Pływanie: Drugie złoto Wojciecha Wojdaka, tym razem na 1500 m stylem dowolnym, brąz sztafety kobiet

Jerzy Zaborski
Wojciech Wojdak zdobył drugi złoty medal w mistrzostwach Polski seniorów, odbywających się na długim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po wygraniu rywalizacji na 400 m stylem dowolnym, swój wyczyn powtórzył na 1500 m tym samym stylem. Fot. Jerzy Zaborski
18-letni Wojciech Wojdak zdobył drugi złoty medal w mistrzostwach Polski seniorów na krótkim basenie, odbywających się w Ostrowcu Świętokrzyskim. W drugim dniu zawodów okazał się bezkonkurencyjny na 1500 m stylem dowolnym. Dzień wcześniej triumfował na 400 m tym samym stylem, a przed nim jeszcze jedna medalowa szansa, na dystansie 800 metrów.

Zawodnik Unii Oświęcim, rodem spod Brzeska, wygrał z czasem 14.43, 18, wyprzedzając szczeciński duet, czyli Mateusza Sawrymowicza (14.56,84) i Marcina Kaczmarskiego (15.09,36).

Medalową szansę dla Unii miała też specjalizująca się w długich dystansach stylu dowolnego Kamila Kunka. Po eliminacjach na 400 m była pierwsza (4.15,44) i choć w finale nieco poprawiła swój wynik, to czas (4.14,32), dało jej to dopiero piąty rezultat. Wygrała Monika Czerniak z AZS Olsztyn (4.07,59), wyprzedzając zawodniczki z Konstantynowa Łódzkiego; Justynę Burską (4.08,52) i Milenę Karpisz (4.08,71).

Na koniec drugiego dnia mistrzostw oświęcimianie sięgnęli po trzeci medal, tym razem brązowy, za sprawą sztafety dziewcząt, 4x200 m stylem dowolnym, w składzie: Kamila Kunka, Joanna Janiczek, Wiktoria Musioł, Anna Kozłowska. Oświęcimianki uzyskały czas 8.17,04. Wygrał AZS Olsztyn (8.11,01), a drugi był AZS AGH Kraków (8.12,81).

Dzień wcześniej sztafeta kraulowa dziewcząt (4x100 m) była bliska medalu, ale ostatecznie zajęła 4. miejsce (3.45,68). Jej skład był zbliżony o medalowej. Nie było Wiktorii Musioł, a popłynęła Joanna Szczepanik. Brak medalu oświęcimianki powetowały sobie rekordem Polski juniorek 18-letnich.

Wygrał Śląsk Wrocław, przed AZS AGH Kraków i Juvenią Wrocław.

- Choć Kamila Kunka medalu na 400 m stylem dowolnym nie zdobyła, to jednak zakończyła wyścig nowym rekordem życiowym _– zwraca uwagę Przemysław Ptaszyński, trener oświęcimian. - _O dwie sekundy poprawiła się też na 200 m stylem dowolnym, w sztafecie. Dużą „życiówkę” w sztafecie kraulowej zanotowała najmłodsza z zawodniczek, Wiktoria Musioł.