18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: będzie trudniej stanąć przed ołtarzem. Nauki przedmałżeńskie będą trwać poł roku?

Paweł Chwał
Nina i Tomasz ślub cywilny wzięli - jak sami mówią - "na szybko". Do ślubu kościelnego chcą się już lepiej przygotować
Nina i Tomasz ślub cywilny wzięli - jak sami mówią - "na szybko". Do ślubu kościelnego chcą się już lepiej przygotować Paweł Chwał
W regionie spada liczba ślubów, zwłaszcza tych zawieranych przed ołtarzem. A będzie ich jeszcze mniej. W Kościele planowane są bowiem spore zmiany związane z wydłużeniem okresu przygotowania narzeczonych do małżeństwa.

Dłuższe przygotowanie do ślubu ma zatrzymać wzrost liczby rozwodów i separacji. Tych było w ubiegłym roku o blisko 70 więcej niż w 2010 roku.

Kiedyś głównym powodem tego, że ludzie w pierwszej kolejności decydowali się na ślub cywilny, była nieplanowana ciąża przyszłej panny młodej i pilna potrzeba zalegalizowania jej związku z ojcem dziecka. Teraz na śluby w urzędzie spory wpływ mają nie tylko kwestie związane z uzyskaniem kredytu, ale też m.in. z tym, że coraz więcej osób pracuje za granicą. - Ludziom coraz bardziej się spieszy i na kościelne wymogi związane z przygotowaniami do ślubu nie mogą sobie pozwolić. Z braku czasu, często wykorzystują kilkudniowy czy kilkutygodniowy pobyt w kraju do tego, aby załatwić wszystkie formalności i wrócić na zachód, już jako mąż i żona - przyznaje Krystian Krawczyk, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnowie.

Księża nie ukrywają tego, że przygotowania do ślubu kościelnego są może bardziej czasochłonne niż w urzędzie, ale związane jest to z sakramentalną rolą małżeństwa. - Chodzi o to, by przygotowanie do ślubu było głębokim doświadczeniem wiary, a nie jedynie załatwianiem papierka - mówi ksiądz Przemysław Drąg, dyrektor krajowego duszpasterstwa rodzin.

Teraz kurs przedmałżeński obejmuje od 8 do 10 godzinnych spotkań i trzy konsultacje indywidualne w poradniach rodzinnych. Narzeczeni muszą go rozpocząć najpóźniej trzy miesiące przed wyznaczoną datą ślubu. Jednocześnie muszą spisać w kancelarii parafialnej protokół przedślubny (do jego wypełnienia potrzebne są dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu i świadectwa nauki religii oraz z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa).
Zdaniem ks. Stanisława Salaterskiego, proboszcza bazyliki katedralnej, wydłużenie o trzy miesiące czasu bezpośredniego przygotowania do ślubu kościelnego przyniesie korzyści zawieranym małżeństwom. Zmiany mają wejść w połowie roku.

Istotnym elementem kursu są warsztaty prowadzone przez specjalistów z poradni życia rodzinnego. Mówią oni m.in. o kwestiach planowania rodziny i innych aspektach związanych z prowadzeniem dialogu między przyszłymi małżonkami.

Odbycie kursu nie stanowi obecnie większego problemu. - W naszym dekanacie, Tarnów-Południe obowiązuje zasada, że co miesiąc taki kurs organizuje inna parafia. Zajęcia odbywają się codziennie, albo w wybrane dni tygodnia - mówi proboszcz z katedry.

Można skorzystać także z oferty licznych w diecezji ośrodków rekolekcyjnych, które proponują między innymi kursy weekendowe dla zapracowanych.

W kościele ślubować mogą sobie także osoby, które nawet kilka lat wcześniej uczyniły to w urzędzie. W samej katedrze rocznie udzielanych jest średnio dziesięć takich ślubów.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Tarnowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto