Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2018 w pigułce. Co przyniósł dla Tarnowa i regionu

Paweł Chwał
Zapamiętamy go nie tylko z powodu wyborów samorządowych i obchodów 100-lecia niepodległości, ale również z racji wielu innych, nie mniej istotnych wydarzeń, którym żył Tarnów i cały region.

Bodaj największa wpadka to remont hali Jaskółka, która miała zostać oddana do użytku jesienią. Mury wprawdzie już od dawna stoją, ale wciąż nie ma na nich dachu. Konstrukcję, którą ułożono latem, trzeba było zdemontować, bo niebezpiecznie się powyginała.

Niekończące się remonty

Prace przy obiekcie mogą wydłużyć się nawet o pół roku. O tyle zawnioskował do miasta wykonawca. Już wiadomo, że będzie musiał zapłacić kary umowne - w sumie blisko 10 mln zł.

W terminie nie udało się również ukończyć wszystkich prac w Parku Strzeleckim. Powodem opóźnień są niespodziewane problemy, m.in. z systemem korzeniowym drzew. Od 1 grudnia po parkowych alejkach można wprawdzie znowu spacerować, ale specjalistyczne roboty wciąż trwają m.in. przy stawie z mauzoleum Bema oraz na terenie byłej strzelnicy, gdzie planowany jest Sensoryczny Ogród Sztuk.

Do wiosny odłożono również finał remontu na placu Kazimierza Wielkiego (w tym akurat przypadku powodem opóźnień ma być jednak miesięczny przestój spowodowany badaniami archeologicznymi) i na skwerze po zburzonej kamienicy na Wałowej. W otwarciu w tym miejscu Multimedialnego Centrum Artystycznego w pierwotnym terminie przeszkodziła... wilgoć.

Optymistycznie na drogach

W trochę lepszych nastrojach kończący się rok zapamiętają kierowcy, poruszający się po Tarnowie i regionie. Po pierwsze, zakończył się remont spartaczonej przed pięcioma laty modernizacji górnego odcinka ulicy Krakowskiej.

Po drugie kolejarze otwarli wreszcie przejazd pod remontowanymi wiaduktami na ul. Warsztatowej i Gumniskiej. Tuż przed świętami udostępnili dla ruchu również drugą nitkę jezdni na ul. Krakowskiej.

Z inwestycji drogowych na odnotowanie zasługuje też to, że w terminie udało się rozbudować o drugą jezdnię ul. Spokojnej oraz wyremontować newralgiczny odcinek Słonecznej od al. Jana Pawła II do Lwowskiej.

W Dąbrowie Tarnowskiej udało się wyłonić nowego wykonawcę obwodnicy i przerwane przed rokiem prace wreszcie mogły zostać wznowione. Na dobrej drodze są również starania o budowę obwodnicy Tuchowa. Prace w terenie mają ruszyć na wiosnę.

W dobrych nastrojach 2018 roku żegnają też korzystający z komunikacji miejskiej w Tarnowie. MPK wymieniło połowę swojego taboru na nowe, bardziej komfortowe i klimatyzowane autobusy.

Gorąco w sądach

W mijającym roku uwagę mieszkańców przykuwały dwie głośne sprawy sądowe. Pierwsza związana była z osobą byłego prezydenta Tarnowa, skazanego na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tys. zł łapówki. Ryszard Ścigała próbował wywalczyć odroczenie kary, ale bezskutecznie. Początkiem czerwca stawił się w zakładzie karnym i rozpoczął odsiadkę.

W połowie roku, przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie rozpoczął się również proces w sprawie zabójstwa sprzed 20 lat 17-letniej Iwony Cygan. Na ławie oskarżonych zasiada 17 osób, w tym 14 emerytowanych i byłych funkcjonariuszy policji.

O sądzie było głośno również za sprawą organizowanych wielokrotnie przed wejściem do budynku przy ul. Dąbrowskiego manifestacji przeciw reformie sądownictwa oraz protestu pracowników administracji, domagających się podwyżek płac.

Polska o nas usłyszała

O Tarnowie w minionych 12 miesiącach było wielokrotnie głośno w kraju. Na przykład 30 października, kiedy w mieście - Pierwszym Niepodległym - obchodzono 100. rocznicę zrywu niepodległościowego, a na Rynku odsłonięto pomnik burmistrza Tadeusza Tertila. Reklamę zrobili miastu też mieszkańcy bloku przy ul. Bitwy pod Monte Cassino. Zapalając światła w wyznaczonych oknach, utworzyli gigantyczny napis „100 lat”.

Echem odbił się również wyczyn neurochirurgów ze szpitala św. Łukasza, którzy przeprowadzili pionierską w kraju operację w ramach leczenia bólu, wszczepiając 32-letniemu mężczyźnie neurostymulator rdzeniowy.

Miasto pod Górą św. Marcina rozsławił też Maks Kwapień. Tarnowianin dotarł do finału popularnego telewizyjnego show „The Voice of Poland”.

WIDEO: Mróz, śnieg i gołoledź postrachem kierowców. Jak przygotować się na zimę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rok 2018 w pigułce. Co przyniósł dla Tarnowa i regionu - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto