Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region tarnowski. Źródła solankowe są na wagę złota

Robert Gąsiorek
W parku Zdrojowym w Ciężkowicach powstanie kompleks do hydroterapii. W leczniczych wodach podreperują zdrowie cierpiący na choroby krążenia, reumatyczne lub dolegliwości neurologiczne
W parku Zdrojowym w Ciężkowicach powstanie kompleks do hydroterapii. W leczniczych wodach podreperują zdrowie cierpiący na choroby krążenia, reumatyczne lub dolegliwości neurologiczne Fot. materiały ug ciężkowice
Tężnie solankowe w Słonej, a w Ciężkowicach nowoczesne centrum hydroterapii. Do leczniczych źródeł będzie nam bliżej.

Aby skorzystać ze zbawiennych inhalacji w sąsiedztwie tężni solankowych, mieszkańcy regionu tarnowskiego muszą jeździć co najmniej do Wieliczki. Ciechocinek to już poważna wyprawa. Jednak niedługo może się to zmienić, kiedy tylko miejscowość Słona koło Zakliczyna doczeka się własnych tężni.

- W tym miejscu znajdują się źródła niezwykle bogate w solanki o charakterze leczniczym - podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. Dodaje, że zalety podziemnego bogactwa znane były nie tylko w okolicy już w XIX wieku.

- Do Słonej przyjeżdżali ludzie z całej Polski, bo nasze lecznicze źródła są unikalne. Według znawców, nawet lepsze niż w Krynicy - mówi Dawid Chrobak. Eksploatacja źródeł i budowa tężni winna kosztować niewiele ponad 1,6 mln zł. Ale to tylko jeden z elementów dużego projektu „Źródlany szlak”, przy którym współpracuje pięć gmin - obok Zakliczyna to Rzepiennik Strzyżewski, Gromnik, Pleśna i Ciężkowice. W tej ostatniej miejscowości zaprojektowany został rozległy park Zdrojowy z kompleksem budynków do leczenia metodą hydroterapii. Park obejmować ma też łazienki mineralne, „ogród wodny”, place zabaw, alejki. W kilkunastu miejscowościach powstaną inne turystyczne atrakcje - ścieżki rowerowe i piesze, parki rekreacyjne, wieże widokowe.

Dokumentacja powstała za pieniądze z Unii Europejskiej. Z tego samego źródła zdobyć trzeba 68 mln zł na budowę.

- W nowej perspektywie finansowej zarezerwowane mamy spore pieniądze na tego typu pomysły. Projekt jest innowacyjny, prozdrowotny i daje duże możliwości - ocenia Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto