(© fot. archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już za dwa lata podtarnowskie Wierzchosławice będą miały swoją obwodnicę. Nowa droga odciążyć ma nie tylko stolicę gminy, ale też sąsiadujące z nią Łętowice i Bogumiłowice, a docelowo także Tarnów, gdzie skierowany ma zostać ruch z planowanego zjazdu z autostrady A4. Trwa projektowanie inwestycji, a jeszcze w tym kwartale ma rozpocząć się wykup gruntów pod planowaną drogę. Obejście Wierzchosławic ma wyprowadzić uciążliwy ruch z centrum i usprawnić przejazd z północy na południe regionu.

- Będzie to trasa dwupasmowa o odpowiednio szerokim poboczu po jednej i drugiej stronie - wyjaśnia Zbigniew Radoń, zastępca wójta Wierzchosławic. Jak dodaje, pierwsza łopata pod obwodnicę może być wbita jeszcze w tym roku. - Pierwsze koncepcje mówiły wprawdzie o tym, że mogłaby ona być oddana równocześnie z autostradą, ale w tym momencie bardziej realny termin to połowa 2013 roku - mówi.

Czytaj także:Znamy program Juwenaliów Tarnowskich 2011


Sejmik województwa małopolskiego zdecydował właśnie o przekazaniu gminie 1,2 mln zł na sfinansowanie projektu budowy nowej drogi. Wcześniej było to blisko 300 tys. złotych. - To bardzo kosztowne przedsięwzięcie, ale równocześnie jeden z kluczowych elementów planowanego, alternatywnego połączenia z północy naszego kraju na południe - przekonuje Roman Ciepiela, wicemarszałek małopolski, odpowiedzialny m.in. za transport drogowy.
Licząca blisko 8 kilometrów obwodnica Wierzchosławic ma się zaczynać przy zjeździe na Dwudniaki i wychodzić w Łętowicach, łącząc się docelowo z południowym obejściem Wojnicza i drogą na Nowy Sącz. Z drugiej strony rozważane jest przedłużenia jej aż do Biskupic i drogi na Borusową, aby ominąć także Radłów.


- W naszym przypadku najdroższym elementem będzie budowa dwóch wiaduktów - nad torami i autostradą - zauważa Zbigniew Radoń. Władze gminy chcą jak najszybciej przystąpić do inwestycji, zdając sobie sprawę z tego, że gdy gotowa będzie już autostrada, to cały ruch ze zlokalizowanego w Wierzchosławicach zjazdu będzie odbywał się lokalnymi drogami.


Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

łubudubudu (gość)

Ciepiela zgotuje ludziom cierpiętnicę - roztrzepią się wszystkie drogi lokalne, rozdygotają i popękają ludziom domy, dojdzie do skażenia upraw polowych i sadowniczych, a ciszy na wsi już nie zazna nikt.

Menago (gość)

PO-ścigany ! jazda na wieś to może będą w stanie wytłumaczyć Ci bufonie jak prawdziwy zjazd z autostrady ma wygladać. Jak dotychczas autostrada będzie omijała Tarnów.