Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko/Powiat: Tną etaty nauczycieli

jd
- Trzech naszych nauczycieli przechodzi na emeryturę, a jeden na świadczenie przedemerytalne - wyjaśnia Wioletta Pal
- Trzech naszych nauczycieli przechodzi na emeryturę, a jeden na świadczenie przedemerytalne - wyjaśnia Wioletta Pal fot. MK
W szkołach w Radomsku nie ma dużych zwolnień nauczycieli. Za to sporo z nich będzie mieć od 1 września niepełne etaty...

Końcówka roku szkolnego to czas, kiedy martwią się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Ci pierwsi myślą o stopniach na świadectwie, nauczyciele zaś o tym, czy od 1 września będą mieć pracę.

Zarówno w szkołach podlegających magistratowi, jak i starostwu organizacja nowego roku szkolnego została już zatwierdzona. Zwolnień nie ma, ale wielu pedagogów musiało zgodzić się na zmniejszenie etatów. - Spośród nauczycieli naszych szkół trzy osoby odeszły na emeryturę, a jeden nauczyciel na świadczenie przedemerytalne. Wiem, że w innych miasta są znacznie większe problemy - mówi Wioletta Pal, dyrektor departamentu rozwoju społecznego w magistracie.

Ograniczenia etatów w podstawówkach i gimnazjach dotyczą 29 nauczycieli... Przy 520 etatach nauczycielskich to, jak zauważa nasza rozmówczyni, wcale nie jest dużo. Tym bardziej, że prawdopodobnie większość z tych nauczycieli zdoła uzupełnić etaty godzinami nadliczbowymi.

W szkołach ponadgimnazjalnych umowy o pracę rozwiązano z siedmioma osobami, jedna osoba rozwiązała umowę sama, składając wniosek o przejście w stan nieczynny. - Z tych siedmiu nauczycieli pięciu ma uprawnienia emerytalne, a dwóch nie. Przejście w stan nieczynny oznacza, że nauczyciel przez pół roku ma czas na znalezienie zatrudnienia - wyjaśnia Grzegorz Szymczak, naczelnik wydziału oświaty w starostwie. - Jeśli go znajdzie, wówczas przerywa stan nieczynny. Jeżeli nie, odchodzi z pracy.

W szkołach podlegających starostwu zatrudnionych jest 454 nauczycieli. Na niepełnym etacie w zawodówkach, technikach i liceach pracować będzie 35 osób. Największa grupa to nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu (16) oraz z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska (9).

Jak nasi rozmówcy oceniają przyszłość radomszczańskiej oświaty?
Wydaje się, że największe wyzwania czekają szkoły podstawowe. I to już wkrótce. Dlaczego? Rok temu i w tym roku do pierwszych klas oprócz siedmiolatków przyjmowane są również sześciolatki. Za rok będą to już tylko sześcioletni uczniowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto