarnowa jest o tyle ewenementem, że nie przystaje do sylwetki sprawnego i rzetelnego samorządowca, jaką od wielu lat budował. Tego rodzaju oskarżenia rysują bardzo głęboką i trwałą plamę na wizerunku osoby publicznej. Ludzie, którzy mieli do niego zastrzeżenia, będą się teraz sycić zarzutem i tendencyjnie wyciągać przeciwko niemu mnóstwo rzeczy. Publicznie został już skazany, nawet jeśli jest niewinny.

Prezydent jest osobą czułą na punkcie swojego wizerunku. Jak może znosić fakt aresztowania?
Dla wrażliwej osoby to potężna trauma, przeżycie, które może doprowadzić do głębokiej depresji.

Czyje wsparcie jest mu najpotrzebniejsze?
Przede wszystkim rodziny. Pomogłoby mu też, gdyby najbliżsi współpracownicy z urzędu okazywali swoje wsparcie i próbowali powstrzymać publiczny samosąd.

Korupcja jest stara jak świat i każdy ma swoją cenę?
Kusi wiele osób, ale na pewno nie wszyscy damy się kupić. Według badań, około 30 procent ludzi jest na pewno odpornych na korupcję.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto