Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sercem gotowane" w Lubczy. Było smacznie, różnorodnie i na ludową nutę

Redakcja
Sześć kół gospodyń wiejskich z pięciu gmin z różnych zakątków kraju wzięło udział w I edycji ogólnopolskiego konkursu potraw regionalnych i tradycyjnych „Sercem gotowane” w Lubczy.

Do Lubczy zawitała kuchnia z pogranicza polsko-litewskiego, z Kaszub, z Lubelszczyzny, z Podkarpacia oraz z gminy Ryglice, za sprawą KGW z Zalasowej oraz z Lubczy i Woli Lubeckiej.

Decyzją jury I miejsce w kategorii: Danie główne - przyznano Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Ziemi Berżnicko-Zelwiańskiej (gm. Sejny), za: kartacze. I miejsce w kategorii: Zupa - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Lubczy (gm. Ryglice), za: lubecką zupę z lubczykiem. W kategorii: Ciasto - triumfował miodownik z prawdziwego miodu przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dzwonowej (gm. Jodłowa). I miejsce w kategorii: Prezentacja stoiska - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Sławkach (gm. Somonino), natomiast w kategorii: Wierność tradycji - zwyciężyło Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie (gm. Krasnystaw). I miejsce w kategorii: Prezentacja zespołowa - przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Zalasowej (gm. Ryglice).

Dodatkowo wyróżniono tradycyjne nalewki z Lubczy, Somonina, Sejn i Krasnegostawu.

Podczas wydarzenia rozdano wśród gości ponad 500 litrów specjalnie przygotowanej na tę okazję zupy z lubczykiem. Każdy z uczestników konkursu osobno częstował również przybyłych własnymi smakołykami.

Ogólnopolski konkurs kulinarny w Lubczy był pretekstem do podpisania porozumienia pomiędzy pięcioma gminami: Jodłową (woj. podkarpackie), Krasnystawem (woj. lubelskie), Ryglicami (woj. małopolskie), Sejnami (woj. podlaskie) oraz, Somoninem (woj. pomorskie), które zakłada ich długofalową współpracą. Będzie ona polegała na prezentacji różnorodnych zwyczajów i tradycji, wymianie doświadczeń kulturowych, poznawaniu tradycji i kultury, integracji społecznej.

- W kolejce już czekają kolejne gminy z Mazowsza, Opolszczyzny i Dolnego Śląska, które również chcą dołączyć się do tego porozumienia i za rok prawdopodobnie spotkamy się w Lubczy w szerszym gronie. Docelowo chcielibyśmy aby było ich 16, po jednej z każdego województwa - mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Przez budynek Perły Lubczy, gdzie odbywały się kulinarne zmagania przewinęło się w sobotę ponad dwa tysiące osób. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja artystyczna dzieci. Występowały także zespoły i kapele ludowe z poszczególnych regionów kraju.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto