18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie korupcji w MORD. Jest program naprawczy, będą zatrzymania

Andrzej Skórka
Dodatkowy monitoring, zmiana zasad losowania i wymiana egzaminatorów między różnymi ośrodkami w Małopolsce - to procedury, które mają zapobiec "załatwianiu" w Tarnowie zdania egzaminu na prawo jazdy w zamian za łapówki
Dodatkowy monitoring, zmiana zasad losowania i wymiana egzaminatorów między różnymi ośrodkami w Małopolsce - to procedury, które mają zapobiec "załatwianiu" w Tarnowie zdania egzaminu na prawo jazdy w zamian za łapówki Andrzej Skórka
Już 42 osoby podejrzane w aferze łapówkarskiej wokół Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. Prokuratura planuje kolejne zatrzymania, a w MORD wprowadzono program naprawczy.

Policja na polecenie prokuratury zatrzymała kilka dni temu kolejnych siedem osób zamieszanych w sprawę nieprawidłowości wokół MORD w Tarnowie. Tym samym liczba podejrzanych urosła do ponad 40 osób. A będzie ich więcej, bo jak dowiedziała się "Gazeta Krakowska", śledczy planują kolejne zatrzymania. Choć o bulwersującej sprawie głośno jest już od kilku miesięcy, nikt dotąd nie ujawnił, czy egzamin na prawo jazdy naprawdę można było w Tarnowie kupić, czy też przyjmujący łapówki żerowali tylko na naiwności przyszłych kierowców.

Siedmioro ostatnio zatrzymanych to przede wszystkim osoby, które zdawały egzaminy. W ich pozytywnym zaliczeniu pomóc im miało wręczanie łapówek. - W każdym z tych przypadków w grę wchodziły kwoty tysiąca złotych - mówi Elżbieta Potoczek-Bara, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Wszyscy usłyszeli zarzut wręczania korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu upragnionego prawa jazdy. Siódmy z podejrzanych to właściciel jednej ze szkół nauki jazdy spoza Tarnowa. Mężczyzna miał w jednym przypadku przyjąć łapówkę jako pośrednik. Wszystkie osoby puszczono wolno.

W zarzutach stawianych przez śledczych jest mowa o wręczaniu łapówek w zamian za pośrednictwo, powoływaniu się na wpływy lub przyjmowaniu pieniędzy "w związku z pełnieniem funkcji publicznej" (w odniesieniu do podejrzanych o łapówkarstwo egzaminatorów).

Wicedyrektor MORD Andrzej Nowicki utrzymuje od kilku miesięcy, że ustawienie egzaminów na prawo jazdy było niemożliwe. Tak przynajmniej wynikać ma z wewnętrznych kontroli ośrodka. - Nie mam natomiast wiedzy na temat ustaleń prokuratury - zastrzega.

Zatrzymani mieli wręczać po tysiąc złotych za "załatwienie" sprawy w MORD

Czy w materiałach śledztwa są dowody wskazujące, że jednak wynik egzaminu można było kupić? - Na udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest jeszcze za wcześnie. Śledztwo trwa, planowane są dalsze działania, także te polegające na postawieniu zarzutów kolejnym osobom - stwierdza krótko Mieczysław Sienicki, prokurator okręgowy w Tarnowie.

Wątpliwości co do szczelności systemu egzaminowania ma za to najwyraźniej samorząd województwa, nadzorujący MORD. Nie czekając na ostateczne wyniki śledztwa, ani na proces, już kilka tygodni temu wdrożył w ośrodku "program antykorupcyjny". - Nie jestem w stanie twardo powiedzieć, że na pewno do niczego złego w ośrodku nie doszło - tłumaczy Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski. - Program naprawczy polega natomiast na takim zaostrzeniu procedur, by utrudnić ewentualne popełnienie czynów, o których słyszymy w zarzutach stawianych podejrzanym.

Chodzi m.in. o skrócenie czasu między losowaniem a samym egzaminem, dłuższe przechowywanie danych z monitoringu, czy rotację egzaminatorów między ośrodkami w Małopolsce.

Trzej tarnowscy egzaminatorzy, którzy do tej pory usłyszeli korupcyjne zarzuty, nie pracują już w MORD. Prokuratura zakazała im pracy na takich stanowiskach. - Nie przedstawiłem im propozycji pracy na innych stanowiskach, więc wystąpili o rozwiązanie umów o pracę - mówi dyr. Nowicki.

Na zwolnione miejsca nie zatrudniono na razie nikogo, bo o tej porze roku zainteresowanie zdawaniem egzaminów jest zwykle mniejsze. Kadrowe ubytki w razie potrzeby mogą być uzupełniane latem.

Program antykorupcyjny w MORD

  • Archiwizacja danych monitoringu rejestrującego przebieg egzaminów przez okres 15 lat (dotąd dane przechowywano dwa tygodnie) - wdrożono.
  • Skrócenie czasu między losowaniem egzaminatorów a rozpoczęciem samego egzaminu do 2 minut - co ograniczy maksymalnie czas na ewentualny kontakt zdającego z egzaminatorami (wcześniej okres ten mógł wynosić nawet kwadrans) - wdrożono.
  • Wyeliminowanie rodzinnych powiązań między pracownikami MORD oraz szkół nauki jazdy - wdrożono w ub.r.
  • Rotacja egzaminatorów między ośrodkami w Tarnowie, Krakowie i Nowym Sączu - czeka na realizację.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto